Aká je slivovica zo sliviek toptaste?



Stránky: 1,  2   
miloscmela - (6) - 88.21 (?) 
16.8.2015 15:47, zobrazeno: 33334x
Dobrý deň, mám doma nasadené slivky toptaste a haganta... Zaujímalo by ma či má niekto skúsenosti s týmito slivkami pri pálení... aká je chuť a vôňa pálenky z týchto odrôd Ďakujem za odpovede
Adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   
milanfiala - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1142) - 65.131 (?), 16.8.2015 20:43

Zdravim pan Čmela, odpoved vam da pan Vladimir Humay palenica Jelšovce pri Nitre, ktory ako prvy priviezol Toptaste z nemecka, vysadil pred niekolkymi rokmi sad a už z nej pali.Na koštovku tejto slivky bol pozvany riaditel Plantexu, po okoštovany kupil plantex licenciu a odtedy ju množia.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
miloscmela - (6) - 88.21 (?), 17.8.2015 22:15
Ďakujem, nakoľko som začal pestovať slivky hlavne kvôli paleniu tak Zisťujem ktoré sú tie vhodnejšie aromatickejsie. Všade chválili má internete toptaste a tiež hagantu. Ale ešte mám miesto pre tých 5 stromčekov a chcel by som pridať ďalšie slivky. Rozmýšľam či cacanska rodná alebo durancia, ale k tým sa neviem dáko dostať nikde ich nepredávajú. Niesom pevne rozhodnutý musím len tu čítať a dať si poradiť od skúsenejších...
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 15.90 (?), 18.8.2015 8:45

Jde o to, co od slivovice požadujete. Jestli aby hodně nateklo, pak je Toptaste dík vysoké cukernatosti ideální. Chcete-li i výrazné slivkové aroma, pak je dobré nakombinovat i další odrůdy (Durancie, pravé švestky, rodna, Gabrovská, aj.)

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 31.134 (?), 18.8.2015 10:48

Už 3 sezónu som začal zbierať do polovice 120 litrových barelov Hanitu ktorú doplním Toptaste.Výsledok zo zatiaľ 2 pálení je viac než uspokojivý.Pálenka z jednodruhového kvasu z pravých sliviek je síce o niečo chutnejšia, ale z nových odrôd si ju môžem urobiť každý rok.   Stano

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 31.134 (?), 18.8.2015 11:01

Aby som však odpovedal aj na otázku.Podľa môjho názoru by bola pálenka určite dobrá, o niečo menej aromatická, a časť cukru v kvase by bola neprekvasená.Prečo teda robiť jednodruhový kvas s Toptaste?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
miloscmela - (6) - 88.21 (?), 18.8.2015 13:57
Duranciu neviem na Slovensku zohnať. Zrejme siahnem po tej rodnej tu nie je problém zakúpiť... Ide mi hlavne o kvalitu chcem to pre seba a blízkych... nebudem ich ponúkať nie dobrou palenkou. Ak niekto viete poradiť kde sa dá na Slovensku kúpiť durancia budem rád. Veľmi ma to k nej ťahá si ju domov zaobstarať. Mám ešte hagantu a z nej som tiež plody nejedol. Teším sa na rok by mala byť prvá uroda. Som zvedavý na tie chute.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 31.134 (?), 18.8.2015 14:18

Naposledy som ju videl v ponuke CRZ-Prievidza.   Stano

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
miloscmela - (6) - 88.21 (?), 18.8.2015 20:04
Taká kvalitná odroda na pálenie a povidla a na Slovensku ju skoro nikde nepredávajú to je škoda že sa viac nerozsiruju tradične odrody a hlavne keď sú fakt kvalitné. Uvidím keď začne jesenný predaj ponúkam sa po nej. Bývam na juhu stredného Slovenska 230 m.n.m. Tak po tej stranke dozrievania by nemal byť problém. No spolieham sa aj na Toptaste že bude dobrá na palenie len to si ešte počkám kým poriadne rodiť. Na nej sa mi aj páči že nepadá a drží na strome keď príde čas na raz pozbieram a založím kvas.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
milanfiala - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1142) - 49.50 (?), 18.8.2015 20:30

Velmi sa netešte na Duranziu ked je upršany rok plody odidu na moniliu, u mna sa im nedarilo ale Toptaste to už je ina pesnička nesklame ani jeden rok.Volal som do palenice, je to najlepšia slivka na palenie ale pre vysoky obsach cukru sa musi dat 20l vody do 100l kvasu a trošku inych kyslejšich sliviek inak dobre neprekvasi zostane v kvase vela cukru,25l napalite zo 100l palia Bystricke, Hanitu chutove vlasnosti som sa nedozvedel maju ju uskladnenu a pan ju ešte nekoštoval.Ale už sa v nemecku začali predavad dalšie nove odrody na palenie vhodne velmi sladke Joganta a Jolina.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika