A co vaše švestky 2020



host - 168.81 (?)
9.8.2020 13:01

Před chvílí mi sousedka přinesla, k ochutnání, misku červených kulatých rynglí z jejich starého stromu (já mám roubovance). Plná zralost. Ale Althánova a Malvazinka, podle popisů, mají zrát později. Pěkné, velké, chutné ovoce.

PS: Pořád mě překvapuje, co je v krajině dobrých a asi neznámých odrůd. JG

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
Stránky: 1,  2,  3,  4,  5  >   
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10031) - 70.240 (?), 8.8.2020 14:18, zobrazeno: 21322x

A co Vaše švestky v roce 2020? Dobrý den. Je to letos nějaká mizérie, ne? Že Čačanskou ranou spolkla monilie, je jedna věc, ale taková KATINKA je stále taková nemastná, neslaná, vodnatá řidina. Lepotice prozatím není o nic lepší. Některé plody Hanity a Toptaste klamou svým měknutím, ale přitom jsou stále kyselé. Copak ty mají ještě čas, pokud je ovšem dřív nezabere monilie, ale ta Lepotice měkne, ale stále je kyselá. Takže zatím nejlepší zážitek poskytl Herman, Ruth a některé plody Juny. 

Hanita
Hanita
Hanita
Hanita
Čačanská lepotica
Čačanská lepotica
Čačanská lepotica
Čačanská lepotica
Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 234.248 (?), 8.8.2020 14:38

Hezký den, 

letos je opravdu (zatím) chuť švestek mizerná. S hodnocením Katinky nelze než souhlasit, u nás jsou špatné letos i další... Herman, Opál a Tegera nemají každoroční kvalitu. Jako velmi dobré zatím hodnotím Kalipso, Broskvová ryngle a Čač.ranou ta překvapila chutí.  Jirka, Poděbrady 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
morvai - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (158) - 166.130 (?), 8.8.2020 15:07
Pekný deň.Ako som už včera spomínal, ja si už pochutnávam na odrode Hanita.Plody dozrievajú postupne, tie najzreľšie majú takú chuť, ktorá by pravdepodobne potešila aj tých najväčších slivkových fajnšmekrov, proste paráda, jednotka z dvoma hviezdičkami.Ostatné odrody ešte len budú dozrievať, aj keď na odrode Amers ale aj na Toptaste, už sú tiež sem tam mäkké plody.
Haganta
Haganta
Haroma
Haroma
Toptaste
Toptaste
Amers
Amers
Hanita
Hanita
Hanita
Hanita
Hanita
Hanita
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Geronimo - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (388) - 1.200 (?), 8.8.2020 17:35

První zralé plody Azury (Čačanská najbolja x Hanita) mě zklamaly, dužina i po lijácích z minulých týdnů je řídká, suchá a na můj vkus příliš kyselá.Zkušebně utržený a ještě né zcela zralý plod Toptaste je o něčem jiném, slaďoučká s příjemnou chutí pravých švestek.yes

Azura
Azura
Azura
Azura
Azura
Azura
Toptaste
Toptaste
nahoře Azura dole Toptaste
nahoře Azura dole Toptaste
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10031) - 70.240 (?), 8.8.2020 20:06

Nádhera, pane Morvaji, jste jednoznačně borec v tom nejlepším smyslu slova. Závidím Vám tu Haromu, ta vypadá na výbornou pozdní švestku. Mně chcípla jak Haroma, tak Hanka, takže zase budu čekat kdo ví jak dlouho. frown Je to místem a to prostě nemám pro všechny stromky. Taková Azura si naopak vede dobře. sad Bohužel. Už je sice vybarvená, ale zralá bude tak koncem srpna, respektive se na ní čeká a čeká a ono nic. Žádný uspokojivý výsledek se nedostaví. Vsadil jsem holt na špatnou kartu, lepší místo jsem měl dát té Haromě a Hance. 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 210.56 (?), 8.8.2020 20:39
Čačanská lepotica. Bechyně, 406 m n. m. Už brzo bude ;) Letos je opravdu úroda a zdravé plody.
Čačanská lepotica
Čačanská lepotica
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 168.81 (?), 8.8.2020 22:21

Nejen v nížinách, třeba u Labe, cca 200 m/m, dozrávají nyní slivoně. Dozrávají i jinde, i ve vyšších polohách. Třeba také na Vysočině 450 m/m. Proto netřeba výše naříkat.
Letos už dozrál (i sklizeno) Herman, „neznámá“ z vlákna „Určenie odrody“, Katinka, Topfirst, jiná „asi neznámá“ velká žlutozelená ryngle a Kalipso. Taky myrobalán Kometa. Opál, Lepotice a možná taky jiná Viktorie (raná) ještě „nejsou“, ale budou „co by dup“. Jaksi všechno se letos opozdilo a teď to vše dohání.
PS: Ale opravdová mizérie jsou letos moje melouny. Vlastní sadba. Nyní rostou jako „blázen“, ale pozdě, „kuliček“ hafo, ale mrňavé, největší cca 20 cm. Předchozí roky, touto dobou, se už jedly. JG

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 168.81 (?), 9.8.2020 13:01

Před chvílí mi sousedka přinesla, k ochutnání, misku červených kulatých rynglí z jejich starého stromu (já mám roubovance). Plná zralost. Ale Althánova a Malvazinka, podle popisů, mají zrát později. Pěkné, velké, chutné ovoce.

PS: Pořád mě překvapuje, co je v krajině dobrých a asi neznámých odrůd. JG

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 168.81 (?), 11.8.2020 13:44

Tak Opál a Lepotice v mezidobí příspěvků dozrály, ale Viktorie ještě váhá (foto z 9.8.). Na řadě pak budou Cukrářská bluma (Papežské vejce ze Šumavy) a Pávče (Paví vejce z Krkonoš). Pak velké ryngle, žlutá a fialová. Po nich „jiná Procházková“ a jiné ranější švestky. A s nimi konec prázdnin. Do švestek asi vydržíme. JG

asi Viktorie 9.8.
asi Viktorie 9.8.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 168.81 (?), 13.8.2020 15:27

Paví vejce už také "chytá bronz" (dozrává). JG

Paví vejce dnes
Paví vejce dnes
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika