Připojit reakci
Text příspěvku, ke kterému připojujete reakci:

Škoda toho zlého povýsadbového rezu, zbytočne to komplikuje situáciu. Na obrázkoch som sa snažil schematicky naznačiť môj postup rezu.

Obr. č. 1: asi najlepší stav zo všetkých, ponecháte terminál a 3 kostrové konáre ostrihané približne do jednej roviny. Kostrové konáre by som odporúčal zrezať podľa princípu dvojstupňového sektorového rezu, tzn. rezať tak, aby púčik pod najvrchnejším púčikom smeroval von z koruny. Z vrchného púčika vyraší kolmo nahor letorast, z púčika pod ním slabší letorast, no v tupšom uhle. Počas vegetácie následne rezom na prevod odstránite kolmo nahor rastúci letorast. Tým sa docieli otvorenie koruny.

Obr. č.2: tu sa prikláňam skôr k dutej kotlovitej korune. Kostrové konáre síce nie sú ideálne rozmiestnené v priestore, no snažil som sa do obrázku približne znázorniť môj postup. Opäť ide o otvorenie koruny, aby sa neprehusťoval jej stred.

Obr. č. 3: tu treba založiť korunu odznova. Náznak terajšej koruny je dosť vysoko založený bez dominancie stredníka. Budúci stredník (žltý) zastrihnúť tak, aby obsahoval aspoň 4 púčiky, ideálne rozmiestnené rovnomerne do všetkých strán (3 sú základom kostrových konárov, 1 je pre pokračovanie stredníka). Následne by som ho vyviazal do vertikálnej polohy k existujúcemu stredníku (modrý). Ostatné konáre úplne odstrániť na konárový krúžok.

Obr. č. 4: v tomto prípade si konkuruje viacero konárov naraz. Vybral by som jeden z nich (červený), skrátil podobne ako v predošlom prípade (3+1 púčik) a vyviazal vertikálne k opore. Ostatné konkurenčné letorasty úplne odstrániť.

Obr. č. 5: na prvý pohľad to nevyzerá zle, problém však je, že kostrové konáre vyrastajú z rovnakého miesta (červený kruh) a je potlačená dominancia stredníka. Tu by som tiež radšej založil novú korunu z letorastu vyznačeného červenou (princíp 3+1) a opäť ho vyviazal k súčasnému terminálu.

Toľko moja skromná rada. Podľa obrázku nie je ľahké odporučiť ideálny rez, to sa najlepšie posudzuje priamo na mieste.  

Text příspěvku:*
Při psaní textu neukončujte jednotlivé řádky, text se v odstavci zalamuje automaticky.
Obrázek:
Vybrat soubor:
Název:
Popis:
Vkládat lze pouze obrázky typu JPEG a PNG. Maximální rozlišení obrázku je 12 megapixelů (4920x3218 obrazových bodů). Maximální možná velikost obrázku je 10 MB.
Kontrolní řetězec:*Sečtěte prosím číslo 12 a číslo 18.
Výsledek vložte do následujícího políčka:
* Bez vyplnění políček zvýrazněných tučným písmem nebude možné formulář odeslat.
zahrada.cz
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika