Žádost o určení motýlů



Mimmo - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2261) - 91.93 (?)
13.9.2017 19:46

Tondaa: Ta (asi 7cm) kukla smrtihlava vypadá takhle. Pod ní je vidět zmuchlaná košilka, kterou si svlékla v písku zahrabaná 12cm dlouhá housenka a stala se tím kuklou. Snad je to ono.

Musíme si zvykat, že se s teplomilným hmyzem budeme setkávat o něco častěji. Ať už jsou to opravdoví škůdci nebo stále častější kudlanky, subtropičtí lišajové nebo dokonce velmi hlučné cikády. Přikládám i foto dalšího motýla, který patří k otakárkům, ale málokdo ho v ČR zná.

Ještě k diskusi ohledně jména kudlanky. Ve východoslovanských jazycích se jim říká "bogomol" (RU) nebo "bogomolka" (BG), což znamená něco jako K Bohu se modlící. Takže trochu blíže ke slovenštině.

Kukla lišaje smrtihlava
Kukla lišaje smrtihlava
Kuklanka hnědá i zelená
Kuklanka hnědá i zelená
Cikáda viničná
Cikáda viničná
Motýl (otakárkovitý)
Motýl (otakárkovitý)
Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3,  4,  5   
                     
konvalinka - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1285) - 240.228 (?), 11.9.2017 18:28

Ty komule... ano, přišla jsem už nejmíň o 10keřů. Kromě té nejtemější modré, jsem měla všechny barvy, po 5-6ks. Z každého původního keře(barvy) mi zůstaly tak dva keře, z té nejčervenější poslední kus. Žluté jsem sadila s tím, že jsou náchylnější a ty tedy nepřežily po 4 letech loňskou zimu. Popravdě... nevím, co jim jesadProstě přes zimu zůstane část keře suchá, někdy ještě některé větve obraší až od země, ale to jsou mlaďošci a ty sejme jarní mrazík, nadobro. Prostě mi odumírá dřevo. Při vykopání nenajdu nic, jen prostě mrtvé dřevo. Napadá vás něco? Semenáček jsem za těch skoro 15let pěstování našla jeden, té základní barvy. Plánka? Každý rok píchám do země větvičky, část se vždycky ujme, tak se mi zatím daří jakž takž obnovovat, ale tu červenou už mám letos bohužel poslednísad ty proutky mi vloni taky nepřežily zimusad

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Mimmo - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2261) - 91.93 (?), 11.9.2017 18:59

Za extrémně suchého a teplého počasí potřebují zalévat. Jinak by mi zdechly. Na Vysočině se o ně nikdo nestará a jsou OK. Já je množím z řízků nařezaných na podzim a zimovaných v bezmrazé místnosti. Sázím je až po zmrzlých. Taky se mi chytají zelené řízky v červenci.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Mimmo - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2261) - 91.93 (?), 13.9.2017 19:46

Tondaa: Ta (asi 7cm) kukla smrtihlava vypadá takhle. Pod ní je vidět zmuchlaná košilka, kterou si svlékla v písku zahrabaná 12cm dlouhá housenka a stala se tím kuklou. Snad je to ono.

Musíme si zvykat, že se s teplomilným hmyzem budeme setkávat o něco častěji. Ať už jsou to opravdoví škůdci nebo stále častější kudlanky, subtropičtí lišajové nebo dokonce velmi hlučné cikády. Přikládám i foto dalšího motýla, který patří k otakárkům, ale málokdo ho v ČR zná.

Ještě k diskusi ohledně jména kudlanky. Ve východoslovanských jazycích se jim říká "bogomol" (RU) nebo "bogomolka" (BG), což znamená něco jako K Bohu se modlící. Takže trochu blíže ke slovenštině.

Kukla lišaje smrtihlava
Kukla lišaje smrtihlava
Kuklanka hnědá i zelená
Kuklanka hnědá i zelená
Cikáda viničná
Cikáda viničná
Motýl (otakárkovitý)
Motýl (otakárkovitý)
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Ivan Hlavatý - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4384) - 234.102 (?), 13.9.2017 21:30
Mimmo: Pestroň vlkovcový (Pestrokřídlec podražcový, Zerynthia polyxena). IH
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Mimmo - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2261) - 66.105 (?), 30.4.2018 13:08

Letos mám tak svěží a čisté listí u mladých broskvoní a mandloní, že mi tam často kladou otakárci vajíčka. Viděl jsem i malé černé chlupaté housenky, které snad časem zezelenají, pokud je nesežerou mravenci.

Vajíčko otakárka ovocného na broskvoni.
Vajíčko otakárka ovocného na broskvoni.
Housenka (prvý instar, 5mm na délku)
Housenka (prvý instar, 5mm na délku)
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Mimmo - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2261) - 91.93 (?), 17.6.2018 18:40

Ti motejli nemají rozum. Dnes jsem objevil kuklu a nedávno čerstvě vylíhlou samičku na (dříve) chemicky ošetřené meruňce. Přitom neošetřovaných pláněk je v okolí docela hodně.

Kukla otakárka ovocného
Kukla otakárka ovocného
Motýl
Motýl
Prázdná kukla na mandloni po vylíhnutí motýla
Prázdná kukla na mandloni po vylíhnutí motýla
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
1,  2,  3,  4,  5   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika