Vyhlazení stromů hryzci



Stránky: 1,  2,  3,  4,  5   
host - 45.252 (?) 
15.10.2016 21:07, zobrazeno: 27290x

Vykopal jsem další jablon 13-ti letou Rajka na A2, u které jsem roky marně pátral proč chřadne a neroste, jako prvních cca 8let. Až nápadné kymácení napovědělo. Jablon byla sázena v hustém koši z králičího pletiva o průměru cca 60cm, a stejné hloubky. Hryzci si však pěkně počkali, až kořeny pěkně narostou do tlouštky a prorostou z koše a pak ji roky postupně, zřejmě z podzimu, zimu a brzo na jaře ohlodávali. Nenašel jsem přehlodané kořeny, vždy pouze ohlodaná kůra v hloubce 30-50cm pod košem. Na fotech je vidět dvě díry v hloubce 30cm a jedna v 50cm, díry mají průměr nejméně 5cm. Prosím poradte co s těmi bestiemi dělat. Pochytal jsem pastí Super Cat desítky hrabošů, ale hryzce ani jednoho. Brambory jsem měl vždy sem tam ohlodané, ale co jsem pochytal hraboše, tak letos brambory zdravé, další plodiny taktéž. Hryzci se přeci přes sezonu živí na plodinách na záhonech...?

Nevím už co mám proti těm bestiím dělat, zlividovali už několik stromů a dokáží vylikvidovat i desítky let staré jabloně, další se mě kymácí.

Pletivové koše pomáhají jen prvních pár let.

Napadá mě výsadba místo jabloní hrušek, švestek, na ty hryzci přeci nejdou??

Nebo existuje nějaká jablonová podnož, která těm bestiím nechutná a nejdou na ní?

Poslední otázka: Nejde mi do hlavy kam dávají hryzci ty kvanta hlíny s velmi dlouhých a hlubokých nor o průměru nejméně 5cm a délkách desítek metrů, na zahradě nemám žádné hromady hlíny...

Tohle co se děje poslední roky jak ohledně hyzců, tak i velkém napadání zdravých mladých ovoc. stromů kůrovci nepamatuji, to je naprostý zánik.


Adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   
host - 45.252 (?), 15.10.2016 21:09

díra bestie


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 45.252 (?), 15.10.2016 21:12

jak jsem psal hryzci se na jabloni živili nejméně 5 let, je to vidět dle zhojení ohlodaných ran po okrajích a i nalezeném ztrouchnivělém kořeni, takže i nory na fotech budou staré asi roky...


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 45.252 (?), 15.10.2016 21:16

další výrazně starší ohlodání a zhojení


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
jezibaba9 - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (51) - 253.30 (?), 15.10.2016 21:18

Je to zoufalé, taky je mám na zahradě.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 199.250 (?), 15.10.2016 21:31

Mám hodně zkušeností s hryzci. Mne ale kořeny odnášeli. Prokopal jsem se k hnízdu. Je do asi 3 m od stromu. Jsou to 3 komory kulovitého tvaru. Jedna má hnízdo vystlané kde čím, druhá o 30 cm dál jsou nasekané kořeny délky do 10 cm a tředí je" WC".

Hryzce jsem chytal do kovových pastí jako na krysy. Past jsem přistavil těsně k noře aby první krok byl na nášlapnou destičku. Bez návnady. Pokud by byla past zahrnuta je to od krtka.

Taky jsem do nor vkládal plynové tablety které vlhkem produkují nějaký "bojový plyn". Používaly se na likvidaci vzteklých lišek. Bylo to ale už dávno.

Divné je, že u vás jsou kořeny pouze ohlodané.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 45.252 (?), 15.10.2016 21:54

Kopat asi určitě nebudu, nory jsou tři a bůhví kolik let staré, navíc se můžou stáčet za plot na zarostlou mez a pole...

Bud hraboši nebo hryzci mě mj. už stejně ohlodali broskve, víno a podezření je i na švestky, ty zatím nevykopávám. Pochytal jsem již desítky velkých hrabošů kolem 10cm délky bez ocasu, ocas o délce tak cca 3cm, nory měly průměr menší. Vždy je ohlodaná pouze kůra kořenů a to nikdy do kola, ale jen část, celkem logicky se nedostanou kolem celého obvodu kořene, ale jednou podélně po kořenu.

Přeci hraboši nehrabou nory až do hloubky více jak 50cm, navíc o průměru 5cm?? Nebo, že by to byli kříženci těch bestií? To asi by byl unikát...

Napadá mě snad, že by hraboši na zimu dokázali zahrabat do té hloubky 30-50cm, kvůli potravě- kořenům a nezámrzné hloubce..nevím. Ale proč by dělali tak široké nory kolem 5cm...?

Také musím zmínit, že v okolí není žádná voda ani přemokření, ale spíše sucho, zvláště poslední roky, proto také tak řádí i kůrovec ovocných stromů.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 105.34 (?), 15.10.2016 22:19

Měl jsem na zahradě díru 5 cm v průměru a kolmo do hloubky 50 cm. Opakovaně jsem do ní sypal písek, vždy jsem ji zaplnil a udusal. Druhý den byl písek pryč a nebyl nikde v okolí. Kam se poděl jsem nezjistil. Zkoušel jsem dělobuchy, zapálené sirné knoty. Po kontrolním zasypání se díra vždy obnovila.  Tak jsem vzal propanbutan bombu a hořákem na lepenku jsem do díry pustil pod tlakem plyn. Díru jsem při napouštění ucpal hadrou a po vytažení hořáku jsem hadru zastrčil dovnitř a díru zasypal pískem. Písek již nic nevyhrabalo a díra je neaktivní.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 199.250 (?), 16.10.2016 7:49

Faktem je, že nory můžou být desítky let staré a od jiných hlodavců. Co mohu dále uvést, že existují hryzci dvou druhů a jedni nejsou vázáni na vodu. Těm se říká zemní. Predátorem hryců jsou lasičky. Nechtěne jsem při nastražení na hryzce dvě chytil. Jednu jsem pustil a druhá to už nepřežila. Hryzci nedělají nory do velké hloubky ale rádi využívají po krtcích. nemají takové hrabavé schopnosti. Taky často vedou nory po prasklinách v zemi (při suchu) a hlínu hrnou do té škvíry a na venek není nic vidět.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 45.252 (?), 16.10.2016 9:07

Jelikož ty tři nory vedly přímo ke koši s kořeny 13-ti leté jabloně, tak je jasné, že jsou staré max 5-8let. Také mě velmi zaráží fakt, že kořeny na jabloni (a ne jen jí) jsou vždy pouze ohlodané od kůry, ale nikoliv přehlodané a scházející. Hryzci si totiž kořeny porcují na podzim, zimě, brzo na jaře a nosí do hnízda, jak tu psal už někdo a je to dohledatelné i jinde na netu. Ohlodávání kořenů dělají hraboši, ale prý jen na povrchu nebo velmi mělce pod zemí. V každém případě je záhada, od čeho jsou ty velké nory 50cm hluboko, půda je tam už sprašově jílovitá a velmi tvrdá, nedovedu si představit že by je udělali celkem slabí hraboši, mohou být sice teoreticky od krtka, ale ten předpokládám nenoruje tak hluboko za žížalami.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4,  5   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika