Při poskytování těchto stránek nám pomáhají soubory cookie. Používáním stránek s tím vyjadřujete souhlas.
Další informace.
Ú v o d n í   s t r á n k a  |  Reklama   
Zahradní domky.cz
Chaty, zahradní domky a domky na nářadí, dodání po celé ČR
Nábytek Vladeko
Dřevěný zahradní nábytek, doprava po ČR zdarma
Držáky na dřevo.cz
Kozy na řezání dřeva motorovou pilou přímo od výrobce

Škůdci > Vyhlazení stromů hryzci

Nejnovější příspěvky v tomto vláknu:
Ještě jsem zapoměl, že je potřeba provést si..., Standa von Königgrätz , 10.5.2017
Petr: už to nechám tak, akurát nebudem s tým..., bunny, 9.5.2017
Bunny, tužte se, rozhodně Vás nechci od niče..., Petr z Pardubic, 9.5.2017
p. SfK: dakujem, budem sa o to starať a na j..., bunny, 9.5.2017
Musíte počítat s tím, že kořeny nedosahují k..., Standa von Königgrätz , 9.5.2017
Stránky: 1, 2 | Zobrazit celou diskuzi   

Vyhlazení stromů hryzci

host - xxx.xxx.45.252 (?)
15.10.2016 21:07, počet návštěv: 7045
Přejít na: tento příspěvek (zjistit adresu)

Vykopal jsem další jablon 13-ti letou Rajka na A2, u které jsem roky marně pátral proč chřadne a neroste, jako prvních cca 8let. Až nápadné kymácení napovědělo. Jablon byla sázena v hustém koši z králičího pletiva o průměru cca 60cm, a stejné hloubky. Hryzci si však pěkně počkali, až kořeny pěkně narostou do tlouštky a prorostou z koše a pak ji roky postupně, zřejmě z podzimu, zimu a brzo na jaře ohlodávali. Nenašel jsem přehlodané kořeny, vždy pouze ohlodaná kůra v hloubce 30-50cm pod košem. Na fotech je vidět dvě díry v hloubce 30cm a jedna v 50cm, díry mají průměr nejméně 5cm. Prosím poradte co s těmi bestiemi dělat. Pochytal jsem pastí Super Cat desítky hrabošů, ale hryzce ani jednoho. Brambory jsem měl vždy sem tam ohlodané, ale co jsem pochytal hraboše, tak letos brambory zdravé, další plodiny taktéž. Hryzci se přeci přes sezonu živí na plodinách na záhonech...?

Nevím už co mám proti těm bestiím dělat, zlividovali už několik stromů a dokáží vylikvidovat i desítky let staré jabloně, další se mě kymácí.

Pletivové koše pomáhají jen prvních pár let.

Napadá mě výsadba místo jabloní hrušek, švestek, na ty hryzci přeci nejdou??

Nebo existuje nějaká jablonová podnož, která těm bestiím nechutná a nejdou na ní?

Poslední otázka: Nejde mi do hlavy kam dávají hryzci ty kvanta hlíny s velmi dlouhých a hlubokých nor o průměru nejméně 5cm a délkách desítek metrů, na zahradě nemám žádné hromady hlíny...

Tohle co se děje poslední roky jak ohledně hyzců, tak i velkém napadání zdravých mladých ovoc. stromů kůrovci nepamatuji, to je naprostý zánik.

Obrázky:

Připojit reakci   
stavba, topení, úspory energií, voda a odpady, sítě, interiér, dílna

Vyhlazení stromů hryzci

15.10.2016 21:09
Přejít na: předchozí příspěvek | tento příspěvek (zjistit adresu)

díra bestie

Obrázky:

Připojit reakci

Vyhlazení stromů hryzci

15.10.2016 21:12

jak jsem psal hryzci se na jabloni živili nejméně 5 let, je to vidět dle zhojení ohlodaných ran po okrajích a i nalezeném ztrouchnivělém kořeni, takže i nory na fotech budou staré asi roky...

Obrázky:

Připojit reakci

Vyhlazení stromů hryzci

15.10.2016 21:16

další výrazně starší ohlodání a zhojení

Obrázky:

Připojit reakci

Vyhlazení stromů hryzci

jezibaba9 (51) - xxx.xxx.253.30 (?)
15.10.2016 21:18

Je to zoufalé, taky je mám na zahradě.

Připojit reakci

Vyhlazení stromů hryzci

host - xxx.xxx.199.250 (?)
15.10.2016 21:31

Mám hodně zkušeností s hryzci. Mne ale kořeny odnášeli. Prokopal jsem se k hnízdu. Je do asi 3 m od stromu. Jsou to 3 komory kulovitého tvaru. Jedna má hnízdo vystlané kde čím, druhá o 30 cm dál jsou nasekané kořeny délky do 10 cm a tředí je" WC".

Hryzce jsem chytal do kovových pastí jako na krysy. Past jsem přistavil těsně k noře aby první krok byl na nášlapnou destičku. Bez návnady. Pokud by byla past zahrnuta je to od krtka.

Taky jsem do nor vkládal plynové tablety které vlhkem produkují nějaký "bojový plyn". Používaly se na likvidaci vzteklých lišek. Bylo to ale už dávno.

Divné je, že u vás jsou kořeny pouze ohlodané.

Připojit reakci

Vyhlazení stromů hryzci

15.10.2016 21:54

Kopat asi určitě nebudu, nory jsou tři a bůhví kolik let staré, navíc se můžou stáčet za plot na zarostlou mez a pole...

Bud hraboši nebo hryzci mě mj. už stejně ohlodali broskve, víno a podezření je i na švestky, ty zatím nevykopávám. Pochytal jsem již desítky velkých hrabošů kolem 10cm délky bez ocasu, ocas o délce tak cca 3cm, nory měly průměr menší. Vždy je ohlodaná pouze kůra kořenů a to nikdy do kola, ale jen část, celkem logicky se nedostanou kolem celého obvodu kořene, ale jednou podélně po kořenu.

Přeci hraboši nehrabou nory až do hloubky více jak 50cm, navíc o průměru 5cm?? Nebo, že by to byli kříženci těch bestií? To asi by byl unikát...

Napadá mě snad, že by hraboši na zimu dokázali zahrabat do té hloubky 30-50cm, kvůli potravě- kořenům a nezámrzné hloubce..nevím. Ale proč by dělali tak široké nory kolem 5cm...?

Také musím zmínit, že v okolí není žádná voda ani přemokření, ale spíše sucho, zvláště poslední roky, proto také tak řádí i kůrovec ovocných stromů.

Připojit reakci

Vyhlazení stromů hryzci

host - xxx.xxx.105.34 (?)
15.10.2016 22:19

Měl jsem na zahradě díru 5 cm v průměru a kolmo do hloubky 50 cm. Opakovaně jsem do ní sypal písek, vždy jsem ji zaplnil a udusal. Druhý den byl písek pryč a nebyl nikde v okolí. Kam se poděl jsem nezjistil. Zkoušel jsem dělobuchy, zapálené sirné knoty. Po kontrolním zasypání se díra vždy obnovila.  Tak jsem vzal propanbutan bombu a hořákem na lepenku jsem do díry pustil pod tlakem plyn. Díru jsem při napouštění ucpal hadrou a po vytažení hořáku jsem hadru zastrčil dovnitř a díru zasypal pískem. Písek již nic nevyhrabalo a díra je neaktivní.

Připojit reakci

Vyhlazení stromů hryzci

host - xxx.xxx.199.250 (?)
16.10.2016 7:49

Faktem je, že nory můžou být desítky let staré a od jiných hlodavců. Co mohu dále uvést, že existují hryzci dvou druhů a jedni nejsou vázáni na vodu. Těm se říká zemní. Predátorem hryců jsou lasičky. Nechtěne jsem při nastražení na hryzce dvě chytil. Jednu jsem pustil a druhá to už nepřežila. Hryzci nedělají nory do velké hloubky ale rádi využívají po krtcích. nemají takové hrabavé schopnosti. Taky často vedou nory po prasklinách v zemi (při suchu) a hlínu hrnou do té škvíry a na venek není nic vidět.

Připojit reakci

Vyhlazení stromů hryzci

16.10.2016 9:07

Jelikož ty tři nory vedly přímo ke koši s kořeny 13-ti leté jabloně, tak je jasné, že jsou staré max 5-8let. Také mě velmi zaráží fakt, že kořeny na jabloni (a ne jen jí) jsou vždy pouze ohlodané od kůry, ale nikoliv přehlodané a scházející. Hryzci si totiž kořeny porcují na podzim, zimě, brzo na jaře a nosí do hnízda, jak tu psal už někdo a je to dohledatelné i jinde na netu. Ohlodávání kořenů dělají hraboši, ale prý jen na povrchu nebo velmi mělce pod zemí. V každém případě je záhada, od čeho jsou ty velké nory 50cm hluboko, půda je tam už sprašově jílovitá a velmi tvrdá, nedovedu si představit že by je udělali celkem slabí hraboši, mohou být sice teoreticky od krtka, ale ten předpokládám nenoruje tak hluboko za žížalami.

Připojit reakci

Vyhlazení stromů hryzci

23.10.2016 11:39

Tak jsem pátral v paměti a uvědomil jsem si, že před lety za plotem na mezi, byly opravdu velké hromady vyhrabané hlíny, tehdy jsem tomu nevěnoval pozornost a myslel si, že je to od krtků či hrabošů. Pouze jsem se trochu divil jaké to jsou velké hromady... ale netuším, jak hryzci dokáží hrabat půdu z nor i deset metrů ke vchodům za plotem, protože jak jsem psal na zahradě žádné hromady hlíny nebyly a když, tak jen malé kopečky, zřejmě od krtka.

Destíky let nazpět nebyly v lokalitě žádné problémy z hryzci a masivním ohlodávání kořenů, tohle je posledních cca 15let. Uvědomil jsem si, že to určitě také souvisí s tím, že pole v okolí jsou místo hluboké orby na obilniny apod., poslední roky až 10let, prakticky neobdělávané, jen sklízí jetelinu, vojtěšku... takže hlodavci mají nerušený blahobytný podzemní život a k tomu jsou velmi mírné zimy...

Připojit reakci

Vyhlazení stromů hryzci

Martin Votrubec (362) - xxx.xxx.146.186 (?)
23.10.2016 13:43
Takže pletivo ty bestie nezastaví. Ale je to určitě lepší než nic.
Obrázky:

Připojit reakci

Vyhlazení stromů hryzci

23.10.2016 15:16

Pletivo pouze oddálí smrt mladého stromku o 10-15 let. Koš z pletiva by musel mět tak 2-3 metry v průměru, aby strom vydržel déle... ale ani to není zárukou. Jak kořeny rostou jisto jistě prorostou i dnem koše, kde je pletivo často pouze zmačkané do sebe (logicky s šířky pletiv. pásu 1metr) a kořen-y jej "shrnou" a vytvoří se díra a i ta stačí hrabajícímu hryzci, nějaký spodní kořen jsem měla takto ohlodaný na dně koše. Další díry celkem určitě s plynoucímy roky a desetiletími vzniknou i na obvodovém spoji koše... Na fotech máte krytí koše pletivem i s hora, ale tj. zbytečné, hryzec ani hraboš vám opravdu nebude hrabat díru z povrchu uvnitř koše, on potřebuje podzemní vlez i únikový východ a to mu jaksi díra z povrchu dovnitř koše nedá...

Navíc jsem zjistil, že i jablon stará 45let, pro napadení kůrovcem pokácená, měla dva, tři slabší kořeny částečně zavalené (pokus o zhojení) po starém útoku hryzců, kteří tady hlodají vždy pouze kůru kořenů a neuhlodávají celý kořen napříč.

Připojit reakci

Vyhlazení stromů hryzci

Martin Votrubec (362) - xxx.xxx.42.188 (?)
24.10.2016 10:26
Přímo u stromků je hromada děr, nevím od čeho přesně, a při zalévání se v nich voda rychle ztratí. Takže to pletivo z horní strany koše má určitě taky smysl.
Připojit reakci

Vyhlazení stromů hryzci

Miloš Vysloužil (14707) - xxx.xxx.11.221 (?)
24.10.2016 11:00

Pletivo pouze oddálí smrt mladého stromku o 10-15 let.

To není mladý stromek, to je dospělý strom, v případě zákrsku na slabé podnoži se dokonce blíží věk jeho konce.

Jak kořeny rostou jisto jistě prorostou i dnem koše, a kořen-y jej "shrnou" a vytvoří se díra a i ta stačí hrabajícímu hryzci...

Kořeny nehrnou pletivo před sebou, ani nevytvářejí díry. Oky   pletiva jednoduše prorostou. Ve starším kořeni je tak zarostlé pletivo obvyklé struktury (často již strávené).

Připojit reakci

Vyhlazení stromů hryzci

Jiří Zajíček (4) - xxx.xxx.153.9 (?)
24.10.2016 23:26

S hrayství, už asi deset let jsem žádného neviděl. Taky jsem je chytal do kovových pastí na krysy, ale dával jsem návnadu z jádra vlašského ořechu. Jednou jsem takhle chytil pět kousků do jedné pasti za jeden den (hnízdo). Nakonec mi ale velmi pomohly kočky. Pořídili jsme si totiž větší plemeno (nejprve Turecká angora, později Mainská mývalí), které si s nimi pohrálo. Navíc sousedi mají taky velmi schopné kočky, byť pouliční směsku. Považuji toto vítězství docela za úspěch, protože i když nejsou v okolí velké lány polí, máme zahradu u potoka. Kořeny jsem už do pletiva přestal balit.

Připojit reakci

Vyhlazení stromů hryzci

29.10.2016 21:59

Jak jsem psal, jablon byla na A2, tudíž s daleko vyšší životností. Podle částečně zhojených ran na kořenech i podle jejího "zamrznutí" v růstu se dá s jisotou usuzovat na ožírání přes zimu už od jejího min. 10 roku věku.

Také jsem psal, že likvidují i 40-50 jabloně, ty sice nezlikvidují za pár let, ale neustále je oslabují, až se do jabloní dají např. ovocní kůrovci či dokonce 100% prokázaná monilioza na červnových výhonech (ověřeno Státní rost. lék. správou)

A zmačknaé pletivo na dně koše dokáže jeden z mnoha kořenů při "štěstí" odtlačit naprosto spolehlivě, ověřeno. Taktéž ověřeno několikrát, že tzv. "králičí" pletivo pozinkované bez rzi přežije v zemi 20let a vsadil bych boty, že nebude prorezelé ani po 40-ti letech v zemi, kde je obecně min. obsah kyslíku.

Připojit reakci

Vyhlazení stromů hryzci

Petr z H. (925) - xxx.xxx.44.100 (?)
30.10.2016 7:36

Můžu potvrdit. Teď jsem vykopával několik jabloní, které měly podle letokruhů kolem 30 let. Pletivo bylo jako nové (nezreznuté), nicméně prorostených kořenů bylo minimum. Většinou bylo různě protrhané či deformované.

Připojit reakci

Vyhlazení stromů hryzci

host - xxx.xxx.71.172 (?)
4.12.2016 2:24

Skuste zjistit, ktere firmy (deratizace, zahradni prace) maji u Vas v okresu povoleni hygienika a statni spravy na plynovani skudcu fosforovodikem (pripravky Phostoxin, Gastoxin, Quickphos, Polytanol).  Na pouziti techto pripravku potrebuje firma povoleni z hygieny a statni/veterinarni spravy, plus se aplikace musi hlasit tusim 2 pracovne dny vopred na okresu/hygienikovi.  Jestli by tech firem bylo vic, skuste je dotazat, kolik by stalo zaplynovani tech nor ve Vasem sadu, na danou rozlohu x hekatru.  Pravdepodobne Vam budou moci predlozit jen hruby odhad, konecna cena by zavisela urcite i od hustoty napadeni, tj. kolik aktivnich nor je na hektar, z toho spotreba pripravku, podle rozsahu napadeneho pozemku potrebny pocet pracovniku pri aplikaci atd.  Take pred vlastni aplikaci musi misto ohlednout spusobily pracovnik, aby se ujistil ze je mozne ty hlodavce zaplynovat bez nezastoupitelneho rizika pro lidi a necilove zvirata.  Metoda plynovani fosforovodikem je vysoce ucinna, kdyz se provede naraz na celem pozemku, resp. cele napadene oblasti (poradte se prip. se sousedy, jestli maji taky skody na plodinach, jestli by nebylo vyhodne sa spojit a nechat tu firmu udelat velkoplosny zasah na vice pozemcich a naklady rozdelit).  Nasledne ca. tyden po aplikaci tech granuli resp. tablet do nor muzete system chodeb hlodavcu zkusit znicit, rozborit a kolem korenovych systemu stromu instalovat nejake bariery jako pletivo apod.

Připojit reakci

Vyhlazení stromů hryzci

bunny (595) - xxx.xxx.67.176 (?)
24.2.2017 13:45

tak dnes som polovicu 2-3 ročných stromčekov vytiahol zo zeme, vyzerá to tak že ťahám za kratší koniec s hryzcami :(kašlem na ovocinárstvo, nájdem si niečo iné :D

Připojit reakci

Vyhlazení stromů hryzci

host - xxx.xxx.157.239 (?)
24.2.2017 14:02

Takže další, co nevsadil na basketbal? Já děkuju tomu nahoře+polohladovým kocourům, že jsou mé pěstkycheeky ok-a to i přesto, že je kousek od mého sádku rybník. SPCH

Připojit reakci

Vyhlazení stromů hryzci

26.2.2017 16:00

aké pletivo do zeme proti hryzcom? stačí priemer oka 2,5 cm alebo niečo menšie radšej? 

Připojit reakci

Vyhlazení stromů hryzci

Hospůdka na mýtince (57) - xxx.xxx.38.61 (?)
26.2.2017 17:36

2,5 cm zpravidla stačí, hryzec jím normálně neproleze.

Pokud bude ovšem návnada (chutné sladké kořeny některých podnoží) dostatečně lákavá,  a zároveň nebude v okolí náhradní zdroj krmení, pak se třeba třetím, čtvrtým rokem i přes tuto zábranu dostanou.

Kdysi jsem zaslechl, že některé podnože zvláště jabloní jsou pro hryzce a hraboše díky své chuti obzvláště lákavé. Několikrát jsem již četl, že bujně rostoucí podnože jim tolik nechutnají. Vysvětlení může být, že malé poškození bujné podnoži tolik neublíží, případně, že při velkém množství kořenů stejné chuti jsou již přejedení (přežraní) a hledají zase něco jiného.

Já bych také i ty nejlepší jitrnice nedokázal jíst déle, než nějaké 3 týdny v kuse.

Co se hubení týče, již jsem svou myšlenku někde v tomto fóru nabízel. Než zvát firmu s různými, třeba průmyslově schválenými chemikáliemi, mám vizi vzít malý grilovací kotlík, který je stejně k ničemu, případně jinou nádobu, tu překrýt např. plechovým jehlanem, může být i nějaká již nepoužitelná plechová nádoba, třeba z kuchyně, do ní udělat díru a připojit nějaké potrubí. Po určité dostatečné vzdálenosti připojit větrák a následně další potrubí přímo do díry.

Po rozhoření základního paliva stačí přiložit mokrou trávu, vlhké piliny, mokré uhlí a nedokonalé spalování snad již udělá svoje. Jo, CO je na dýchání sviňa, ale snad se jim před usnutím budou zdát pěkné sny.

Hlavně to ale nezasviní zahradu žádnými rezidui.

Připojit reakci

Vyhlazení stromů hryzci

26.2.2017 18:03

hospudka: dakujem, tak zjavne im slivky nechutia, lebo tie maju priamo pod nosom a nechcu ich, pridu na jablone a hrusky. aj to nie na všetky, ale v urcitej casti zahrady, inde nerobia nic. skusim este dat korene do pletiva a uvidim co to urobi. 

Připojit reakci

Vyhlazení stromů hryzci

host - xxx.xxx.35.64 (?)
4.4.2017 16:32

Mám zkušenost, že pletivo chrání jen prvních několik (málo) let, pak omezuje růst a komplikuje likvidaci zbytků stromku. Ale je to řešení. S vykuřováním mám zkušenost, že díru zacpali hlínou, nebo vlastním tělem (a našel jsem ho tam mrtvého), přičemž ostatní přežili. S tím oxidem uhelnatým  - tam bych viděl úspěch, když by byl čistý a nesmrděl. Zvažuji ale použití CO2. Dá se sehnat v podobě tlakových nádob a je těžší než vzduch a do nor by zatekl. Dá se ještě sehnat " suchý led"? To by bylo také řešení. Jinak propan - butan nepomohl,  naftalín je k ničemu, trochu pomohlo systematické trávení voskovanými návnadami z Horn... a nejvíc asi kuna, kterou díky tomu nechávám bydlet na půdě chalupy. Lasičkám jsem postavil z hromady cihel obydlí, nevím, jestli se nastěhovala- nechci ji vyplašit kontrolou. Hryzci prokazatelně používají krtčí nory,  roky využívají již zbudovanou chodbu (výhoda při jejich trávení).  Osvědčila se  - hlavně nyní, z jara- směs drobně nakrájené mrkve a petržele bohatě posypaná modrým práškem na myši.  Příprava v nových rukavicích, nedotýkat se holu rukou ani při nasypávání do nor. Prý nežerou hořké kořeny planých jabloní, ale to nemám ověřené. Mám roční semenáčky, oroubuji a vyzkouším. Také je dobrý volně pobíhající těžší pes, jsou plašší a ten je ruší. Jsou nebezpeční i v tom, že když se zdánlivě nic neděje, tak tiše pod zemí pracují a na jaře je pak katastrofa. Jirka

Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky) >> | 1, 2 | Zobrazit celou diskuzi   
Založit nové téma Nápověda
  Název diskusního téma   Počet příspěvků   Datum   Počet návštěv
Molice na kapustě125.6.201747
Co je to za škůdce nebo chorobu 125.6.201758
Co je to za brouka? 1624.6.20174308
Mravenci a mšice po celé zahradě1524.6.20179691
Jak se zbavit vos?14622.6.2017300002
Malé mušky v trávě321.6.20174920
Kdo ožral rybíz? 318.6.2017340
Jak na mravence a mšice1416.6.20171212
Přísavník tříprstý - choroba nebo škůdce? 510.6.2017272
Slimák - užitečný živočich?3210.6.201723226
Slimáci50810.6.2017534055
Poraďte co je to za škůdce - hryzec?284.6.201714958
Maliččí broučci na malinách 92.6.2017670
Mšice a černooranžové housenky na Oleandru venkovním 52.6.2017288
Co to je za broučky a jak na ně? 441.6.2017111111
Škůdce v mátě peprné 629.5.201717729
Poznej hmyz (mšice?) 128.5.2017225
Jak se jmenuje? 327.5.2017374
jak se zbavit krtka14626.5.2017169377
Chemstop - na kmínek, ano či ne?2424.5.20172014
Ríbezle - vosky121.5.2017327
Živý plot 419.5.2017473
Listohlod a píďalky 316.5.2017467
Vyhlazení stromů hryzci 4110.5.20177046
Jak se zbavit stínek ve skleníku19.5.2017274
Calypso zmizelo?69.5.20171583
Doba postřiku proti pilatce344.5.20173341
Co s posbíranými slimáky?7630.4.201745758
Ryby a slimáci1029.4.20174039
Sršně - jak na ně?13714.4.2017231881
Jak se zbavit včel samotářek?3213.4.20176677
Vyžrate puky na jabloni912.4.2017928
ruměnice pospolná1010.4.201723326
Odporný šedý brouček ve skleníku277.4.201722963
Chemstop jak používat14.4.2017358
Aversol nedrží54.4.2017471
Červený brouk z palivového dřeva 62.4.20171196
Škůdce pod kůrou ovocných stromů 3623.3.20174334
Jed na pavouky3023.3.201743205
Jak odpudit strakapouda?2321.3.201745179
Další diskuze: 1, 2, 3, 4, 5 >  
Kulinářské fórum - recepty na vaření, uzení, zavařování, vína, destiláty
Jak si udělat zdraví neškodné hranolky, chipsy apod.?23.6.2017
Jak si udělat zdraví neškodné hranolky, chipsy apod.?22.6.2017
Udene kuriatko7.6.2017
Udene kuriatko6.6.2017
Udene kuriatko6.6.2017
Další příspěvky > 
Úvodní stránka | Informace o serveru | Podmínky užívání | Reklama | Podněty a připomínky
(c) Lupo Media s.r.o. 1999 - 2017
Jak Google využívá data, když používáte weby nebo aplikace našich partnerů