Vosy na švestkách



vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 236.1 (?) 
7.8.2016 11:42, zobrazeno: 3480x

Diskuze o včelích kusadlech, jejich schopnosti zlikvidovat úrodu malin, zda prokousnou ovocnou slupku jsou nekončící. Že to vosy umí bez problémů, je věc jasná. 


Adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   
Hospůdka na mýtince - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (105) - 65.24 (?), 8.8.2016 0:40

Na jaře roznesu po celé zahradě petky se šťávou a trochou octa, abych odchytil první vosy dříve, než založí hnízda. V současné době hledám vosí hnízda jak v zemi, tak ve stodole i jinde.

Bohužel soused to nedělá, ovoce nepěstuje, tak se jeho vosy chodí najíst ke mně. Zatím jich není mnoho, ale tuším že se to změní.

Zajímalo by mne, jaký přibližně mohou mít vosy střední radius doletu a co jim nabídnout jako náhradu za moje švestky, tak aby na ně nedoletěly. Má snad někdo osvědčený recept?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 132.194 (?), 8.8.2016 22:14

Už dva dny jsem na spadaných Lepoticích a i Althanových neviděl žádnou vosu. Jen včely na poškozených plodech.
Ale to nic neznamená protože jsem ze žádného plodu nemusel sundávat hnusáka, ač většina ohlodání myslím pochází od nich.
Ale třeba jsem se s nima jen časově míjel, nevím.
*
Další celkem zajímaví škůdci spadaných švestek jsou jezevci. Ani bych o nich nevěděl, nebýt psa který se s nima po nocích někdy jak ho na volno pustím rve.
*
A vlastně i ten pes je svým způsobem škůdce. Dnes jsem si ho vzal do sadu sebou a pozoroval ho. Švestek poničených si ani nevšimnul. Vybíral si jen ty nejzdravější, z nich odkousnul jen část a zbytek i s peckou vyplivnul.
Tipnul bych si, že do doby než ho to přestalo bavit, nebo se nažral, poničil asi tak 50 plodů.
*
Tak mně tak napadlo jakou škodu, v porovnání se včelami, by mohla napáchat smečka volně pobíhajících psů. Hlavně u nižších tvarů.
Anebo ti jezevci...

Rafael.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 132.194 (?), 9.8.2016 0:50

Vosy jsou údajně univrezální všežravci. Likvidují, moc jim prý chutnají i komáři a celkem úspěšně žerou už i jejích larvy ve stádiu vývinu.
Ale tvrdit to nemůžu, zkušenosti a zdroje nemám...
*
Jen musím napsat, jestli jejích cílená likvidace, masivní trávení, není něco jako "vyhánění čerta ďáblem".
Jestli na jejích místo hned nenastoupí hmyzí škůdci jiní...
*
Je to jen úvaha, tak to mé psaní i tak, prosím berte.

Rafael.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 92.38 (?), 9.8.2016 7:11

To nevím. Komáří larvy se vyvíjejí ve vodě, vosy potápěčky jsem tedy neviděl. Ale možné to je.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 157.239 (?), 9.8.2016 10:48

Hodně myší, hodně lišek, hodně lišek, málo myší... SPCH.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
zahrada.cz
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika