Při poskytování těchto stránek nám pomáhají soubory cookie. Používáním stránek s tím vyjadřujete souhlas.
Další informace.
Ú v o d n í   s t r á n k a  |  Reklama   
Zahradní domky.cz
Chaty, zahradní domky a domky na nářadí, dodání po celé ČR
Nábytek Vladeko
Dřevěný zahradní nábytek, doprava po ČR zdarma

Škůdci > Sametka podzimní - Trombicula autumnalis

Nejnovější příspěvky v tomto vláknu:
Děkuji za všechny informace, které jsem tu n..., host, 22.8.2017
Dobrý den. Když si přečtete celou diskuzi na..., host, 21.8.2017
u naší babičky jsou každým rokem v tuto dobu..., host, 21.8.2017
Proti sametce údajně působí síra. Postříkal jsem z..., host, 29.8.2016
existuje pripravek od neudorff. Zlikviduje i..., host, 6.8.2016
Stránky: 1, 2, 3, 4, 5...> | Zobrazit celou diskuzi   

Sametka podzimní - Trombicula autumnalis

host - xxx.xxx.235.12 (?)
28.2.2007 14:56, počet návštěv: 193140
Přejít na: tento příspěvek (zjistit adresu)
Máte také někdo zkušenosti s bojem proti tomuto nepříjemnému zemnímu roztoči  ?
Na naší zahradě (cca 300 m n.m), kde nikdy před tím nebyl, se tento roztoč objevil loni v létě. Zatímco dospělci žijí v půdě, larvičky vylézají na trávu a přichytávají se na obuv a oděv, odkud putují na kůži, kde způsobují pomocí enzymů obsaženýck ve slinách, zarudlé boláčky připomínající kopřivku, avšak značně svědivější.
Jako prevence proti sametce se osvědčil DIFUSIL , který ji - zdá se - poměrně dobře odpuzuje. Při jeho nepoužití pomůže osprchování po návratu ze zahrady, tedy dříve, než se larvičky mohou zakousnout.
Stále však nevíme, jak se tohoto nepříjemného roztoče definitivně zbavit...
Připojit reakci   
stavba, topení, úspory energií, voda a odpady, sítě, interiér, dílna

host - xxx.xxx.204.1 (?)
4.3.2007 9:15
Přejít na: předchozí příspěvek | tento příspěvek (zjistit adresu)
casteji sekat travu a pak pouzit postrik v prodejne vam poradi .
Připojit reakci

7.3.2007 13:01

Promiňte, ale je vidět, že nevíte o čem se zde píše.

Častější sekání trávy nemá na výskyt sametky žádný vliv.

A naivita, s níž se domníváte, že v nějaké prodejně Vám poradí speciální postřik proti sametce, je až dojemná.

Také bych uvítal radu, jak sametku podzimní dostat ze zahrady.

Připojit reakci

host - xxx.xxx.33.17 (?)
19.7.2007 9:42
Mohu potvrdit - sekání távy naprosto neúčinné, někde jsem dostal radu na postřik na bázi síry např. Sulka, ale období kdy nejlépe aplikovat nevím, a na přípravku o koncentraci na toto použití není zmínka.
Připojit reakci

host - xxx.xxx.50.90 (?)
2.8.2007 14:02
Jen mohu potvrdit, že sekání nezabírá. Máme trávník jak na golf a jsme všichni pokousaní. Docela pomáhá postříkat se difusilem H je na člověka a dá se koupit v lékárně, ale nemůžu ho porád stříkat po dětech které jsou celý den na zahradě.Ještě jsem se dočetla o použití Sulky první postřik má být začátkem července a další za 14 dní. O koncentraci nic nevím, ještě jsme to nezkoušeli.
Připojit reakci

Marča (44)
16.8.2007 10:41
Tak něco o té ptvůrce. Posílám foto co se mě podařilo odchytit na noze (lezlo to velmi rychle na to jak je to malé) takže si myslim, že když jste dlouho na zahradě tak pak nestačí jen osprchovat nohy, protože ty mršky jsou už hezky někde zavrtaný. Taky po koupeli neni jistý že jste se jich zbavili, protože jsem jich už pár našla i potom co jsem své děti vykoupala. Některé byli tak zavrtané, že jsem je nemohla ani sundat. Druhá foto je z mikroskopu 100x zvětšená sametka (jen jsem přiložila foťák ke kukátku do mikroskopu a šlo to vyfotit kvalita nic moc).
Obrázky:
Sametka je v černém kolečku
Sametka je v černém kolečku
100x zvětšená sametka
100x zvětšená sametka
Připojit reakci

host - xxx.xxx.216.211 (?)
19.8.2009 6:31

Nerad vstupuju do debaty v plném proudu, ale mohu potvrdit, že sekání trávy je opravdu zbytečné.  Pokud nebudete zahradu sekat a ještě vysadíte kopřivy, pak určitě na zahradu nebude moc chodit no a máte to vyřešené.Prostě sviluška si vždycky najde cestu, to by se musela desinfikovat celá zeměkoule, ale líbí se mi, jak každý píše - jak ji dostat ze své zahrady .

Připojit reakci

host - xxx.xxx.33.127 (?)
27.8.2009 13:34

Taky máme problém se svilušky každý rok začátkem srpna jsme s dětmi poštípané 2krát jsem stříkala celou zahradu a nepomohlo to jsme stále zeštípané.Dozvěděla jsem se že to je jen na P raze západ a okolí jinde to neznají.já už nevím jak se toho mám zbavit je to hrozné. 

Připojit reakci

host - xxx.xxx.203.212 (?)
28.8.2009 7:35

Letos jsem prováděli postřik několikrát a včera jsem je ze sebe vyškrabávala, rychleji se to zahojí. A jsme Praha východ.

Připojit reakci

host - xxx.xxx.96.46 (?)
25.8.2010 11:43
Ale znají. Žiji na Hradecku, já i moje matka každý srpen trpíme.
Připojit reakci

host - xxx.xxx.48.28 (?)
16.8.2010 13:45

Tu Sulku mohu potrvdit. Minuly rok jsem ze samtky byla naprosto histericka a ted- srpen- me zacina zase nicit... sme postipani uplne vsude:(

Nicmene jsem minuly rok volala nejake odbornici pres biologii a Sulka bylo to jedine co pripustila, ze by snad mohlo zabrat... jinak je Sametka neznicitelka bestie: D

Připojit reakci

host - xxx.xxx.214.235 (?)
19.11.2007 8:24

Dobrý den, i nás velice trápí v srpnu a září na zahradě sametky. Mám dvouletou holčičku a ta byla tak zřízená, že i dnes (je listopad 07) má ještě znatelné jizvičky po rozškrábaných kousancích. Paní doktorka nám předepsala tekutý pudr se sírou, trochu to zabírá. Ale znovu k té zahradě. Mohu z vlastní zkušenosti říct, že časté sečení absolutně nepomáhá, sekáme dvakrát týdně, ale výsledek nulový. Paní doktorka nám říkala, že se zdržují hodně pod švestkami, ale mám pocit, že je máme od srpna snad všude na zahradě. Opakuje se to už 3. rokem a jsme z toho naprosto zoufalí. Neporadil by nám někdo, jak se těch dotěrných roztočů zbavit. Děti jsou zvyklé v létě venku, mají na zahradě hřiště, domeček, ale už jsem ze zoufalství uvažovala, že snad ani v srpnu nebudeme doma, protože je to fakt zoufalý. Mladší dcerka byla doslova, jak po neštovicích, kdo jí viděl, se zhrozil, nejenom, že na ní šíleně ty potvory jdou,  nekousají jenom v tříslech a v podpaží, ale celé nožičky, ruce i obličej měla samý bolák. Prosím o radu, kdo má nějaké zkušenosti s těmito potvorami.

Připojit reakci

host - xxx.xxx.34.130 (?)
8.8.2009 11:23
Dobrý den, řešili jsme podobný problém.U mého psa my na tuto havět zabral BIO KILL.Osvědčil se později i jako dobrá prevence.Naštěstí nemáme velikou zahradu a biokill není zase až tak drahý.Nakoupila jsem 5l dala do postřikovače na stromy a obešla zahradu.Hlídáme teď jen abychom si to od někud znovu nepřinesli.Už dva roky jsme v pohodě.Sice to něco stojí ale mužete si užívat zahradu a neřešit poštípání.
Připojit reakci

host - xxx.xxx.82.24 (?)
18.6.2012 13:14

Dobrý den,

nevíte prosím někdo, kdy provést postřik BIO KILLem?

Píšou, že se nemá používat na kočky. Nebude tedy kočce vadit postřik BIO KILLem na zahradě?

Děkuji za odpoověď a za radu. Veronika

Připojit reakci

host - xxx.xxx.136.34 (?)
7.8.2009 13:50

Nesmysl, sekání trávy nepomůže, jsou to potvůrky, které pěkně potrápí, mám s nima zkušenost již 3 rokem a není mi z nich zrovna nejlíp, jsem pokousaná celá a letos to trápí i našeho pejska.

Připojit reakci

host - xxx.xxx.255.138 (?)
23.8.2007 19:31
Člověk aby se udrbal! ááá http://www.greenhome.cz/katalog/462033 :-)
Připojit reakci

jekyll (496)
23.8.2007 19:57
Sametky sú beštie.
Dnes som zo zúfalstva vyskúšal veterinárny prípravok Arpalit penu - pre psov a kočky, ktorá obsahuje permethrin (z chovateľských potrieb). Zdá sa, že to rýchlo pomáha. Ukazuje sa, že má čiastočne aj preventívne účinky, pokiaľ penu necháte na koži (podľa návodu).
Po arpalite je dobré použiť ešte Fenistil gel.
Pravdepodobne bude podobne účinkovať aj spray Arpalit, ale penová forma mi pripadá v tomto prípade výhodnejšia.
(Toxicita permethrinu nebude závažná, nakoľko sa používa aj humánnej medicíne - ako 5% masť Infectoscab.)
Připojit reakci

host - xxx.xxx.187.82 (?)
6.8.2016 17:32

existuje pripravek od neudorff. Zlikviduje i Grasmilben (to jsou prave ty sametky).. Ucinna latka je: 18,36 g/l Chrysanthemum cinerariaefolium Extrakt (Pyrethrum Extrakt)

Zecken- & GrasmilbenKonzentrat

Připojit reakci

host - xxx.xxx.60.34 (?)
26.8.2007 15:27
dobrý den už několikátý den bojuji se sametkou na tělíčku mé 15-ti měsíční dcery a také psa, můžete prosím poradit jak dcerce pomoci a také jak to dostat ze zahrady? je to hrůza malá má jelítka po kousnutí už jsem z toho zoufalá, nechápu že jdou jenom na dcerku na nikoho jiného
Připojit reakci

host - xxx.xxx.0.86 (?)
28.8.2007 9:08

dobrý den, právě tahle" bestie" mě donutila si něco vyhledat na internetu - a ejhle, nejsem na tom takhle strašně sama! Už 3 dny se zoufale snažím utlumit příšerné svědění asi tak 150 pupenců v oblastech špatně přístupných /myslím tím úplně všude!!/ a zbavovat roztočů i našeho psa.Na nikoho jiného z naší početné rodiny totiž nejdou!!! Každou dobrou radu přivítám.

Připojit reakci

host - xxx.xxx.15.147 (?)
29.8.2007 16:33

mohu jen srovnávat. Sametku jsem chytla u rodičů na zahradě. Zde se pravidelně seká tráva a zahrada je velice upravená. Fakt, v širokém dalekém okolí není vodní zdroj, žádný potok, jezírko, nádržka, nic, jen pole a pole .

U sebe o 100km dál mám také zahradu a celá léta nepamatuji, že by mne zde něco takového otravovalo. Zahradu sekám 2x v roce, mám zde husté keře i zanedbané kouty. Člověk by řekl ráj pro sametky, no a ani jedna. Jelikož se jedná o celkem vyrovnaný ekosystém, musí v přírodě mít sametka predátory, které zřejmě fungují někde v plné míře a jinde nejsou. Jelikož je sametka tak strašně mrnavá, musí i predátor být poměrně malý. Možná jsme si ho vyhubili my lidé sami tím jak vše stále stříkáme a sametka zdá se přežila zatím co predátoři nikoli. Bohužel, nezbývá pak jen mazat tekutým pudrem a to je všechno.

Připojit reakci

host - xxx.xxx.64.132 (?)
2.9.2007 17:41
Již několik let se na naší zahradě potýkáme se sametkou podzimní. Na štípance pomáhá natíraní francovkou Alpa, tak do dvou dnů přechází svědění a velmi se uleví. Jen bych chtěla podotknout, že zahradu jsme nikdy nestříkali žádnými chemikáliemi a myslím, že přirozeného predátora jsme takto nevyhubili. Samozřejmě uvítám každou dobrou radu, jak se sametky zbavit, nebo ji alespoň omezit.
Připojit reakci

host - xxx.xxx.250.134 (?)
21.9.2007 23:57

Sametka se přemnoží většinou na plochách, kde je nějakým způsobem porušena přírodní rovnováha. Sekáním trávy se hubí její přirození nepřátelé. Rovněž postřiky, herbicidy a jiná chemie zvyšuje rozmnožení jednoho druhu na úkor jiných. Jediná pomoc je ekologicky vyvážená  zahrada s fytobiodiverzitou. Myslíte-li si, že anglický trávník je to pravé, co příroda potřebuje, jen ať vás hmyz žere.

Připojit reakci

host - xxx.xxx.93.2 (?)
28.9.2007 13:57
Tak u nás o anglickém trávníku nemůže být ani řeči, občas prostě  posekáme, a také chemie u nás nemá místo. Přesto se tu sametky / svilušky objevily a teď je to přímo hmyzí teror. Dostat někoho na zahradu v srpnu a září je dřina a všichni po hodině prchají do vany, aby škody minimalizovali. Mám na zahradě jabloně (letos bez jablek), tak nevím, co nás to vlastně vždycky  tak  poštípe. A stále nemohu zjistit, jak vlastně k tomu dojde, že na zahradě se tahle pohroma náhle objeví a už nikdy neodejde... Poraďte, prosím, víte-li jak na to!!!
Připojit reakci

10.12.2007 16:36

S potěšením zjišťuji, že můj téměř rok starý dotaz na to, jak se definitivně zbavit sametky, vyvolal značný ohlas. Přestože nikdo zázračné řešení neobjevil, může nás - nás postižené - utěšit to, že nejsme sami, a že jsme si to nezavinili (jak někteří neznalí naznačují. A těm, kdož o sametce vědí pouze to, že je to "šmed nepříjemnej" pár slov: Sametka je půdní roztoč se zajímavým vývojem. Samička kladě na jaře do půdy několik set vajíček, ze kterých se líhnou larvy. Jsou poměrně malé, měří 0,25-0,5 mm. Larvy číhají v trávě a keřích na okolo jdoucího hostitele. Pokud jej najdou, zachycují se na povrchu jeho kůže, pomocí slin rozkládají tkáň a vzniklou tekutinu sají. Zhruba během týdne zvětší několikrát svůj objem, ze svého dočasného hostitele odpadnou a další vývoj dokončují v půdě. Larvy sametek se usazují na měkkých a citlivých částech pokožky, nejčastěji v meziprstí, podpaží a v místech, kde se vytvářejí kožní řasy. Vyvolávají silnou svědivost a vlášť těžký průběh může mít onemocnění u alergických jedinců. A nic lepšího, než Difusil jsem doposud neobjevil...

Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky) >> | 1, 2, 3, 4, 5...> | Zobrazit celou diskuzi   
Založit nové téma Nápověda
  Název diskusního téma   Počet příspěvků   Datum   Počet návštěv
Slimáci5192.12.2017568194
Traveni hlodavcu1310.11.2017872
Mnohonožky... Jak na ně?627.10.201713585
Stado potkanu v kompostu2427.10.20179534
Sakura 425.10.20175655
Mnohonožky - přemnožení1111.10.20178855
Ploštice - jak se jich zbavit2310.10.201756026
Pletivo na ochranu proti hrabošům544.10.201743087
Co je toto za brouka? 44.10.2017482
ruměnice pospolná123.10.201726043
Expanzní likvidátor hryzců - krtků Kieferle W2. Je učinný?1553.10.2017124536
Co je to za škůdce? 323.9.2017418
Kdo mi hrabe díry na zahradě?1422.9.20179865
Jak se zbavit včel samotářek?3616.9.20178937
Jak se zbavit divokých včel1916.9.201734423
Žádost o určení motýlů 4413.9.20174268
Jak na krtky, hraboše a hryzce?19612.9.2017319603
Potkan nebo hryzec?2011.9.20171835
Jak na kuny8810.9.2017193807
Výroba fosforečnanu železitého pro boj se slimáky548.9.201742083
Hnědá housenka 66.9.2017552
Černá housenka 95.9.201716175
Šípek - škůdce/choroba? 429.8.2017436
Sbírka škůdců a chorob 3026.8.20179222
Vyhrabané díry v zemi 1225.8.201717378
komáří larvy - likvidace2823.8.201756777
Co je to za housenku? 223.8.2017469
Sametka podzimní - Trombicula autumnalis13222.8.2017193141
Živý plot 522.8.20171027
kdo poradí jak na špačky3515.8.201729947
Co je to za brouka? 2114.8.20176842
Škůdce na libečku 912.8.201715266
Jak odpudit strakapouda?248.8.201750934
Blecha ze zahrady do bytu?457.8.201759688
Likvidace krtků, hryzců aj.376.8.201784587
Škůdci na paprikách ve skleníku 224.8.20172163
jak se zbavit krtka1622.8.2017180299
Jaké smáčedlo?2031.7.20171955
Postrekovacie zariadenie129.7.2017298
Mravenci a mšice po celé zahradě1610.7.201711402
Další diskuze: 1, 2, 3, 4, 5 >  
Kulinářské fórum - recepty na vaření, uzení, zavařování, vína, destiláty
A až Z o uzení5.12.2017
Co je špatně na udírně nebo rukách u udírny3.12.2017
Co je špatně na udírně nebo rukách u udírny3.12.2017
Dmácí uzený sýr1.12.2017
Jak naložit maso na uzení28.11.2017
Další příspěvky > 
Úvodní stránka | Informace o serveru | Podmínky užívání | Reklama | Podněty a připomínky
(c) Lupo Media s.r.o. 1999 - 2017
Jak Google využívá data, když používáte weby nebo aplikace našich partnerů