Přemnožené svinky



host - 157.147 (?) 
2.6.2011 20:07, zobrazeno: 34218x

Ahoj, na zahradě se mi hrozně přemnožily svinky. Bojuji s nimy už druhý rok, ale marně - všechno sežerou!  Myslela jsem, že v letošní tuhé zimě aspoň trochu ubydou, ale spíš naopak. Nemá někdo, prosím, nějaký recept, jak na ně? Díky.

Adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   
host - 152.34 (?), 3.6.2011 11:50

Je opravdu jisté, že všechno sežerou právě ony? Já jich mám mraky v kompostech, kde je vítám. Na jiných místech občas nějakou objevím (pod kamenem ve skalce atd.), ale nikdy třeba v zeleninovém záhoně. Vůbec mě nenapadlo, že by mohly také žrát něco moc čerstvého.

To, co píšu platí samozřejmě pro členovce svinky (které se umějí svinout), podobné stinkám (které se svinout neumějí). Pokud se jedná o sviňky-prasátka, pak se dá sežrání zahrady předejít sežráním prasátek. :-) Zuzana

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 157.147 (?), 3.6.2011 12:48

Skotečně se jedná o svinky.  Se sviňkou bych si poradit uměla...  V normálním množství určitě neškodí, spíš jsou užitečné. Ale tady jsou tak přemnožené, že do rána sežerou celou sazenici papriky. Když vytrhnu salát, je jich pod ním asi 100. A to pod každým. Když nastříkám do spár v zídce Biolit na mravence, vysype se jích 3cm vysoká hromádka. Biolit na ně zabírá, bohužel se nedá použít v záhonu. Tak kdyby měl někdo nějakou zkušenost...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 157.147 (?), 3.6.2011 12:50

...sto pod každým salátem, to jsem trochu přehnala! Ale 20 jich tam je!

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 152.34 (?), 3.6.2011 13:47

Hm, to je otrava, protože salát určený k brzké konzumaci nebude možno jen tak něčím postříkat.

Zkuste listy salátu něčím podložit či podepřít (třeba větvičkami), aby nepřiléhaly k půdě a dostalo se pod ně světlo a půda aby alespoň trochu proschla. A zalévat ráno, aby přes noc byl záhon sušší. Když nemají rády sucho (na rozdíl od stinek) a světlo, tak jim to tam alespoň znepříjemněte. Také můžete zkusit saláty podsypat infusoriovou hlinkou (křemelinou), kterou používají vinaři.

Z insekticidů by mohl fungovat třeba acetamiprid (neonikotinoid), ale na salát nebo spíš pod salát bych ho osobně nepoužila. Možná by se jim nelíbila nějaká mýdlová voda nebo výluh z tabáku (ale to salátu asi také ne).

Pokud jde o přirozené predátory, nevím, zda svinky vůbec něčemu chutnají. My jsme je nabídli našemu velmi nevybíravému a žravému scinkovi, a ten z nich byl docela zdisgustovaný.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 157.147 (?), 3.6.2011 16:37

Děkuji za nápad, zkusím to.  

Ráda bych zjistila něco, co jim smrdí, třeba jako mravencům ve skleníku sypu do cestiček umletý hřebíček a oni se vystěhují. (Na svinky to nefunguje.) Určitě by chutnaly slepicím, ale ty zase nepustím do salátu...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 229.239 (?), 3.6.2011 23:24

Zkuste ten salat postrikat emulzi pripravku Spruzit. Je to pripravek na ciste prirodni baze, roztok pyrethra z kopretin v repkovem oleji. Koncentraci na redeni mate na etikete. Pripravenou jichou postrikejte salat vecer, pri teplote pod 23°C dukladne do skanuti a mimo slunecny svit. Pyrethrum zasazene skudce pomerne spolehlive zahubi a behem maximalne 3 dni se rozlozi pusobenim vzduchu a svetla. Pote muzete salat po umyti normalne jist bez obav, ze tam budou pesticidy.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 157.147 (?), 4.6.2011 16:19

Ten postřik zkusím. V OBI ho nemaj, tak v pondělí ho seženu jinde. Snad to pomůže.  Dám vědět, jak to dopadlo.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 213.176 (?), 7.6.2019 11:35

Dobrý den, zrovna teď řeším, ž e v kompostu jich mám asi milion a trohu mě to znepokojuje..část kompostu jsem proto vynosila pryč ze zhrady, aby jich tam ubylo. Kdyžz kompostu beru hlínu, je jih v ní mraky..myslíte, že je to ještě v poádku a že takovou hlínu mohu dát k rostlinám bez obav..

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 78.144 (?), 6.7.2019 17:25

Dobrý den,

nikdy jsem neměla problémy s těmito (ne)tvory, než jsem si na podzim do skleníku a do vyvýšených záhonu dala hlínu z vlastního kompostu. Na jaře mi začaly hynout všechny vysazené sazenice - normálně ohlodané těsně nad zemí, pokácené a sežrané. Rafičila jsem na ně pasti (otočené květináče), poctivě jich denně minimálně stovku vysbírala a naházela slepicím. Pak jsem plela a zem se najednou začala propadat a z děr doslova tekly stovky, možná tisíce svinek - až se mi z toho dělalo zle. Ve skleníku jsem na ně použila Cytrol Dust - snažila jsem se sypat k zadnímu okraji, tam, kde nezalívám, aby se moc nekontaminovala hlína. Ale ve venkovních záhonech se vesele množí a už nemám chuť tam cokoli pěstovat. Byla bych moc vděčná za jakoukoli radu, jak je Bio-zredukovat - a sbíráním to fakt nejde.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika