Používáte insekticidy?



Stránky: 1,  2   
host - 210.139 (?) 
28.6.2019 19:14, zobrazeno: 4717x
Dobrý den, od letoška mám konečně balkon a moc jsem se těšila, až si ho osázím. Mám vertikální květináče, kde mám jahody, bylinky, zvlášť pak pěstuji papriku v květináči a také hrášek. Moje nadšení už ale odpadá, jelikož neustále bojuji s nějakými škůdci. Mšice putují postupně po všech rostlinách, každý den po práci je tak hodinu sbírám, když už to vypadá nadějně, tak mi něco dělá malé dírky do rukoly a teď jsem si všimla, že mi odchází jahody.. Je na nich nějaký úplně miniaturní, skoro neviditelný roztoč a listy timpadem schnou. Zatím jsem sáhla po postřiku na přírodní bázi (rockeffect), ale dlouhodobě to nepomáhá. Je toto normální? Stříkáte preventivně všechny rostliny insekticidy? Osobně si nepamatuju, že by tolik škůdců řešili moji rodiče na zahrádce, kde už tak 40 let pěstují vše možné. To by nedělali nic jiného. Děkuji za rady a přeji úspěšné pěstování!
Adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   
Ivan Hlavatý - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4384) - 234.43 (?), 28.6.2019 22:23
Na jahodách máte pravdepodobne roztočíka jahodového (český názov roztočík jahodníkový). V tomto prípade postreky na "prírodnej báze" nepomôžu, musíte použiť insekticíd-akaricíd. Najlepšie nový prípravok Movento 100 SC, ktorý je účinný aj na vošky (mšice) na iných rastlinách. IH



Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Ivan Hlavatý - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4384) - 234.33 (?), 29.6.2019 7:15
Prípravok Movento 100SC je nový insekticíd, ktorý má (čo je mimoriadne cenné) aj akaricídny účinok. Pôsobí na celé spektrum cicavých a žravých škodcov, okrem obaľovačov napríklad aj na vošky, ktoré robia veľké problémy v takmer každej záhrade. Mimoriadne cenný je tiež jeho účinok na méry, ktoré v súčasnosti predstavujú v mojej oblasti jednoznačne najzávažnejšieho škodcu hrušiek. IH

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
KUKY - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4458) - 38.136 (?), 29.6.2019 8:14
Je Movento dostupné i malém balení?
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
Ivan Hlavatý - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4384) - 234.114 (?), 29.6.2019 10:32
Kuky: Movento 100 SC je aj v malospotrebiteľskom balení - 10x 7,5ml, viď foto). U nás by už malo byť registrované (foto 2,3). Mne ho priniesol známy zo zahraničia, či je už dostupné u nás neviem - keď som sa naň pýtal v 2 či 3 miestnych predajniach, tak netušili o čom hovorím. IH



Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
KUKY - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4458) - 128.137 (?), 29.6.2019 11:41
Jo, jo. Našel jsem ho na rumunském e-shopu, 10 dávek. Myslím, že to balení na obrázku je v rumunštině. Určitě to je cenná látka proti roztočům, mšicím, ale i merám a vrtuli třešňové, kterým horko a sucho vyhovuje. Akorát mně trochu děsí "fantastická délka účinku", která je delší než ochranné lhůty.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 210.139 (?), 29.6.2019 16:22
Děkuji moc za reakci a radu. Dnes jsem zjistila, že se mi roztoč rozšířil i na bylinky. Tak mám pocit, že je všechno na vyhození. Ty jahody, co zrovna dozrávají asi už nebudu moct jíst po tom postřiku, že? A ještě se zeptám, stříkáte každé jaro nebo když přinesete z krámu všechny bylinky a sazenice? Přemýšlím nad tou prevencí a nic jiného mě bohužel nenapadá. Díky! Verča
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
Ivan Hlavatý - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4384) - 234.63 (?), 29.6.2019 21:32
Verča: Bylinky nepestujem, v tomto Vám poradiť neviem. Čo sa týka roztočíka jahodníkového, u nás ho nemáme, jahody nepostrekujem vôbec. Ak tam už roztočíka máte, boj proti nemu je ťažký. Teraz už jahody ktoré dozrievajú nepostrekujte, po obratí môžete spraviť postrek akaricídom (Vertimec), ale asi najvhodnejšie by bolo celú sadbu zlikvidovať a založiť si novú. Tá by mala byť z overeného zdroja - teda neinfikovaná. Niekedy sa sadenice pred zasadením máčajú v roztoku akaricídu (napr. ten Vertimec). V boji proti roztočíkovi sa môže použiť aj jeho prirodzený predátor - dravý roztoč Typhlodromus pyri (dá sa bežne kúpiť). IH
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
Marek-TT - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (682) - 235.1 (?), 29.6.2019 22:15

Prevencia proti cicavým a žravým škodcom je ťažká. Ak tam nie sú prirodzení predátori (na balkóne asi nebudú), tak nie je možné ich nijako prirodzene regulovať. Ak chcete bylinky priebežne zbierať, tak proti voškám by mohol čiastočne fungovať bioprípravok na báze pomarančového oleja Prev B2. Ale účinnosť ako pri konvenčných insekticídoch neočakávajte. Typhlodromus pyri by mohol z dlhodobého hľadiska fungovať, no podľa výrobcu potrebuje 2 roky na rozšírenie populácie, aby sa naplno prejavil jeho efekt. 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 248.140 (?), 29.6.2019 23:32

Na roztočíka jahodníkového se stříká zjara, když se teprve v srdíčku začínají vytvářet poupata a rostliny začínají růst. Používá se uvedený Vertimec a stříká se jen do srdíčka rostliny.

U mne se v posledních letech začal objevovat na stále více rostlinách (sice původní sadba byla z Turnova, ale už pár let si množím sama), tak jsem letos rostliny uvedeným způsobem zjara stříkla a roztočík už není...

Takže likvidovat nemusíte, ale zjara určitě postříkat!           Lída

ps - a na mšice na bylinkách doporučují na netu zalít 8dkg sušeného pelyňku 1,25 litrem vroucí vody, přecezeným vychladlým roztokem postříkat (nezkoušela jsem).

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika