Pletivo na ochranu proti hrabošům



host - 175.130 (?)
10.12.2013 22:07

Dobrý večer. Mám také několik podnoží A2 a pro ty jsem také použil hloubku klece 30 cm. Za tím stroky rostou a krásně kvetou, jenže loni květy, sežehl je mráz a letos pršelo a pršelo.  Počítejte s tím že králičí letivo se časem rozloří a také kořeny kopírují obvod koruny. Tudíž bedna z pletiva je dobrá ochrana po dobu několika roků do té doby než strom řádně zmohutní. Pak ochranu převezmou pradátoři a voucí " modlitbička".   Zdeněk  

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
         
host - 175.130 (?), 10.12.2013 22:07

Dobrý večer. Mám také několik podnoží A2 a pro ty jsem také použil hloubku klece 30 cm. Za tím stroky rostou a krásně kvetou, jenže loni květy, sežehl je mráz a letos pršelo a pršelo.  Počítejte s tím že králičí letivo se časem rozloří a také kořeny kopírují obvod koruny. Tudíž bedna z pletiva je dobrá ochrana po dobu několika roků do té doby než strom řádně zmohutní. Pak ochranu převezmou pradátoři a voucí " modlitbička".   Zdeněk  

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
rosti&slavik - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1017) - 179.38 (?), 10.12.2013 22:18

V zemi, bez přístupu vzduchu se doba rozložení králičího pletiva podstatně prodlužuje oproti pletivu, které je nad zemí, a vystaveno kyselým dešťům, oxidaci.Před cca 10-12 léty jsem korcoval starší zákrsky(asi15-20leté),jejichž kořeny byly sazeny do králičího pletiva.Letos při přípravě jam pro nové stromky jsem se potýkal se zbytky nerozloženého pletiva.Některé dráty pletiva byly docela tuhé.

Myslím si, že hloubka, velikost ok klece pro podnož A2 je docela malá, kořeny budou časem mohutnět, a může nastat škrcení malými oky.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
Standa_hk - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5555) - 244.2 (?), 11.12.2013 8:52

Kořeny s pletivem problém nemají, prostě pletivo zaroste do hmoty. Problém nastane, až když potřebujete stromek vykopat a pletivo brání jednoduché práci. Potom taky porcování pařezu vyztuženého pletivem je chuťovka. Přesto vše je moje zkušenost taková, že klec by měla být co nejmenší, aby zajistila nevyvrácení stromku do 5-7 let po výsadbě. Není horšího zjištění, že hryzec poškodil jen 1/3 kořenů a zbytek bylo sekundární poškození vyvrácením stromku. Starší stromky mají tu "výhodu", že hryzec dává přednost jemnějším kořínkům před hrubými, proto z kořenů nad 4 cm tloušťky často jen pomístně okouše kůru, ale nechá je.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 92.38 (?), 11.12.2013 8:38

Přirůstající kořeny opustí klec hned prvním rokem. Ale i když některé za klecí hryzci odkoušou, stromek to bez větší újmy ustojí.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 0.206 (?), 4.8.2017 9:27

Ako ochraniť už posadené dtromky, stačilo by dať pletivo len zvrchu 20cm pod povrch na 1mx1m okolo stromku a zahrabať?Hryzec ryje len 10cm pod povrchom a až tesne u jablone ide do zeme.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 157.239 (?), 4.8.2017 10:31

Marnost...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
jfalta - (39) - 157.36 (?), 12.10.2013 21:05

Dobrý den, nevíte, zda se ještě prodává obyčejné nepozinkované králičí pletivo? Chystám se sázet stromky na semenáčích a mám strach, aby pletivo za pár let neomezovalo kořeny. 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 102.201 (?), 13.10.2013 11:55

Nemusíte se bát. Kořen klidně pletivo obroste,

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
rosti&slavik - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1017) - 179.38 (?), 11.12.2013 12:14

A2ojka je bujná podnož, a její kořeny se rychle rozrůstají, a přibývají na průměru.Do tří-čtyř let průměrný kořen vyplní oko pletiva, pak jej oko bude škrtit.Poločas rozpadu pletiva v půdě odhaduju na 20-30let.

V půdě vůbec se doba rozkladu velmi zpomalí.Je to pochopitelné, protože i když v půdě vlhkost nechybí, ale chybí kyslík,vzdušná vlhkost.Rez je vlastně houba,ale v půdě nemá příhodné podmínky pro svou činnost.Opěrné kůly se nejčastěji rozpadají u země.Je tam k tomu příhodné agresívní prostředí-vlhkost,kyselé prostředí,změna teplot.V půdě se tento proces zpomalí.Zbytky opěrných kůlů,králičího pletiva nacházím v půdě i po létech, když korcuji starší stromky.Některé fragmenty železa vydrží v půdě i po staletí.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
Standa_hk - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5555) - 244.2 (?), 11.12.2013 12:39

Už jsem vykopal dost pařezů na to, abych mohl říci, že kožen zavalí do sebe drát ještě dříve než jej začne škrtit. Prostě když kožen o průměru 1/2 oka roste podél drátu, který nemůže odtlačit, tak jej postupně obroste kalusem a o tři roky později už máte kořen ve stavu, kdy se můžete jen dohadovat, kterým okem rostl prvotní kořínek. Po dvaceti letech může být kořen i přes plochu 6ti ok, aniž by na něm byly nějaké známky škrcení či pletivo bylo roztrháno.

Prostě velikost oka neřešte vůči kořenům ale vůči hryzcovi. Pokud budete mít levně oko 16 mm, tak jej můžete vzít stejně jako to standardně používaníé s okem 25 mm. Těch 25 mm se používá z důvodu nejnižší ceny za 1m2.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika