Okousano listy peckovin - kdo mi je žere?



host - 147.174 (?)
28.5.2009 9:26

Mám stejný problém, psala jsem to v jiné diskuzi (o mravencích). Mám ožrané listy (jen nové, letošní) na bobkovišni. Prý je jedovatá, ale zřejmě to někomu nevadí.  Listy vypadají stejně, jak na vaši fotografii.  Celý keř jsem prohledala a našla jsem mravence (velké). Vypadá to jak od nějaké housenky. ale žádné jsem nenašla. Zkusím koupit postřik na mravence, myslím, že to ožírají oni. Snad to pomůže. Zdravím Zdenca

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
Stránky: 1,  2   
Daneek - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (91) - 216.225 (?), 19.5.2009 7:34, zobrazeno: 21479x

Dobrý den, prosím zkušení poraďte.

Na peckovinám se nám objevily prokousané listy, díry jsou vetsi, nepravidelne, s hladkým okrajem, listy jsou jinak zdravé, nezkroucené, neolepené, normálního vzhledu. Housenky, broučky ani pavučinky jsme neviděli po rubu ani po lícu, na řapíku takových lístků prý seděl mravenec.

Může to být okousané od mravenců, nosí tam mravenci nějaké jiné potvůrky? A jak se proti tomu bránit?

U vetsich stromu to az tak nevadí, ale trápí nás to u nově zasazených, moc těch listů ještě nemají.

Děkuji předem.

listy
listy
Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 54.226 (?), 27.5.2009 18:06

Já mám stejný problém. Mám druhým rokem zasazeny 2 višně, obě měly květy a dokonce už dost velké nedozrálé višně. Na jednom stromku už není ani jedna zelená višeň, na druhém jsou ještě cca 4. U obou jsou některé listy úplně sežrány, jiné jsou hodně prokousány, ty nepoškozené mají krásnou zelenou lesklou barvu. Kontrolovala jsem vrchí i spodní část listů a nenašla jsem na nich vůbec nic. Také bych potřebovala poradi. Děkuji předem

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 147.174 (?), 28.5.2009 9:26

Mám stejný problém, psala jsem to v jiné diskuzi (o mravencích). Mám ožrané listy (jen nové, letošní) na bobkovišni. Prý je jedovatá, ale zřejmě to někomu nevadí.  Listy vypadají stejně, jak na vaši fotografii.  Celý keř jsem prohledala a našla jsem mravence (velké). Vypadá to jak od nějaké housenky. ale žádné jsem nenašla. Zkusím koupit postřik na mravence, myslím, že to ožírají oni. Snad to pomůže. Zdravím Zdenca

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
romila - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (914) - 53.50 (?), 28.5.2009 12:05

Ještě jednoho možného škůdce jsem před chvílí uvedla ve vláknu "mravenci v zahradě". M.R.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Zahrádkářský kacíř - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (391) - 235.249 (?), 28.5.2009 13:06

Nevím o tom že by u nás žili listožraví mravenci. Nejspíš žerou to co vám to žere, nechte je pracovat.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Vinšálek - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1862) - 79.90 (?), 28.5.2009 22:27

Listy Vašich peckovin nejsou okousány žádným škůdcem, ale jsou napadeny houbovou chorobou. Ta způsobuje dírkovitost. šíření choroby napomáhá vlhké a studené počasí. Ochrana je možná postřikem některými fungicidy používanými např. proti kadeřavosti broskvoní, či strupovitosti jabloní. Provádí se z jara před květem a zjména po odkvětu.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
romila - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (914) - 6.219 (?), 29.5.2009 0:26

Přestože nejsem odborník, oponovala bych. Na obrázkách jsou skutečně díry a nepravidelné-ne dírky-jinak jsou listy čisté. Můj názor je, že o houbovou chorobu se v tomto případu nejedná. M.R.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
Vinšálek - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1862) - 79.90 (?), 29.5.2009 23:09

Skutečně se dle mého názoru jedná o houbovou chorobu. Dírkovitost neznamená, že jsou vlistech pouze mallé dírky (i když listy zpočátku často vypadají jako by je někdo prostřelil brokovnicí). Ale nakonec se často stane, že z listu zbyde jenom žilnatina až nakonec opadne. Někdy jsou ty flíčky větší zpočátku červenohnědé až nakonec odumřou a vypadnou a nakonec opadne i list. Mám to na pětiletém vřeteni třešně (stříkal jsem pozdě, až když se choroba rozvinula a dnes jsem už shrábnul malou hromádku opadaného listí na spálení). Trochu je napadena i Altanova renkloda, ale tam to fungicid stihnul zachránit.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 42.197 (?), 2.6.2009 19:50

To fakt udělá houbová choroba díry jako když je vyžerou housenky???

Já to má letos skoro všude. No na okrasné slivoni, ale tam byly opravdu housenky. nejdříve jsem je neviděla, ale když jsem začala stříkat, tak jsem jednu našla, pěkně tlustou a nažranou a ráno byly nějaké mrtvolky pod stromem. Teď mám prokusy i na habrech atd.

Věra

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 230.17 (?), 2.7.2013 20:51

Mám stejný problém na třešni. Listy jsou ožrané jak je patrné z přiložené fotografie. Škůdce jsem nikde nenašel. Také by mě zajímalo, co to dělá. Děkuji za jakékoliv rady.

listy třešně v době zrání třešní
listy třešně v době zrání třešní
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika