Mizí hmyz?



Mimmo - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2261) - 91.93 (?) 
26.6.2019 15:54, zobrazeno: 3274x

Často čtu protichůdné zprávy o tom, jak ubývá hmyzu i o nezvládnutelných invazích komárů, ploštic, chroustků, housenek nebo kobylek. Mám pocit, že hmyzu viditelně neubývá. Máte stejný pocit? Možná se jen mění druhová pestrost. Indikátorem by proto neměla být jen méně znečištěná čelní maska automobilu po projetí dálnice v noci. Když přijdu na zahradu, je tam spousta komárů, cvrčků, mravenců, motýlů, mšic, ploštic, vos, sršní, včel, brouků (zlatohlávků, mandelinek, tesaříků…). Je tam také spousta hmyzem přežraných žab a také slunéček a šidélek, které jsou vlastně také hmyz. Zajímavé, ale často rizikové, jsou migrace mnoha druhů. Líbí se mi téměř invazivní výskyt Baboček bodlákových ze středomoří. Horší to bude s novými škůdci. Ale o tom jsou i jiná vlákna.

Hmyzem přecpaná žába na stromě
Hmyzem přecpaná žába na stromě
Adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   
konvalinka - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1285) - 148.5 (?), 26.6.2019 16:37

Protože máte zřejmě druhově pestrou zahradu. Ale takových ve městech asi moc nebude, na vesnicích je jich už také pomálu. Všude zahrady typu,,hřbitovní výsadba" Když slyším mamku jak říká: no a co, že to posekali, zplanýrovali, byl tam jen bor.el, chtělo to vyčistit - ježí se mi chlupy. Tím rozuměj: bylo to zarostlé křovím, trávou. Já tyhle aktiviity nesnáším, protože je to přesně tak, jak jste i sám popsal. Druhově pestré místo(teď myslím florou) se změní v jednodruhovou invazní spoušť(u nás to zastává svída) A tím se jistě změní i osazenstvo fauny. Jsem nadšená, že v mé zahradě hmyzího obyvatelstva stále přibývá(druhově) a že jsme taková oáza pro okolí.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 168.103 (?), 26.6.2019 18:29

pářící se ploštice mi úplně zabraly mangold. Walter


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Petr z H - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (690) - 245.154 (?), 26.6.2019 19:45

Asi nemá žádný význam soudit podle své zahrady či prostředí, kde se člověk pohybuje. Bylo provedeno velké množství průzkůmů na celém území Evropy, a já jim určitě věřím, i když kolem sebe pozoruji hmyzu dost. Vím, že lokální výskyt není v této problematice relevantní.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 236.1 (?), 26.6.2019 21:29

V dětství jsem byl vášnivým entomologem, vidím, že změny v hmyzí populaci jsou obrovské. Ne, že by hmyzu ubylo absolutně, ale pestrost druhů je výrazně omezená. Co se týče např. brouků, některých druhů - např. zlatohlávků, některých mandelinek a slunéček přibylo, ale např. velcí střevlíci, roháči, potápníci jsou buď vzácní nebo vůbec. Ještě markantnější je to u motýlů.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
konvalinka - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1285) - 148.5 (?), 26.6.2019 22:57

Zrovna dneska přiletěl na molo, sosat vodu mezi prkny, takový hezký tmavý motýl. to je tak všechno, co o něm vím, protože hned složil křídla. Já u něj seděla několik minut a čekala, že je roztáhne a já rychle zmáčknu fotku. Přišoural se pes: paničko, co tu prosim tě dřepíš? cheeky Motýl vydržel kupodivu dlouho přesto, že pes šlapal zadníma nohama snad 10cm od něj. Nakonec frnk, několikrát se ještě pokusil přistát znovu, jenže pes se tam pořád motal, tak mi odletěl. Vím houbysad

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
Mimmo - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2261) - 243.219 (?), 1.7.2019 12:53

Asi to byl nějaký okáč touto dobou. Někdy rozevře křídla, když se na něj dýchne.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 0.81 (?), 1.7.2019 15:04

Já o víkendu na balkoně zašlápl sršeň asijskou.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
konvalinka - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1285) - 148.5 (?), 1.7.2019 15:55

Fakt? A kde to bydlíte, když se tu měly objevit za 3-5let?indecision Nějak mi neleze do hlavy, jak se sem dostane zrovna z Bavorska, přes nejchladnější část ČR? Jako někde od Břeclavi bych to ještě pochopila, ale přes české hory se mi to nezdá, když tvrdili, že nepřežije naše tuhé zimy. A ty pořád alepoň na Šumavě a dále na západ a sever jsou.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 19.200 (?), 1.7.2019 21:39

Modřany

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika