Místnosti plné much - co s tím?



Bobřík - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (358) - 175.130 (?)
19.5.2012 21:09

Dobrý večer. Musím vás ubezpečit, že je to normální. Moucha se vyhřívá na dřevěném obložení .  S ochlazováním se snaží jít za teplem a tím sjou různé "netěsnosti " v konstrukčním "obalu" budovy. Protože se zima zvětšuje, moucha leze dál a dál za teplem a je ve vaší chatě. Tam přezimuje . Na jaře se začne oteplovat a dny prodlužovat - moucha se tlačí ven.  Jenže problém je v tom, že nezvaný host si již nepamatuje kudy do domečku vlezl. Jako nejschúdnější cesta je odlet za světlem, ale člověk je kujón a do cesty mouše strčí sklo. Po dlouhé zimně padají vyčerpané mouchy na podlahu a jejich vrstva je taková, že se dá nabírat lopatou. Mám pro vás dvě zpravy. Napřed tu dobrou. Mouchy se vám v chatě nelíhnou, ty potřebují ke svému vývoji "kvalitní" mršinu a tu si najdou někde na jatkách nebo v lese. Ta špatná zpráva - ať se vám to zdá jakkoliv nemožné musíte vytvořit těsný "obal " chaty. Stálo by za vyzkoušení použítí přírodních odpuzovačů jak uvádí paní Lída. Zdeněk

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
host - 207.66 (?), 19.5.2012 11:54, zobrazeno: 33358x

Mám po rodičích chatu u lesa a už asi třetí nebo čtvrtý rok se na podzim a na jaře potýkám s neobvyklým problémem, na který jsem se snažila najít odpovědi i tady ale nic podobného tu ještě nikdo neřešil. Chata má zděné přízemí a klasickou šikmou střechu, takže jsou tam dva dřevěné štíty. Je to určené na letní pobyt, takže štítové zdi v podkroví jsou jen dřevěná kostra zevnitř a z venku obložená dřevem. Za ta léta co chata stojí se prkna v obložení seschla, takže o všelijaké škvíry není nouze. A teď ten problém - na jaře a na podzim mám podkroví plné much. Na začátku se problém objevil jen na jaře, s příchodem prvních teplých dnů se v obou podkrovních pokojích objevily stovky much. Bylo to nechutné, když přijedete o víkendu, otevřete dveře v pokoji a podlaha je doslova pokrytá mrtvými mouchami a přes okno není vidět, protože ty dosud živé se snaží dostat ven. To trvá asi měsíc, než se mouchy přestanou objevovat a je klid. První rok jsme si mysleli, že pod střechou je nějaké mrtvé zvíře, ale loni jsme dělali nové stropy a nikde jsme nanašli nějakou kostru nebo něco podobného. Tato situace se opakuje každý rok, loni se objevila už na podzim, kdy po prvních mrazících jsme měli pokoje opět jako muší líheň. Neumím si to nijak vysvětlit, kdyby se do škvír pod obložení schovalo pár much před zimou a pak místo ven vlezli dovnitř, to bych považovala za normální, ale těch much jej tolik, že se začínám bát na jaře otevřít pokoj, protože to je opravdu kalamita. Navíc spousta ctěch much vypadá jako právě vylíhlé, ale nechápu, čím by se ty larvy živily a navíc by tam musel zdechnout aspoň divičák, aby to vysvětlilo to množství. Žádný zápach ale cíti není a situace se opakuje už několikátý rok. Napadlo mě použít v místnostech na podzim sirné knoty, aby to vypudilo ty mouchy, které se tam třeba schovají před zimou, ale nevím, jestli by to pomohlo. Neuměl by mi tuto záhadu někdo vysvětlit a poradit co s tím? Jitka

Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 220.182 (?), 19.5.2012 13:02

Čím to je, nevím, ale pokud nechcete používat chemické odpuzovače, dala bych tam kytky (třeba sušené) odpuzující hmyz. Je jich mnoho, stačí pohledat na netu - třeba levandule, bazalka, voňavý muškát, vratič...    Lída

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 207.66 (?), 19.5.2012 13:45

Lído děkuji za reakci, i když je úplně mimo. Vím jak jste to myslela, ale tady není problém v tom dostat ty mouchy z místnosti, oni by rády uletěly ven, jenže nemají kudy. Místnosti jsou přes týden zavřené, takže polovina co jich odněkud vyleze tam pozdechá a zbytek sedí na okně. A opravdu to není pár much, jsou jich stovky, takže by mě zajímalo jestli někdo neví proč se to vůbec děje, pokud se tam ty mouchy líhnou čím se můžou živit když tam nic není (to by byl cítit zápach) a jestli je možné, že se tam schovávají před zimou (i když to se mi nezdá při tom množství ale problém je jen na jaře a na podzim - v létě je klid). Aby fungoval váš nápad, to bych musela obložení a půdu zateplit sušenou levandulí smiley. Jitka

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
Bobřík - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (358) - 175.130 (?), 19.5.2012 21:09

Dobrý večer. Musím vás ubezpečit, že je to normální. Moucha se vyhřívá na dřevěném obložení .  S ochlazováním se snaží jít za teplem a tím sjou různé "netěsnosti " v konstrukčním "obalu" budovy. Protože se zima zvětšuje, moucha leze dál a dál za teplem a je ve vaší chatě. Tam přezimuje . Na jaře se začne oteplovat a dny prodlužovat - moucha se tlačí ven.  Jenže problém je v tom, že nezvaný host si již nepamatuje kudy do domečku vlezl. Jako nejschúdnější cesta je odlet za světlem, ale člověk je kujón a do cesty mouše strčí sklo. Po dlouhé zimně padají vyčerpané mouchy na podlahu a jejich vrstva je taková, že se dá nabírat lopatou. Mám pro vás dvě zpravy. Napřed tu dobrou. Mouchy se vám v chatě nelíhnou, ty potřebují ke svému vývoji "kvalitní" mršinu a tu si najdou někde na jatkách nebo v lese. Ta špatná zpráva - ať se vám to zdá jakkoliv nemožné musíte vytvořit těsný "obal " chaty. Stálo by za vyzkoušení použítí přírodních odpuzovačů jak uvádí paní Lída. Zdeněk

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 216.226 (?), 20.5.2012 16:41

Ano, souhlasím, dokud jsem neměla utěsněná okna, schovávaly se jich kvanta mezi futry a rámem oken. Člověk by nevěřil, že se tam vlbec vejdou, natož v takovém množství. Takže co nechat v inkriminovaném období otevřené to okno? POkud není tak velké, aby případné živly způsobovaly problémy. 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 220.182 (?), 19.5.2012 22:46

Jitko, já myslela dát tam ty kytky preventivně, aby tam ani nevlezly wink Lída

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 220.182 (?), 19.5.2012 22:53

Ještě mne napadlo jedno řešení - sice to máte na letní pobyt, ale do trámových konstrukcí se dělají foukané minerální izolace - to by uzavřelo ty škvíry, kterými tam mouchy lezou...           Lída

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 207.66 (?), 21.5.2012 14:30
Děkuji všem za příspěvky, opravdu to asi bude chtít opravit obložení, jenže zahrada i chata jsou tak zanedbané, že nevíme co dřív, tak jsem myslela že nový nátěr a utěsnění starého obložení ještě počká. Je to přece jenom finančně a hlavně časově trochu náročnější akce a my jich máme za poslední dobu už dost za sebou. Jen mě zaráželo, že chata je stará asi 30 let, takže ty škvíry tam musely být už delší dobu, ale mouchy se objevily asi před třemi lety. Ještě by mě zajímalo jestli nemá někdo zkušenosti s těmi sirnými knoty. Napadlo mě před zazimováním jich tam pár v místnosti zapálit, ten kouř by se těmi netěsnostmi dostal určitě všude a mohl by ty mouch když už ne zabít, tak aspoň vyhnat ven, aby tam nepřezimovaly. Ale nevím jestli je to může takhle fungovat, ještě nikdy jsem je nepoužila. Jitka
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
Bobřík - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (358) - 175.130 (?), 21.5.2012 21:25

Dobrý večer. Okno neotvírejte, protože se vám tam naštěhuje kuna a to je opravdové neštěstí!!!  Mrtvé mouchy zametete a vysajete, ale kunu chlupatici smrdutou vyhnat to je problém. Zdeněk

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 153.9 (?), 21.5.2012 22:49

Ty sirné knoty jsou zajímavý nápad, mohly by vytvořit na povrchu obložení vrstvičku, ale jestli to mouchy odpudí, to opravdu nevím. Hlavně si jimi nepodpalte chatu.

Měl jsem podobný problém v pokoji v podkroví, stovky much. Snažil jsem se utěsnit všechno, hlavně okna, nic platné. Nakonec jsem jednou při výměně světla našel trubku, kterou vedly dráty stropem k lustru. Zasádroval jsem ji a od té doby klid.

Asi bych se pokusil utěsnit obložení PUR pěnou. Ale to závisí na konkrétní situaci obložení.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů10:55
Nářadí pro průklest vysokých stromů9:50
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika