Klíšťata zvířecí a lidské



Stránky: 1,  2,  3   
host - 107.57 (?) 
11.6.2010 22:55, zobrazeno: 21794x

Tak jsem chtěla ještě v květnu stihnout zrychleně naočkovat syna proti klíšťatům, Doktorce jsem argumentovala tím, že našim kočkám snad každý den vytahuji nějaké klíště, někdy i dvě a mám z toho obavu. Mám dojem že letos všechny ty vodičky proti klíšťatům fungují moc krátkou dobu nebo vůbec).  Doslova mě překvapila tím, že mě uklidňovala, že kočky chytají zvířecí klíšťata, které na lidi nejdou. Zvířecí jsou větší, nenapité jsou světle rezavohnědé a pořádně napité (to už samy odpadají) vypadají jako půl centimetrová lesklá ocelová "kapka". Lidské jsou menší a celé černé. Ověřovala jsem si tu informaci u veterináře - a dětská doktorka má prý pravdu. Tak jsem očkování odložila na zimu, protože černé klíště syn chytl letos jen jedno.

Adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   
host - 158.26 (?), 11.6.2010 23:43

Toto také slyším porpvé, ale myslím, že není problém pohledat na internetu, co je na tom pravdy.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 183.242 (?), 12.6.2010 0:00

Přišel mi zajímavý rcp na výrobu tinktury proti klíšťatům - do 1 litru vroucí vody vhodit pytlík rozmarýnu sušeného nebo pár snítek čerstvého, odstavit, nechat schládnout, přefiltrovat, přidat polévkovou lžíci bílého vinného octa. Uchovávat v chladničce. Naplnit do rozprašovače, před vycházkou postříkat boty a nohy. Vyzkoušíme nebo to již někdo zná? Elena

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 236.105 (?), 14.6.2010 16:01

Právě hledám nějaký ultrazvukový odpuzovač hmyzu.

Napadlo mě, jestli klíště je hluché nebo slyší - resp. jestli by to fungovalo i na tyhle hnusné parazity.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 134.105 (?), 14.6.2010 17:24

O účinnosti této metody pochybuju. Více by se o tom mluvilo v odbrorných kruzích. Zajímavější je likvidace chemická a to dokonce selektivní. Už jsem psal, že v řetězci vývoje klíštěte musí být nějaká hlodavec. V USA se prodávají nástrahy, které rozházítě na daném pozemku. Myši či jiní hlodavci je sežerou, účinná látka se dostane do jejich krve a zabije klíšťata zapité do jejich kůže. Samotná myš to přežije, takže k nějaké narušení biodiverzity nedojde. Nejsem si naprosto jistý, ale výrobce naleznete na níže uvedených stránkách. Mají tam dokonce e-shop. Nijak jsem to nekontroloval. Ale v USA se tento přípravek běžně používá.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Marcela Brychtová - (22) - 85.226 (?), 12.6.2010 8:40

Dobrý den, zda se klíšťata dělí na zvířecí a lidská nevím. Ale zato s jistotou vím, že se do nás klidně zakousnou klíšťata černá, rezavá, světle hnědá od velikosti úplně miniaturní až po obry. Každý rok máme klíšťata ze zahrady v Praze, z chaty na Slapech (tam je vždy vyhlášená krizová oblast), někdy stačí projít nějakým parkem. O psech zvlášt letos ani nemluvím, a to je preventivně ošetřujeme vším možným. Děti jsem nechávala očkovat, teď v dospělosti to odmítají. Máme osobní zkušenöst nejen s boreliozou, ale i klišťovou encefalitidou. Musím se přiznat, že my dospělí se i s takovými zkušenostmi očkovat nedáváme. Marcela

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 134.105 (?), 12.6.2010 11:27

Neexistuje žádný specializovaný druh klíšťat, který se nezapije i člověka. Obecně psi a kočky a hlavně drobné hlodavce napadá larva klíštěte, která se nasaje v takovou tu škaredou mastnou obludu, která se rychle napije a pokud ji nevytáhneme, poměrně rychle odpadne. Pak dojde k metamofóze a klíště se mění na nymfu. Ta napadá obvykle větší savce, protože se drží na koncích trávy. To je vývojové stadium, které napadne i člověka. To ale neznamená, že nemůžu někde chytit larvu. Obvykle od našeho miláčka, pokud se larva ještě nezapila...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 142.117 (?), 12.6.2010 13:39

Je samozřejmě nesmysl, že existují dva druhy klíšťat, lidské a zvířecí. Pokud by se některá chytala jen na lidi, asi by brzo vymřela.:-) Klíšťat je více druhů, ale všechny napadají zvířata i lidi.

Ale jen tak mimochodem, encefalitida má mnohem slabší průběh u dětí než u dospělých, takže by bylo vhodnější nechat očkovat dospělé. A rozhodně je vhodné se před každým vstupem do lesa nebo na louku postříkat nějakým prostředkem proti klíšťatům. Možná funguje rozmarýn, osobně ale nebudu riskovat nic nevyzkoušeného.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 134.105 (?), 12.6.2010 14:02

Já si vždycky dám vitamíny B-komplex forte a klidně i dvě tabletky. Hodně s napiju a po klíšťatech ani vidu ani slechu. Sice se z potím jak chlévové vrata,  ale nemusím se bát :-)

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Jamieee - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (622) - 254.204 (?), 12.6.2010 18:45

proti encef. jsem naočkovaný a osobně doporučuji všem...

až uvidíte, co ta nemoc za pár dní udělá s naprosto zdravým dospělým člověkem tak změníte názor... to vám zaručuji...

zkuste si o tom najít něco na netu, za pár dní po kousnutí je z vás doslova mrzák!!! a nikdo to léčit nedokáže...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Cesta z litého betonu18.4.2024
Husqvarna 36. - zapalování17.4.2024
Ako očistiť zalakované časti?14.4.2024
Cesta z litého betonu13.4.2024
Motorova pila stihl 02813.4.2024
Kouří do místnosti12.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika