Ohřev skleníku



Stránky: 1,  2   
host - 101.84 (?) 
13.4.2010 10:36, zobrazeno: 16296x

Plánujeme stavit skleník a mě tak napadlo, že bychom do skleníku umístili nádrž s vodou na akumulaci tepla. Pomůže to něčemu nebo je to hovadina?

Adresa příspěvku
Připojit reakci   
   
PP. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (6490) - 70.100 (?), 13.4.2010 11:02

Hovadina to není, viz vlákno o rajčatech. Zabere to místo.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 24.183 (?), 13.4.2010 16:07

Technicky vzato to opravdu není hovadina. Ale ekonomicky vzato je daleko levnější, možná stejně účinné dát do skleníku pod zeminu pořádnou vrstvu výhřevného hnoje, mě se nejlépe osvědčil ovčí, ale každý hnůj celkem dobře topí.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 101.84 (?), 13.4.2010 17:28

mě jde o zimu aby to nepomrzlo. myslel jsem že bych v zimě zatopil ohřál vodu a třeba den dva by to tam hřálo.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 178.235 (?), 13.4.2010 18:06

Je to akumulační vytápění.Teď jde o to čím tu vodu ohřejete a kolik jí musí být, aby udržela objemný prostor na těch +10°C.Myslím, že výhřevný koňský (snad i ovčí ) hnůj nebo listí bude levnější a účinnost obstojná.Ještě bych snad připustil ohřev vody piliňáky nebo dřevem(+výměníkem).Jinak vodu s fridexem pro případ poklesu teploty pod 0°.C.Záleží na objemu skleníku.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 80.93 (?), 14.4.2010 13:23

planuju vytapění dřevem, skleník bude částečně zakopaný. S tou vodou sem si říkal tak dva kubíky vody, ale ještě to budu muset vypočítat nějaké termo výpočty, takže to není konečný objem.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
mičurinec - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (3092) - 93.15 (?), 20.2.2011 16:18
Ahoj, mam skleník 3*6 metrů, odhadem cca 25-30 metrů krychlových. Je nový a poměrně dobře utěsněný. Potřeboval bych ho vytápět cca 5-6 týdnů na přelomu března a dubna. Přes den alespoň 17 stupňů, přes noc alespoň 12 stupňů. Umíte mi prosím poradit jak nejlépe na to? Hlavně levně... Jak to řešíte vy? díky!
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 44.75 (?), 20.2.2011 16:43

Pokud je průměrná výška vašeho skleníku pohých 1,5 metru, tak jste jeho objem spočítal správně.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 24.183 (?), 1.3.2011 10:07

Skleník mám sice trošku menší, ale zase není příliš utěsněný. Navezl jsem do něho asi půl metru králičího hnoje, překryl zeminou a zasel semínka. Mám tam několik 50L soudků s vodou a na noc vzešlé rostlinky překrýváme netkanou textílií. V uplynulém mrazivém týdnu jsem sice každé ráno vyhazoval ze soudků led, ale min./max. teploměr pod textilií je stále bezpečně v plusu. Denní maxima se pohybují kolem 25-30C.

Když topení hnojem funguje koncem února,  není důvod se bát začátkem dubna.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
PP. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (6490) - 70.100 (?), 1.3.2011 10:27

Problém není s denní, ale s noční teplotou. Když venkovní teploty klesají k -6 st, ve skleníku bezpečně mrzne. Řešení akumulační nádrží je možné, voda má mohutnou tepelnou jímavost, v noci teplá hřeje a ve dne chladí. Aby to bylo funkční, musí být vody poměrně hodně a to je problém. Jedině topný drát ve smyčce nad záhony, ale ty náklady si nedovedu představit. Kdysi, snad za první republiky se v přechodném období v Polabí vytápěly skleníky levným lihem, který se k tomu účelu prodával. Dnes, kdy líh na pálení je nesmyslně stejně drahý jak rum je to nepoužitelné, nehledě že neexistují ty lampy. Kupte si ten salát v hypermarketu, sice není k žrádlu, ale je za babku.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2   
zahrada.cz
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika