Foliový tunel z ohebných trubek



Stránky: 1,  2,  3,  4   
Mike Dundee - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (206) - 211.6 (?) 
11.12.2017 9:34, zobrazeno: 28639x

Nemá někdo zkušenost se stavbou fóliového tunelu z ohebných plastových trubek? Zaujalo mě toto video.

Ohyb trubky a její zasazení na zaražený roxor je cca v čase 1:30 

Tento způsob se mi velice líbí, protože narozdíl od jiných ocelových nebo dřevěných konstrukcí mohu v době nepoužívání jednoduše tunel rozebrat a svazek narovnaných trubek zabere v boudě minimum prostoru...

Neví někdo, jestli jsou pro tyto účely vhodné vodovodní PPR trubky? (zda-li mají takovou ohebnost jako na videu, zda-li jsou také alespoň trochu bytelné a nezlomí se...)

Adresa příspěvku
Připojit reakci   
   
PP. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (6460) - 9.135 (?), 11.12.2017 9:59

Zkušenost nemám, buďte průkopník. PPR je křehká - relativně, PE ohebná, nemá nosnost. Mám zkušenost s kusem PE jako náhradou jednoho oblouku u kovové kostry. Musí být vyztužená uvnitř drátem, jinak v teplém prostředí se konstrukce bortí.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 67.180 (?), 11.12.2017 10:52
Pionýra dělat nemusí. Když má zájem vytvořit gardenhaus z plastových trubek, stačí prošmejdit you tube, kde může najít pěkné návody. Ty trubky budou asi nějaký speciál pro tento účel. Je k tomu také řada speciálních tvarovek, takže žádné urobsisam. Dá se dohledat nabídka potřebného materiálu.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 18.79 (?), 11.12.2017 12:10

ve videu říká, že používá půlcoulové PVC trubky, asi něco takového: Nibco PVC-U trubka.

obyčejné šedé trubky PPR jsou určitě levnější, otázka je nejen ohebnost (té bych se nebál), ale hlavně výdrž na sluníčku a případně v mrazu. jestli plánujete něco menšího, v krámě si vyzkoušejte ohyb a v případě spokojenosti to prostě zkuste, taková částka to zas není

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 18.79 (?), 9.3.2018 22:21

tak pod dojmem např. tohoto jsem se vydal do obchodu zjistit, jak se to má s těma PVC trubkama Nibco a bylo mi řečeno, že to na mrazu křehne a nemá to UV stabilizaci, kolega mi potom potvrdil, že ponecháno na slunku se to časem rozpadne na prach. Navíc metr coulky stojí asi 150Kč, čili dost. Škoda, vypadá to na tom videu pěkně, asi to budou jiný trubky

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Mike Dundee - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (206) - 211.6 (?), 11.12.2017 13:18

Všem děkuji za dosavadní reakce a speciálně za odkaz na tu PVC trubku. Chce to asi koupit vzorek PPR i PVC a vyzkoušet (nevím jestli by mě na krámě nechali zjistit mez, kdy se trubka zlomí :-)

Náhodou jsem narazil na experiment s tunelovým foliovníkem právě z z PPR trubek.

Mluví o zkušenosti s jednou sezónou - sluníčko prý způsobilo prohyb jen pár cm, jenže přes zimu sundává fólii, takže není vyzkoušeno jestli zkřehlá PPR vydrží také váhu sněhu (chtěl bych právě experimentovat s pěstováním mrazuodolnějších zelenin v zimě pod tunelem). Také má foliovník širší než já bych měl tunel, tedy PPR mají u něj menší ohyb...

Nezbývá než vyzkoušet a přinejhorším skončím u nějakých železných oblouků, které by také mělo jít rozebrat a uklidit aby zabíraly minimum místa...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 173.17 (?), 11.12.2017 14:09

Já jsem pro mobilní foliovník používal oblouky z nosných lišt plastových pro uchycení el.kabelů. Krásně se ohnou do oblouku, stačí je zapíchnout do země. Lišty jsou dlouhé 3 m, rozříznutím na polovinu jsem dostal dva oblouky. Šířka tunelu potom byla 90 cm. Cena by neměla být až tak vysoká, na internetu jsem našel cenu cca 25,- Kč za 3m tyč. Je to asi cena při nákupu většího množství, ale myslím si že do 30,- Kč by se asi daly sehnat. Je pravda, že neopatrnou manipulací při zapichování do udusané zeminy se mně některé zlomily. Pokud by zůstávaly na místě i přes zimu, toto vlastně nehrozí.

           Vladimír

Foliový tunel
Foliový tunel
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 205.204 (?), 11.12.2017 13:58

A aky ma zmysel pouzivat tie trubky namiesto roxorov? Plast je rozhodne o dost menej trvanlivy, kadeco skodlive sa z neho moze vyplavovat, ked na nom bude kondenzovat voda. Cenovo je to za meter tusim este drahsie nez nejaky 6 mm roxor. Zvazok ohnutych roxorov tiez dost jednoducho uskladnite, pripadne sa to cele da urobit spojenim roxorov nejakym rohovym plastovym dielom, do ktoreho sa zasunu 3 rovne roxory a bude z toho kvadrovy foliovnik...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Mike Dundee - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (206) - 211.6 (?), 11.12.2017 14:35

Ano, ohnuté železné pruty mám jako zálohu, kdyby plastové trubky selhaly, teď jen tady zjišťuji možnosti. Plastové mi přišly takové elegantní, jsou lehoučké, samy vytvoří symetrický oblouk, ty železné bych asi musel někde u klempíře ohnout do pravidelného oblouku (nevím jestli by se mi to podařilo na koleně...). Zase ale nepochybně unesou ty železné i sníh... Z PVC se asi něco uvolňovat může, nejsem si jist zda-li i z PPR (polypropylen).

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
PP. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (6460) - 9.135 (?), 11.12.2017 16:29

železné bych asi musel někde u klempíře ohnout do pravidelného oblouku (nevím jestli by se mi to podařilo na koleně...

Na koleně ne, ale na sudu - barelu ano. Když to bude roxor nějakých 12 mm, půjde to. Ale musí být doma svěrka(y), kldivo, trubka na prodloužení páky, pila na žezlezlo.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika