Uskladnění jablka vs brambory v jednom sklepě



Stránky: 1,  2   
host - 41.2 (?) 
15.4.2008 9:59, zobrazeno: 48363x

Dobrý den. Téma sice podzimní, ale přesto se zeptám, jaké máte kdo zkušenosti se zimním uskladněním brambor a jablek v jednom kamenném sklepě. Někteří s tím prý mají problémi. U mé babičky byl výborný sklep rozdělen na dvě kóje (ovoce + zelenina / brambory) a nikdy nebyl problém. Sklep byl vlhký (malá ztudnička) a vzduch proudil v celém zklepě. Díky za reakce. Hezké dny. L. Řežábek

Adresa příspěvku
Připojit reakci   
Alkohol esence - vše pro domácí výrobu lihovin, piva i vína včetně kvasnic, aromat, filtrací, soudků.
   
host - 41.2 (?), 15.4.2008 10:03

To Z a S se mi tam trochu pomíchalo. Pardon . L Ř

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 85.27 (?), 15.4.2008 10:19

Mám naštěstí 2 kamenné sklepy, takže se mě to netýká. Společné uskladnění se nedoporučuje, protože prý jablka natáhnou pach brambor. Rozdělením sklepa přepážkou na bramborovou a ovocnou část se nepříznivý vliv brambor údajně zmírní. Samozřemě záleží i na dobrém odvětrání sklepa.  Myslím, že překrytí jablek PE folií by mohlo pomoci také.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 41.2 (?), 15.4.2008 10:50

Děkuji za odpověď a rady. L Ř

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 67.176 (?), 15.4.2008 13:09

Mám je v jednom sklepě bez přepážky, ale proudění vzduchu (přirozené i nucené) mám od ovoce k bramborám. Na jablíčkách mám ještě hozenou folii, ale to hlavně proti vysychání.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 180.133 (?), 15.4.2008 16:09

No těch nevýhod je víc. Třeba jablka produkují velké množství etylenu, což vede k rychlejšímu metabolismu u brambor a k jejich rychlejšímu klíčení. Jablkům to na chuti také moc nepřidá.

Vítek

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 111.1 (?), 15.4.2008 18:10

Pokud skladujete ovoce a zeleninu včetně brambor dohromady, tak chuť je potom taková jednotná, jako když to koupíte v Zelenině.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 1.251 (?), 29.4.2008 9:46

My máme jablka a brambory ve dvou sklepích vedle sebe spojených předsíní, u jablek jsou dvířka, u brambor ne a vcelku to vyhovuje.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 202.66 (?), 14.5.2008 22:56
Budu stavět podsklepenou zahradní chatku. Mohl by mi někdo prosím poradit, kde se dají získat informace -jaký má správný sklep na ovoce být. (hloubka, vlhkost, řešení proudění vzduchu, vchod do sklepa zvenčí nebo stropem z chatky postavené nad sklepem, izolace stěn a stropu.) Nedaří se mi tyto informace získat. Bajťa
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 175.250 (?), 15.5.2008 17:59

Dobrý sklep na jabka musí být studený, přiměřeně vlhký a s určitou malou výměnou vzduchu asi tolik ve stručnosti. Problémem je udělat sklep studený, protože pro ovoce typu jablka by teplota podle druhu se měla pohybovat kolem 4°C plus mínus podle druhu. A zde je zakopaný pes. Sklep hluboko v zemi nebo pod chatkou může mít teplotu 8 až 12°C a to je špatné. Snížení teploty se dociluje tím, že sklep je mimo budovu a jen ze 3/4 pod zemí a nadzemní deska je pokryta jen malou vrstvou zeminy aby se částečně prochlazoval. Taky na prochlazování (i vlhčení) se dá využít odpar vody z pískovcových stěn. Každý odpařený litr vody o hodně sníží teplotu vzduchu právě o to výparné teplo. Takže takový ideální sklep by měl být postaven z pískovce a na podlaze hlína nebo štěrk. Ještě idálnější je když ním protéká otevřený kanálek nějaké vody. K větrání stačí nějaké průduchy buď ve dveřích nebo vedle (těsně nad podlahou) a komínek na opačné straně.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů20:43
Nářadí pro průklest vysokých stromů19:01
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Podklad dlažby na terasu22.4.2024
Výběr hliníkové pergoly od A do Z22.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika