Povidla v elektrickém zavařovacím hrnci?



Stránky: 1,  2   
StankaO - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (193) - 174.53 (?) 
15.8.2015 22:34, zobrazeno: 12043x

Prosím, nemáte někdo zkušenost s vařením hruškových povidel v elektrickém zavařovacím hrnci?

Adresa příspěvku
Připojit reakci   
Alkohol esence - vše pro domácí výrobu lihovin, piva i vína včetně kvasnic, aromat, filtrací, soudků.
   
host - 185.138 (?), 16.8.2015 9:21

Dělám je v troubě, protože je potřeba větší plocha a nízká vrstva, aby se odpařila voda. V hrnci musí být minimálně 5 l náplně.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 236.1 (?), 16.8.2015 9:52

Jako nápad ten zavařovací hrnec vůbec nemusí být špatný. Můj hrnec má ale výpustný kohout a ten by povidla patrně definitvně ucpala.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 147.46 (?), 16.8.2015 10:42

Něco tomu ale chybí. Bez téměř zuřivého míchání povidla neuvaříte a jak zamíchat ve výpustném kohoutu. Když by se doplnila vhodná míchačka, tak by to mohlo být fajn. Bez míchačky lze použít vývěvu snižovat tlak, snížit tím bod varu, ale musel by to být nějaký mlékovar. Každý přímý ohřev bez neustáleho pohybu zahušťovaného media způsobí jeho připálení a tím znehodnocení. Když jsem byl klučinou, tak jsem viděl výrobu povidel, následujícím způsobem. Pod kůlnou těsně u nosného sloupu byl přistaven kotel, ve sloupu byly dvě ramena, kterými procházel svislý hřídel na jehož dolním konci byla dřevěná lopata, spíš to byl takový půlměsíc, který kopíroval dno kotle, jejíž reversní otáčivý pohyb byl vyvolán klikou, kterou se pohybovalo pomocí bidla zavěšeného přes kloub. Po obědě se rozvařilo připravené ovoce. V případě trnek se „lézanka“ zbavila pecek přepasírováním přes síto a pak se lézanka vracela postupně při zahušťování do kotle, výsledné „trnky“ se nalily do kameninového hrnce a uložily se v „komoře“. Z hrnce se dobývaly pomocí velkého kuchyňského nože a musely se přd použitím rozvařit.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 236.1 (?), 16.8.2015 15:10

Bez téměř zuřivého míchání povidla neuvaříte

Mýlíte se. Přes 20 let vařím povidla každoročně a zásadně bez míchání. Ono taky kdo by vydržel stát 10 hodin u kastrólu, že.
Před pár dny jsem švestky (asi 12 kg vypeckovaných) předsušil 2 dny v solární sušičce, pak přes noc nechal vařit podlité čtvrtlitrem octa a zasypané půlkilem cukru. Ráno už jen rozmixoval tyčákem. Povidla byla tak hustá, že ani zatepla z obráceného hrnce nevytekla. Zbylo jich do šesti 0,7l sklenic.
    To vaření v kotli s míchadlem jsem viděl před 40 lety. Ten postup je jediný možný při duranciích jako surovioně, ale jinak už existují lepší postupy.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 141.138 (?), 16.8.2015 15:16

Tak proč pane doktore ty lepší postupy neposkytnete.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 142.195 (?), 16.8.2015 15:41

Co když se mýlite také. Povidla lze vrobit z kteréhokoliv druhu ovoce. Jde v podstatě o rozvaření na kaši s následným snížením obsahu vody. Technologie mohou být různé, od míchání v kotli, při větším objemu až po vypékání v troubě v pekáči u minimnožství. Můžete popsat ty lepší postupy. Sám jsem zvědavý.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 236.1 (?), 16.8.2015 16:45

Co když se mýlite také.

Jistěže, mýlíme se všichni a stále, ale tady nevím, jakou mýlku máte na mysli. Reagoval jsem pouze na tvrzení, že bez míchání povidla uvařit nelze. A to je skutečně omyl. Tím ovšem netvrdím, že s míchadlem to nejde. Ale asi uznáte sám, že když jdete v noci spát a povidla se sama uvaří, je to příjemnější technologie než noc strávit u míchadla. I když proti gustu...
    Jeden z (podle mě) lepších postupů jsem popsal. A bude jich jistě víc. Všechny jsem nezkoušel, nevím, proč bych to dělal.  Někdo vaří povidla kompletně v troubě, jiný možná v onom zavařovacím hrnci, ve fritéze, domácí pekárně a kdo ví, třeba i v automatické pračce. Zdá se mi, že pominula doba, kdy 5-10 rodin nasbíralo 200 kg švestek, vystřídal se u vařícího kotle a pak si podělilo výsledný produkt.  Ta technologie je skutečně přežitá. Švestky, energie, čas byly tehdy levné, cukr naopak drahý. Vzniklá povidla v polootevřeném kameňáku byla sice trvanlivá, ale tuhá. Pro kuchyňskou potřebu je bylo třeba rozmíchat, naředit, osladit.
    Dnešní "malokuchyňské postupy vystačí s běžně dostupným nádobím, 20 kg švestek vypeckují 2 lidé u TV za fotbalový poločas, zamíchání a plnění do sklínek zabere času jako výroba jednoduché marmelády. Lze připravit povidla žádané hustoty, sladkosti a konzistence. Při obavě o trvanlivost není problém je přesterilovat.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 184.228 (?), 16.8.2015 21:34
Povidla je určitý produkt připravený z jakéhokoliv ovoce a co je důležité, bez jakýchkoliv přísad!!! Všechno ostatní jsou marmelády, ovocné pomazánky, či jamy.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
StankaO - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (193) - 174.53 (?), 16.8.2015 18:17

My máme bez výpustného ventilu, tak to možná zkusím. Také mě napadlo předsušit si je v sušičce a pak pomlet na mlýnku. 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Cesta z litého betonu18.4.2024
Husqvarna 36. - zapalování17.4.2024
Ako očistiť zalakované časti?14.4.2024
Cesta z litého betonu13.4.2024
Motorova pila stihl 02813.4.2024
Kouří do místnosti12.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika