Brutálně špinavé demižony - co s tím



host - 119.228 (?)
4.12.2014 16:06

No nic, tak začnu tím, že jedu pro tu sodu. Ne že bych tomu nevěřil, ale ta usazenina je strašně tvrdá a hlavně mě překvapilo, že to nevzala ani Vapka. Dokonce ani ze dna, kde to stříkalo přímo. Vapkou jsem drtil dřevo i štípl břidlici. Má to sílu, to víme všichni.

Nevím nevím.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

Alkohol esence - vše pro domácí výrobu lihovin, piva i vína včetně kvasnic, aromat, filtrací, soudků.
   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3,  4   
      
Standa_hk - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5555) - 244.2 (?), 4.12.2014 15:25

Jj složením je to (Neodetersol Botti) soda na praní za německé ceny.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
KUKY - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4473) - 96.86 (?), 4.12.2014 15:58

Kyselina chromsírová se opravdu používá, ale kolem potravin opravdu ne.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 119.228 (?), 4.12.2014 16:06

No nic, tak začnu tím, že jedu pro tu sodu. Ne že bych tomu nevěřil, ale ta usazenina je strašně tvrdá a hlavně mě překvapilo, že to nevzala ani Vapka. Dokonce ani ze dna, kde to stříkalo přímo. Vapkou jsem drtil dřevo i štípl břidlici. Má to sílu, to víme všichni.

Nevím nevím.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 209.132 (?), 4.12.2014 17:01
Sodu?? Úplně o ničem, zbytečná práce. (Když mě pálí žáha užívám ji po kávových lžíčkách...) Nevím proč nepoužíváte chemikálie k čemu jsou primárně určeny a používány. Prací prášky k praní, sodu ke změkčení vody apod., Savo k dezinfenkci, kypřicí prášek do pečiva, abraziva k mechanickému čištění, komerční vinařské přípravky k šetrnému ošetření sklepního hospodářství, atd.. K čištění skla se v potravinářském průmyslu vždy používá jen horký louh, tak nevidím žádný důvod tento nejúčinnější a nejosvědčenější způsob nahrazovat nějakými "opičárnami"! Zvlášť když tazatel píše, že se neosvědčily... (Moje zkušenost - demižon který se skoro půl dne točil obložený hadrami ve stavební míchačce se štěrkem a neředěným Savem nakonec vyčistil horký nasycený roztok louhu během pár minut. A ty další, které v míchačce nebyly taky.) Tak píšu ještě jednou: Pokud to nevyčistí louh, tak už nic!!! Rafael.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 187.224 (?), 4.12.2014 17:13

Snad. Na lince která je na to zřízena nebo pracovišti vybavené ochrannými pomůckami a oděvy. V podmínkách zahrady nebo garáže nevím nevím

Fyziologické působení

Hydroxid sodný silně leptá veškeré tkáně v organismu. Zmýdelňuje tuky, koaguluje bílkoviny, odnímá z tkání vodu. Při požití způsobuje zejména poleptání jícnu (nikoli žaludku jako u kyselin; při větších požitých množstvích však může být vážně poleptán i žaludek a tenké střevo), s rizikem nekrózy, žilní trombózy nebo až perforace jícnu. Častá jsou pozdější zúžení jícnu, komplikující polykání potravy. Mohou se vyskytnout i pozdní následky (po řadě let od poleptání) v podobě rakoviny jícnu, a to v 0,8 až 4 % případů. Velmi vážné následky způsobuje hydroxid sodný při zasažení očí, rychle proniká do rohovky a přední oční komory, i přes zdánlivě malé časné příznaky může způsobit slepotu.[1]
Bezpečnost

Hydroxid sodný není sice hořlavý ani výbušný, ale je to velmi silná žíravina a zdraví škodlivá látka. Při poleptání okamžitě omývejte napadené místo pokožky proudem studené vody a následně neutralizujte poleptané místo slabou kyselinou (zředěný ocet nebo kyselina citronová). Při zasažení očí se nesmí nikdy neutralizovat,[zdroj?] pouze neustále vymývat vodou. Pokud se jedná o poleptání většího rozsahu, zasažení očí či přetrvávající zdravotní potíže, navštivte ihned lékaře.

blush       j.c.           

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Standa_hk - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5555) - 220.138 (?), 4.12.2014 17:26

Proto jsem psal výše, že plníme demižón teplou vodou a pak přidáme perličky v odváženém množství do čištěné nádoby. Po rozpuštění nehrozí již exotermická reakce a je tedy možné doplnit objem vodou. Toto zaručí, že se louhem nepotřísníte. Rafael sice doporučuje vyšší koncentraci, já preferuji koncentraci, která je bezpečná po případném potřísnění - tak aby stačilo opláchnout proudem vody a ošetření mastným krémem. Nevýhodou je možná delší požadovaná doba na působení. Ale pokud nebyl demižón používán od 80tých let, tak na nějakém tom týdnu máčení nesejde.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 161.55 (?), 4.12.2014 17:57

Na čistění lahví, usazenin uvnitř, jsem používal malé množství kyseliny solné, myslím 31%.

Tonda

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 92.38 (?), 4.12.2014 17:59

pak přidáme perličky v odváženém množství do čištěné nádoby. Po rozpuštění nehrozí již exotermická reakce

Tomu nerozumím. Když budete přisypávat pecičky hydroxidu do vody, exotermická reakce hrozí. Při rozpouštění louhu se teplo uvolňuje a bude-li nárůst teploty rychlý nebo ve skle kaz, může dojít i k prasknutí demižonu. Je opravdu jen málo věcí, které jsou horší než polití horkým louhem.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 218.154 (?), 4.12.2014 18:20
Hydroxid sodný je relativně bezpečná látka o čemž svědčí i o to, že je běžně dostupná. Na rozdíl od koncentrovaných anorganických kyselin nebo jejích směsí které by si s těmi usazeninami poradily lépe. Ale z důvodů jejích nebezpečností, drahosti a nedostupnosti se nepoužívají. Proto je ten louh v domácích a provozních podmínkách jediný "poslední" použitelný způsob. Dále si myslím, možná špatně..., že pokud si někdo někde přečte - " horký, nasycený roztok louhu", že bude při manipulaci s ním zachovávat maximální bezpečnost, že se k němu nebude chovat jako k sodě, Savu nebo kypřicímu prášku. Už jen název louh nebo popisek na obalu by ho měl varovat... * Dále jsem předpokládal, že nikdo nenalije horký roztok přímo do studeného demižonu, že ho napřed nepředehřeje aby neprasknul tepelným šokem a že nepočítá s počáteční bouřlivou reakci a nebezpečí vyprsknutí obsahu při nešetrném a rychlém nalití... Rafael
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 187.224 (?), 4.12.2014 18:31

To Rafael :  Jsem možná hloupý, ale jsem to já s tím pískem a Savem. Zkuste mi prosím odpovědět kolik louhu potřebuji na vyčištění 6 kusů demižonu 50 L, Kde mám vzít na zahradě tolik horké vody a kde mám zlikvidovat zbytek louhu abych neublížil zahradě kde není kanalizace. Dále prosím o odpověď na otázku jak nakládáte s použitým louhem tam kde kanalizace je.    Děkujiindecision     j.c.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Cesta z litého betonu18.4.2024
Husqvarna 36. - zapalování17.4.2024
Ako očistiť zalakované časti?14.4.2024
Cesta z litého betonu13.4.2024
Motorova pila stihl 02813.4.2024
Kouří do místnosti12.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika