Obnova skalky - pomoc



Lexa - (2) - 247.101 (?) 
23.6.2015 18:46, zobrazeno: 8772x

Dobrý den,

chtěla bych poprosit o radu. Na zahradě máme vyrobeno něco jako "skalku". Bohužel je celá ale zničená a zarostlá plevelem. Chtěla bych poradit, jak ji zachránit. 

Přemýšlela jsem nad tím, že všechny keříky vyryju a na čas uschovám jinam. Veškeré fólie strhnu, zeminu zryju a začnu od začátku. Jen přemýšlím, zda opět dávat textilii, či ne. Poradíte prosím někdo?

Pak bych chtěla "skalku" znovu osázet i novými rostlinkami.

Skalka
Skalka
Skalka - detail
Skalka - detail
Adresa příspěvku
Připojit reakci   
   
host - 248.111 (?), 23.6.2015 23:03

To ale není skalka, to je jen osázený břeh, který má dole zídku... U skalky je základem kámen - a toho tam máte poskrovnu. Jedině osázet břeh znovu, použít keříky, co máte, přidat nějaké nižší a středně vysoké trvalky a okrasné traviny wink. Mohlo by to být docela hezké...     Lída

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
new dawn - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (309) - 248.111 (?), 23.6.2015 23:14

Třeba nějak takhle - fotky z netu           Lída



Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Josef. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2694) - 237.30 (?), 23.6.2015 23:08

86 návštěv a nikdo se do odpovídání nehrne. Začnu tedy já několika body:

  1. Správně jste to nazvala "něco jako skalka". "Opravdová" skalka čili alpinum to rozhodně není.
  2. Extrémní zarostlost plevelem ale na fotce není vidět. Naopak: textilie opravdu brání jejímu nadměrnému zaplevelení.
  3. Ani si nechci představovat, jak by to bez textilie vypadalo. To by teprve byl jinačí plevelový porost - "jinej level" :-)
  4. Asi bych nevoli Vámi zmíněný postup "vše odstranit, přesadit, pečovat o to jinde, plochu odplevelit a znovuosázet. Snažil bych se maximum toho, co tam je zachránit na místě bez přesazování.
  5. Můj postup by byl asi následující: keříky bych lehce zastřihl pokud možno do menšího kompaktnějšího tvaru a to z toho důvodu, aby se mezi nimi uvolnil prostor, který je zaplevelený.
  6. Na plevel bych opatrně aplikoval systemický herbicid typu roundup. V případě zarostlosti travami by se měl s úspěchem dát použít některý graminicid a ten by neměl poškodit pěstované rostliny. (K podobné aplikaci se již dlouho chystám).
  7. No a po opakovaném odplevelení bych "skalku" doupravil třeba dalšími výsadbami, doplněním kůry a kamenů (ale opravdu jen na odplevelené plochy)...
  8. A pak "jen" vytrvat v započaté odplevelovací a pěčovací činnosti.
  9. A vyzývám další k diskusi.

Josef

EDIT: Tak než jsem svůj elaborát stihl sepsat a odeslat, Lída mne předběhla.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Pavla z Brna - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (108) - 48.212 (?), 24.6.2015 5:35

Udělala bych to jako Vy s tím rozdílem, že misto herbicidu bych použila zamulčování tlustou vrstvou posekane trávy. Asi za 2-3 týdny pod ní všechno chcipne, kromě keriku. Nemusela bych se bát, že keříky nedopatřením znicim.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Lexa - (2) - 179.130 (?), 24.6.2015 16:35

Děkuji moc všem za reakce.

Máme tam prorostlého hodně svlačce, který se nám krásně uhnízdil pod tou fólií a jsou tam snad kilometry kořenů a myslím si, že právě ta fólie mu tam vytváří nejlepší podmínky :-). 

Roundap jsme aplikovali už několikrát, ale už jsem mnohokrát četla, že chce v boji nepolevit a použít třeba neředěný, který aplikovat přímo na listy.

Vyzkouším tedy postup pana Josefa, kdy vyzkouším zrenovovat to, co tam je. Tyto "okrasné" plochy jsou stejně asi boj a buď vyhraje člověk a nebo plevel :-D.

A obrázky paní Lídy jsou mým snem, tak snad se ho podaří alespoň částečně splnit.

Ještě jednou všem moc děkuji za reakce!

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Podklad dlažby na terasu22.4.2024
Výběr hliníkové pergoly od A do Z22.4.2024
Cesta z litého betonu18.4.2024
Husqvarna 36. - zapalování17.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika