Mateřídouška na čaj



Anna55 - (11) - 201.250 (?) 
2.7.2009 18:50, zobrazeno: 6914x

Dobrý den,

ve skalce mám několik druhů mateřídoušky - nevíte prosím někdo, které druhy mateřídoušky jsou jedlé? Nehodlám ji žvýkat, ale třeba do čaje...

Adresa příspěvku
Připojit reakci   
   
Oxalistriangularis - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (578) - 104.161 (?), 2.7.2009 22:02

Na čaj se používá mateřídouška obecná - thymus serpyllum. Je malá, ale i polokeřík. Má spoustu lidových názvů jako např.douška mateří, dymián, vonný tým, chodec, mateřinka aj. Je léčivá. Používá se při kašli, při zánětu průdušek, při chudokrevnosti, při bolestivé menstruaci a dalších problémech. Podobné účinky má i dobromysl obecná. 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Anna55 - (11) - 201.250 (?), 4.7.2009 19:49

Děkuji za informaci, vyzkouším a uvidím. Vypadá to, že bych mohla mít jedlých několik druhu, ale nevím co hrozí, pokud udělám čaj z nejedlé.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 243.20 (?), 4.7.2009 20:23
Žádná "nejedlá" mateřídouška neexistuje. Na zahrádkách či ve skalkách se pěstují nejrůznější druhy, hybridy a kultivary rodu Thymus nazývané nejčastěji "mateřídouška" nebo "tymián". K přípravě čaje (nebo jako "bylinky" k dochucení pokrmů) můžete použít všechny, žádné riziko nehrozí. Leda byste se spletla a použila nějakou "nevoňavou" drobnolistou skalničku.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 160.5 (?), 26.7.2009 20:40

Můžu se zeptat co se všechno dá dělat z mateřídoušky?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 207.173 (?), 26.8.2009 15:10

mateřídouška má i protiplísňové účinky na exemy.Lahodný čaj :mateřídouška, dobromysl,máta, heřmánek

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 34.59 (?), 18.3.2010 13:21

Koupila jsem si mateřídoušku v semínkách a teď přemýšlím, jak ji nejlíp vyset, jestli do písku s příměsí hlíny??? trochu semínek jsem zkusila do květináčku, ale zatím se teda neukázala potvůrka, ale možná to bylo špatnou hlínou... Poradíte? Děkuji

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 176.18 (?), 6.7.2010 1:55

Mateřídoušku jsem si kdysi vysela na záhon (písčitá zem, slunce). Když vyrazila, táta mi ten "plevel" vyplel. Přesto jich tam pár později vyrazilo a tak mám dodnes pěkný jižní roh záhonu. Občas mám i nějakou kousek dál, jak zaletí semínko... Krásně voní a ze sušené je dobrý čaj - teď ho mám zrovna na stolku...           Lída

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
zahrada.cz
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika