Kosmatec



Petra P. - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (66) - 156.230 (?) 
21.6.2013 9:44, zobrazeno: 14745x

Nedávno jsem si koupila v zahradnictví ve slevě kosmatec za 10 Kč. Prodavačka říkala, že je to jen letnička, ale vím, že se kosmatci dobře daří v Chorvatsku, kde úspěšně přezimuje. Myslíte, že přečká zimu, když ho vezmu domů? Mám ho v květináči, abych ho mohla uklidit pod střechu, když přijdou deště, protože nesnese přemokřenou půdu.

Adresa příspěvku
Připojit reakci   
   
host - 220.186 (?), 21.6.2013 14:39

Kosmatec - Delosperma cooperi
Synonyma:
Další názvy:
Čeleď: Aizoaceae - kosmatcovité
Místo: skalka

Tučnolistá trvalá mrazuvzdorná skalnička. Přezimuje za určitých podmínek. Nesnáší přemokření, proto na zimu přikrýt skleněnou tabulkou a přikrýt i chvojím. Je mrazuvzdorná do  -23 stupňů Celsia.
Snadno se rozmnožuje semeny.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 49.39 (?), 21.6.2013 18:52

Kosmatec olednatělý - Mesembryanthemum cristallinum. Letnička.

Záleží tedy na tom, co jste opravdu koupila...

Josef.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Petra P. - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (66) - 156.230 (?), 24.6.2013 8:25

Koupila jsem Delosperma cooperi, soudím podle obrázků na internetu. Ten "ledový" to není určitě. Ještě dotaz - ta semena se vezmou kde? Po odkvětu jsem suchý kvítek odtrhla. Udělá se nějaká tobolka nebo tak?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 220.186 (?), 24.6.2013 13:01

... plody tohoto rodu - dřevité tobolky jsou po dozrání otevřené a odhalují početná středně hnědá semena...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 121.39 (?), 12.8.2014 13:31

Ahoj, jsem zahradnice začátečník, takže mám takový dotaz, koupili jsme si zahradu, předešlý majitel měl v rohu zahrady něco jako skalku (nasázené různé druhy keřů a rostlinek) říkala jsem si, že si ji ponechám, jen jsem udělala menší úpravy, protřídila ji a hlavně jsem si tam položila plachtu a na ni mulčovací kůru, jelikož opravdu nesnáším vykopávání plevele :) a navíc to vypadá mnohem lépe. Měl tam zasazený i krásný fialový kosmatec, budu ho muset vykopnout? (je zatím dost malý)  Pochybuju, že by se mi dále rozšiřoval, když je kolem něj plachta, nebo se pletu? Děkuji za odpověď.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 215.115 (?), 12.8.2014 14:09

netkanou textílii, né plachtu

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 64.22 (?), 14.9.2014 7:55

Dobrý den, vyloženě pro skalku je použití netk. textilie naprosto nevhodné - většina skalniček potřebuje propustnou zem, resp. rychlý odtok vody a tomu textilie brání - její hlavní využití spočívá v náhradě mulče - zakrytí půdy, zabránění erozi, potlačení růstu plevelů(vytrvalé jako smetanka lék., pýr, svlačec, šťovík, apod. je zapotřebí důkladn odstranit, jinak stejně prorostou) a udržení vlhkosti. Pokud se přidá ještě kůra, je dílo dokonáno - dobře zde porostou jehličnany, keře apod., a větší odolné trvalky -většina se, ale rozrůstá a textilie vtom dost brání, stejně tak v nutném dělení většiny po 2-3-letém období. Ze "skalniček"  na textilii poroste dobře snad jen plamenka(Phlox subulata, Phlox douglasii v kultivarech), větší hvozdíky (Dianthus), rožec plstnatý - a to tím stylem, že nové výhony jsou schopny prokořenit do kůry a rozšiřovat se do okolí. Delospermy(český název jsem zatím v žádné literatuře nenašel, používá se kosmatec, protože ho připomíná) na kůře neporoste - vyhnije ve vlhkém létě nebo přes zimu(pokud budou naše obvyklé zimy - neustálé oblevy). Možná zjistíte jiné zkušenosti, ale myslím, že v delším časovém horizontu to bude tak jak jsem popsal výše.  Zdravím, L.Hejduk.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Cesta z litého betonu18.4.2024
Husqvarna 36. - zapalování17.4.2024
Ako očistiť zalakované časti?14.4.2024
Cesta z litého betonu13.4.2024
Motorova pila stihl 02813.4.2024
Kouří do místnosti12.4.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika