Koniklec - množení



Stránky: 1,  2   
Leni - (8) - 95.30 (?) 
23.8.2009 10:57, zobrazeno: 31669x

Přeji hezký den.

Jsem začínající nezkušený zahrádkář. Letos na jaře jsem koupila a mezi kameny zasadila koniklec. Krásně kvetl, dělal mi radost. Jenže po odkvětu uschnul a zcela se ztratil. Hledala jsem na netu, ale nikde jsem nenašla, jak se tato rostlinka chová po odkvětu. Koniklec se mi zalíbil natolik, že se o něj budu zajímat a pěstovat jej nadále. Poradí mi někdo s jeho množením? Děkuji, Lenka 

Adresa příspěvku
Připojit reakci   
   
Jiří Janča - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1576) - 48.243 (?), 23.8.2009 11:20

Pokud se Vám po odkvětu koniklec ztratil včetně listů, tak je nenávratně po něm. Správně mají listy vydržet zelené až do podzimu a pak zežloutnout a odumřít. V jejich srdíčku jsou již na podzim vidět drobné základy poupat pro příští jaro.

Koniklece se množí téměř výhradně semenem, dělení trsů se nedaří, mají dlouhý hlavní kořen a jeho poškození špatně snášejí.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Leni - (8) - 95.30 (?), 23.8.2009 11:52

Nenávratně pryč ...ale přesto děkuji za odpověď. Ještě otázku, kde seženu semena? 

Díky

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Jiří Janča - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1576) - 48.243 (?), 23.8.2009 14:54

Nevím, že by semena konikleců někdy prodával, asi si je musíte nasbírat sama.

Ale pokud nechcete vysadit celou louku, je jednodušší si koupit již kvetoucí sazeničky , prodávají se na jaře v každém zahradnictví a navíc si můžete vybrat barvu květů.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
Leni - (8) - 95.30 (?), 14.9.2009 20:17

Díky a už se těším na jaro 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
sampac - (29) - 165.57 (?), 5.10.2009 2:26

Semena neshánějte - pokud je někdo nabízí, pravděpodobně nebudou klíčivá, protože klíčivost si udržují dost krátce. Jediná možnost je skutečně koupit hotové rostliny. Při koupi je třeba rostlinu dobře prohlédnout, protože často se setkávám s tím, že rostliny jsou těsně před květem zasazeny do květináčku a vypraveny "do světa". Protože koniklec špatně snáší přesazování, tak nějakou chvíli vydrží (a jakž-takž odkvete) a potom se odebere do kytičkového nebe. Při nákupu je potřeba zkontrolovat, jestli v květináčku je povrch země zpevněný, zamechovaný a pod. To je známkou, že rostlinka byla zasazena jako malý semenáček a v květináčku již nějakou dobu vegetuje. Potom jen opatrně přesadit, popřát mu trochu kompostu (není to "pravá" skalnička v tom smyslu, že miluje chudou kamenitou zem), a nechat na místě. Starší nepřesazovat, je to riskantní. Hodně úspěchů.

Takhle mi kvete Papageno
Takhle mi kvete Papageno
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 208.62 (?), 19.10.2009 18:47

Je pravda, že má kulový kořen a nedá se přesazovat jako velká, ale když si koupíte rostliny v zahradnictví, tak pak už se množí samy. Mám jich na zahradě už asi 50 ks, akorát je vždy překvapeníi, jaké budou barvy. A když je na začátku léta přesazuju jako malé, tak se mně vždy ujmou.

P-S. Možná také proto, že mám ty chlupáčky moc ráda a často si s nimi povídám :-) 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 95.30 (?), 19.10.2009 23:08

Děkuji moc všem, už se těším na jaro a na to, až si půjdu nový koniklec vybrat do zahradnictví 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
Leni - (8) - 95.30 (?), 19.10.2009 23:13

Zapomněla jsem se přihlásit, předchozí příspěvek je ode mne 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 250.228 (?), 19.11.2009 9:58

Má rád pokud se mu při vysazování dá pod kořeny trochu vaječných skořápek, je vápnomilný.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2   
zahrada.cz
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika