Je to plevel, nebo skalnička?



host - 185.233 (?) 
5.6.2011 18:21, zobrazeno: 7679x

Mám na zahradě tuto kytičku, která bez problémů přezimuje a poměrně rychle se rozrůstá. Je to kytka, nebo plevel, znáte to někdo? Děkuji. Anna.


Adresa příspěvku
Připojit reakci   
   
host - 182.227 (?), 5.6.2011 18:35
Cymbalaria. P
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Marie12 - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (429) - 64.226 (?), 5.6.2011 20:12

Dobrý večer, mám ji taky každý rok ji doslova orvu a příští je jí ještě více.Je velice agresivní tak ji musíte krotit.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Josef. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2694) - 119.105 (?), 5.6.2011 21:36

K oběma správným předchozím příspěvkům doplním:

Český název je zvěšinec zední - vědecky Cymbalaria muralis.

Budete-li kytku považovat za sklaničku či za plevel je na Vašem rozhodnutí.

Jako skalnička dělá pěkné polštáře se zajímavými květy; uchytne se v jekékoli vlhké (severní) spáře zdí i mezi kameny či dlažbou.

Ale: silně se rozrůstá a vysemeňuje i na místech, kde je nežádoucí, tedy plevel.

Josef.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 169.25 (?), 29.6.2011 8:00

Přeji dobrý den a dovolím si jednu úvahu. Prohlédl jsem si fotku a bohužel je v rozlišení které mi určení nedovoluje. Možná pan Josef má nakoukané všechny rozlišovací znaky a tak bych jeho determinaci nezpochybňoval, jen bych si dovolil připomenout že Cymbalaria má také nějaké příbuzenstvo které je dost podobné. Mám dojem, že po zvětšení (a při troše fantazie) vidím delší ostruhy u květu a to by tedy potom mohla být kupříkladu Cymbalaria pallida česky zvěšinec bledý. Barva u tohoto rodu není spolehlivý určovací znak, to zdůrazňuji. Pěstuji zvěšenec zední v bílé barvě a miniaturní podobě (alba nana) a vřele bych doporučil tento rod. Je to sice opravdu tak trochu plevel ale je poměrně křehká a snadno se redukuje, jak píše paní Marie,.. prostě občas orvat a to doslova. Existují ještě další druhy Cymbalárií ale v Čechách jsem je ještě nepotkal. Ostatně ani zmíněné druhy nejsou domácí a jsou zavlečené z jihu Evropy, u nás ale občas zplaňují.  JP.. 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Josef. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2694) - 144.39 (?), 29.6.2011 23:43

JP, musím Vám dát za pravdu. S druhovým určením jsem se unáhlil. Asi proto, že zvěšinec zední je u nás nejčastější a tak jsem ani o jiném druhu neuvažoval. Po Vašem příspěvku jsem se do přiložné fotografie a zvěšinců v knížkách a na biolibu "ponořil" podrobněji a dospěl jsem k názoru, že se opravdu jedná o zvěšinec bledý. Jak už Vámi zmíněnou dlouhou květní ostruhou, tak oble laločnatými listy.

Za chybné určení se omlouvám především paní Anně a Vám, JP, děkuji za vlídnou korekci mého názoru. (Na biolibu mne však zarazilo, že mají uvedenou čeleď Plantaginaceae).

Josef.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 82.208 (?), 5.8.2012 1:20

Já tuto drobounkou rostlinku mám v bílém, a mám ji pod jménem-lnička

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
Josef. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2694) - 25.239 (?), 5.8.2012 8:00

Lnička není správný název pro tuto skalničku, (ale samozřejmě Vám nikdo nemůže bránit jej používat).

Ani podobná a příbuzná "lnička alpská" ve skutečnosti není lnička, ale je to lnice alpská (pro drobnost jejího vzrůstu je však i název zdrobňován na "lnička").

Pravá lnička je z čeledi brukvovitých, vědecký rodový název je Camelina.

Josef.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
zahrada.cz
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika