Jaké skalničky mi vyrostly?



Stránky: 1,  2   
Marie Klára - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (187) - 41.2 (?) 
4.9.2013 14:11, zobrazeno: 14620x

Koncem jara jsem nasela semínka "Směs květin pro skalku", kde mělo být přes dvacet různých druhů, vyrostly mi čtyři nebo pět (každý druh v několika exemplářích). Opakovaně jsem prohlížela internet, ale nemůžu přijít na to, která květinka je která. Prosím o radu, pokud je někdo poznáte. Chtěla bych je zasadit podle vzrůstnosti, ale netuším, jak která poroste. Děkuji

první
první
druhá
druhá
třetí
třetí
čtvrtá
čtvrtá
pátá
pátá
Adresa příspěvku
Připojit reakci   
   
host - 100.73 (?), 4.9.2013 19:01

2. kopretina

3.starček

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Marie Klára - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (187) - 196.217 (?), 4.9.2013 19:23

Děkuji, starček to určitě je, hledala jsem jen názvy ze sáčku a nic mi k tomu listu nesedělo. 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Marie Klára - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (187) - 196.217 (?), 4.9.2013 19:17

Pro úplnost seznam ze sáčku se semínky: Acaena, Aubrieta, Armeria, Cerastium, Coreopsis, Gypsophyla, Lychnis, Potentilla, Saponaria, Sisyrinchium, Aethionema, Ajuga, Arabis, Crucianella, Gentiana, Heuchera, Linaria, Nepeta, Prunella, Saxifraga, Teucrium, Tunica, Alyssum, Aster, Chrysanthemum, Delphinium, Dianthus, Helianthemum, Campanula, Codonopsis, Iberis, Penstemon. 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Josef. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2694) - 224.165 (?), 4.9.2013 22:16

Paní Marie Kláro, Vy nám dáváte! Zkusím jet podle Vašeho seznamu, snad se k něčemu doberu:

Acaena - určitě mezi semenáčky na fotkách není

Aubrieta - tařičky také ne

Armeria - trávnička ne

Cerastium - rožec - není

Coreopsis - krásnoočko - skoro jistě tam není

Gypsophyla - šater - jistě tam není

Lychnis - kohoutek - ten se mi tam také nezdá

Potentilla - mochna - jistě tam není

Saponaria - mydlice - možná by mohla být na první fotce

Sisyrinchium - badil - určitě tam není

Aethionema - sivutka - ta tam také není

Ajuga - zběhovec - jsem přesvědčen, že je na druhé fotce, ačkoli - když byla již jmenována kopretina - trošičku váhám

Arabis - huseník - není

Crucianella - (?křižatka?) - není tam

Gentiana - hořec - nejspíše nikoli

Heuchera - dlužicha tam není

Linaria - lnice tam taky není

Nepeta - šanta také ne

Prunella - černohlávek - nebude tam

Saxifraga - lomikámen - není

Teucrium - myslím že ožanka - není tam

Tunica -? (teď si ji nějak nevybavuji, ale co si tak matně vzpomínám, tak by tam taky být neměla)

Alyssum - tařice - není

Aster - hvězdnice - i ta by mohla být na první fotce

Chrysanthemum - kopretina - nevím, nevím; na druhé fotce podle mne to není ona; ještě by to mohla být čtvrtá a pátá kytka

Delphinium - ostrožka, stračka - nebude tam

Dianthus - karafiát - to je další a dost pravděpodobná možnost na první fotce; mám na mysli hvozdík bradatý - Dianthus barbatus, dvouletka

Helianthemum - devaterník - určitě tam není

Campanula - zvonek - ani tomu nepřipisuji žádné listí na obrázcích

Codonopsis - to je myslím něco zvonkovitého a myslím, že tam není

Iberis - štěničník - tam také není

Penstemon - dračík - a to je další tip pro první fotku; na mysli mám Penstemon artwrightii (nebo jak se to píše)

A to je vše.

Váš starček - Senecio bicolor - ze třetí fotky v seznamu sice není, ale určitě je to on. Přezimuje jen někdy v mírných zimách; chová se spíše maximálně jako dvouletka.

Čtvrtá a pátá fotka jsou podle mne stejné rostliny, ale co to je, si říci netroufám.

Víc nemohu dodat. Ale ať Vám to všechno dobře roste.

Josef.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Marie Klára - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (187) - 41.2 (?), 5.9.2013 8:27

Pane Josefe, mockrát děkuji. Vím ze zdejších diskusí, že se v tomto vyznáte. Asi mi nezbývá než počkat, až rostlinky napřesrok vykvetou. A přes zimu je raději ještě nechám ve skleníku, aby se jim lépe přezimovalo. Snad mi je slimáci nesežerou. Občas se mi nějaký do skleníku nastěhuje (na zahradě je lovím po desítkách i stovkách) a než se mi ho podaří chytit, mám sežrané malé rostlinky zeleninových i okrasných druhů.

Některé rostliny ze seznamu už ve skalce mám, přesto jsem opakovaně hledala jednu po druhé v obrázcích na internetu a u žádné si nebyla stoprocentně jistá. Na starček bych asi bez tohoto vlákna ještě dlouho nepřišla, když v seznamu není.    

U prvního obrázku bych ještě chtěla doplnit, že se jedná o jednu rostlinku - z jednoho kořene se plazivě rozrůstá do stran a působí jako více rostlin.

Čtvrtá rostlinka má velmi tuhý až dřevitý stonek a listy na něm vyrůstají patrově. 

Pátá se tvářila oproti té čtvrté poněkud plazivěji, stonek má pružnější a listy vyrůstají po celé délce stonku. 

Také se mi z těch nových lístečků zdá, že čtvrtá rostlinka je má hladké a pátá trochu roztřepené.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 248.87 (?), 5.9.2013 12:12

Čtvrtá a pátá jsou rozdílné, každá má jinak zoubkované lístky. Ale co to máte, si z těhle fotek netroufnu určit. Ta dvojka mi připadá skoro jako sedmikráska... Aspoň budete mít překvapení wink.           Lída

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Marie Klára - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (187) - 41.2 (?), 23.10.2013 14:10

Ty původně ožrané jsou pořád ještě malé rostlinky, ale už mají nové listy. Zoubkatá je pouze pátá (původně také pátá). Rostlinky, které se mi zdály stejné a reprezentuje je původní čtvrtá, se mi nyní stejné nezdají. Upřesňuji jako nové - první, druhou, třetí a čtvrtou (z nichž některé jsou možná totožné).

první
první
druhá
druhá
třetí
třetí
čtvrtá
čtvrtá
pátá
pátá
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 248.33 (?), 23.10.2013 20:55

2) tipuji tařici (Alyssum)           Lída

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Marie Klára - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (187) - 196.221 (?), 30.4.2014 10:50

První z neidentifikovaných skalniček kvetou.

Původní druhá je rozhodně sedmikráska.

Z druhé sady obrázků podobných rostlinek zatím kvetou tři - dvě vínově, jedna oranžově. Znovu jsem protáhla všechny názvy vyhledávačem a pořád je nedokážu identifikovat.

původní druhá
původní druhá
vínová
vínová
oranžová
oranžová
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2   
zahrada.cz
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika