Jak založím skalku?



Stránky: 1,  2   
kostlan - (2) 
30.5.2003 13:01, zobrazeno: 40418x
Dobrý den,

chci si na zahradě postavit skalku a nevím jak začít. Mám hromadu hlíny, kamení, kamínky, mulč. kůru, možnost sehnat rostliny, ale nevím jak začít. Co má být podkladem. Rád bych aby finální podoba byla z kamení a mulčovací kůry.
prosím o radu, najde se někdo ?

Děkuji Petr Kostlán
Adresa příspěvku
Připojit reakci   
   
host - 161.191 (?), 6.4.2006 23:18

ja jsem delala skalku ale pri tom se neda radit kupte si knizku skalky alemyslim si ze vam stejnak nepomuze  musite spis vedet jak si ji predstavujete a jet podle fantazije

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 119.226 (?), 10.4.2006 10:53 Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 202.130 (?), 19.4.2006 9:26
Důležité je zajistit pro skalku propustné podloží, to znamená, že půda tuto vlastnot již má a nebo je třeba za použití štěrku nebo písku tuto vlastnost dodatečně vytvořit. Při splnění této základní podmínky se může za použití vhodné zeminy vytvářet profil budoucí skalky. Je důležité aby použitá zemina měla potřebné vlastnosti vhodné pro pěstování budoucích skalniček. Na tuto zeminu se vytváří  skalka podle vlastího záměru kladením kamenů, případně kombinací s volými prostory  a následně se sázejí skalničky. Přeji Vám mnoho pěstitelských úspěchů.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 175.139 (?), 29.5.2007 7:44
Kdybyste chtěli založit skalku jako kamenné řečiště, najdete rady zde
http://www.meredit.cz/Bydleni-a-zahrada/Zahrada/Zakladame-skalku?Itemid=403
a zde
http://www.meredit.cz/Bydleni-a-zahrada/Zahrada/Zakladame-skalku-pokracovani?Itemid=1
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 24.46 (?), 18.4.2008 17:37

Vážená paní Kateřino a pane Přemku, v jednom z pořadů Prima nápadů zakládala paní skalku tím způsobem, že ve svahu odkopávala drny a do vzniklých "záhonků"sázela skalničky.Já si ale nepamatuji, co dělala s odkopanými drny, aby neprorůstala do skalky tráva?Bylo by možné mi poradit?Moc děkuji a zdraví Vaše pravidelná divačka Zdena Kačurová.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Daniela. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1262) - 204.208 (?), 7.5.2008 21:52

Paní Kačurová, dostala jste se na diskusní fórum zahrádkářů - pěstitelů zeleniny a stromů, milovníků kytiček a přírody.  Tady si povídáme mezi sebou a sdělujeme si své zkušenosti. Kateřina, ani Přemek Vám zde asi neodpoví.   Zdravím - Daniela.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
aurecon - (22) - 186.139 (?), 16.5.2010 10:00
Taky potřebuji poradit. Mám na skalku rovné místo 1x1,3 metru. Je tam normální zemina s plevelem, všude kolem betonové chodníky. Podle zdejšího odkazu jsem pochopila, že mám 20 cm zeminy dát pryč a nasypat tam štěrk (jak hrubý?). Pak tam píšou, že se na to položí univerzální směs, ale nechápu to. Já bych chtěla, aby má skalka byla ze štěrku a kamenů. Rostlinky už mám objednané, ale přijdou mi až v červenci, takže teď mám myslím dost času na udělaní skalky a pak je jen zasadím. Akorát nechápu, do čeho přesně se mají rostlinky sadit. Do toho substrátu z písku a hlíny? Takže když mám na povrchu 20 cm vrstvu štěrku a na něho dám větší kámen a rostlinku budu chtít zasadit z boku mezi štěrk a ten kámen, tak tam mám dát kousíček té zeminy? Jak moc? Tohle jsem se nikde nedočetla, tak prosím o radu.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 208.62 (?), 21.5.2010 9:26

To je zvláštní, do teď jsem si myslela, že skalka se zakládá na šikmině - mám 2 velké skalky právě proto, že překonávají 2 nestejně položené roviny. V knihách se píše o složitém zakládání skalek. My jsme měli skalku hotovou za víkend. Koupila jsem v lomu kameny, hlavně šlapáky (vápenec) a bez jakéhokoli plánku jsme je umístili vždy ze dvou třetin do hlíny (šikmá plocha). Skalku mám již 12 let, během zimy některé kameny trochu ujíždí, ale není to nic drastického. Skalničky během několika let vytvoří husté koberce, takže mezi nimi neroste plevel. Se skalkou je mnohem méně práce než s trávníkem, nemusí se vůbec zalívat. Akorát na jaře ostříhám, co je potřeba a pak během léta ostraňuji odkvetlé květy . 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 100.236 (?), 16.6.2010 21:00

Za víkend? Pročetla jsem o skalkách kde co. Prosím, poraďte jak začít. Mám představu jak skalku osadit, stejně to bude asi zatím styl pokus omyl. Ale ten uplný začátek? Mám trávník na svahu. Ráda bych skalku. Musím celou plochu rýt? Přiznám se, to mě děsí. Je to docela velká plocha. Nestačí vyhubit chemicky plevel, na to folii a přes to kůru? Ale pak mi není jasné, z čeho rostou skalničky? A nebo, musí být štěrkové podloží? Zahrádku máme v kopci bez příjezdu, vše taháme v rukách.Jak tedy nejlépe přpravit podloží? Poradí prosím někdo?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Cesta z litého betonu18.4.2024
Husqvarna 36. - zapalování17.4.2024
Ako očistiť zalakované časti?14.4.2024
Cesta z litého betonu13.4.2024
Motorova pila stihl 02813.4.2024
Kouří do místnosti12.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika