Geotextilie na skalku ano ci ne?



host - 175.130 (?)
11.6.2015 22:16

Dobrý večer. Ve vší úctě se chci zeptat co Vy pokládáte za "pořádnou kytku" do skalky. Ještě jeden dotaz -  proč by jste netahal geotextílii do skalky. Zajímá mě Váš názor a rád se nechám poučit. Není to myšleno ironicky.

 S geotextílii mám ty nejlepší zkušenosti, protože v těch "kapsách" si mohu namíchat substrát jaký potřebuji a také jej mohu kdykoliv vyměnit. Zeminou - substrátem si "nezanáším " vedlejší prostory a tím pádem nevytvářím podmínky pro náletové pampelišky, břízy, vrby,smrky atd.  V uvedené skalce neroste jenom co je na fotce. V zastíněné části mám kapradiny, mé oblíbené mechy, dřípatky, šťavele a dokonce i pažitku na okrasu. Docela si považuji, že v 800m.n.m. jsem schopný udržet při životě a kvetení delospermy. Budu se těšit na Váše názory a také  si můžeme vyměnit pár zkušeností. Zdeněk     

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

   Předchozí příspěvky  |  1,  2   
            
host - 157.239 (?), 11.6.2015 8:02

Rýč, motyka, hrábě, plivnout do dlaní, ohnout hřbet, vybrat KAŽDÝ kousek oddenku-a je finito. S.P.,Ch.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 79.234 (?), 11.6.2015 8:46

Byť s Vámi v "zásadě" souhlasím tak se zeptám jestli tušíte jak hluboko koření přeslička. (Osobně bych to odhadl, že má na druhém konci kořenů další sporofit který kouká ze země někde v Austrálii)  Nemám chemii rád, skoro jí nenávidím ale když jsem zakládal první skalku tak jsem to "trochu" podcenil a věřte, že mezi kameny se už nic bez chemie nezlikviduje. Nastoupil Roundup v trochu větší koncentraci aplikovaný štětečkem přímo na přesličku a mám ZATÍM pokoj. Chtělo to tedy značnou opatrnost abych nezlikvidoval nechtěně i něco jiného ale vyšlo to na 100%. Přeslička přežila z doby prvohor do dnešních časů, je to tedy mimořádně vytrvalá rostlina ale není nesmrtelná.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 178.38 (?), 11.6.2015 12:27

To o čem mluvíte, jde možná v zelenině, ne na hektarovém pozemku s květinovými záhony a ne ve skalce. Práce se nebojím, celý den nedělám nic jiného, jsem zahradnicewink

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 178.38 (?), 11.6.2015 12:29

Jéé, ono se mi to připojilo blbě, je to reakce na pana S.P., CH.smiley

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 157.239 (?), 11.6.2015 12:39

Proč se čertítedevil, já jen reagoval na slova JAKÉHOKOLIV záhonu. A pod pojmem záhon si hektary nepředstavuju. Nikomu dřinu nepřeji, ale xkrát po dobu 10let herb.a stále problém? To asi nechal tesař někde pořádnou díruwink.  S.P.,Ch.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 178.38 (?), 11.6.2015 15:10

Nečertím, vysvětluju, že není všechno tak jednoduché...wink Ne 10let stříkání, v kytkách se už nic stříkat nedá, ale například prorostlý břečťan či třezalkový záhon přesličkou - už jsem několikrát ťupala štětečkem Roundup, koupila si na doporučení Garlon, všechno neředěným, ty nervy, aby mi neukáplo... a vesele si roste dálangry Vždycky to vypadá, že je po ní, zaťupané výhony se ztratí a pak vyrazí další moře novýchsurprise Ano, je to až neuvěřitelné a myslím, že tu potvoru nezlikviduju asi nikdyno Nechcete si někdo vyplet na čaj??wink

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 175.130 (?), 11.6.2015 22:16

Dobrý večer. Ve vší úctě se chci zeptat co Vy pokládáte za "pořádnou kytku" do skalky. Ještě jeden dotaz -  proč by jste netahal geotextílii do skalky. Zajímá mě Váš názor a rád se nechám poučit. Není to myšleno ironicky.

 S geotextílii mám ty nejlepší zkušenosti, protože v těch "kapsách" si mohu namíchat substrát jaký potřebuji a také jej mohu kdykoliv vyměnit. Zeminou - substrátem si "nezanáším " vedlejší prostory a tím pádem nevytvářím podmínky pro náletové pampelišky, břízy, vrby,smrky atd.  V uvedené skalce neroste jenom co je na fotce. V zastíněné části mám kapradiny, mé oblíbené mechy, dřípatky, šťavele a dokonce i pažitku na okrasu. Docela si považuji, že v 800m.n.m. jsem schopný udržet při životě a kvetení delospermy. Budu se těšit na Váše názory a také  si můžeme vyměnit pár zkušeností. Zdeněk     

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 5.205 (?), 11.6.2015 22:32

mne sa to paci, ake to mate. Ale moja skusenost je ze geotextilia celkom lahko prerasta burinou a lepsie mi funguje skor netkana textilia / najlepsie dvojmo polozena. Mozno je to preto, ze geotextilia tak dobre zadrzuje vodu, co pomaha rastlinkam a je len otazka casu kedy ju prerastu. Pri jazierku som mal kompaktny koberec trciacej geotextilie a buriny. Geotextilia to vsetko drzala pohromade a nemohol som to vytrhnut. Keby tam nebola mal by som to s burinou omnoho jednoduhsie.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 79.234 (?), 21.6.2015 8:58

Vážený pane Zdenku. Omlouvám se, že reaguji velice opožděně a navíc velice nedostatečně. Ona skalka je samostatná disciplína s mnoha problémy. Některé rostliny koření velice hluboko a snažím se jim dát tedy šanci aby měli kam růst, proto můj odpor k geotextilii. Největší mistr skalničkář je příroda a mi amaterští napodobovači by jsme se neměli stydět opisovat (uznávám ale že né vždy to jde). K tomu co považuji za pořádné kytky jen stručně. Pochopitelně, že to je velice nešťastně zvolený termím. Měl jsem na mysli to, co neroste zase až tak samosřejmě jako Sedum a Sempervivum. Jako kostru skalky vždy volím malé dřeviny, především z rodů Daphne (arbuscula, mezereum, petraea,..., Globularia (cordifolia, meridionalis,..., také ale třeba Sedum populifolium. Z bylin potom mám rád rody Saxifraga, Dianthus, Androsace, Campanula, Edrianhus, Primula,.... Z těch suchomilných potom především Levisia kde především ty zatahující jsou prostě naprosto nejnádhernější, Towsendia ale i řada kaktusů především z rodu Opuntia. Momentálně pěstuji řadu druhů které jsou naprosto zimovzdorné a kvetou naprosto nádherně. Vašich 800 m.nm. Vám upřímně závidím, to je pro skalničkáře výhoda, já bohužel mám pouhých 400 m a to jsou zimy na blátě a bez sněhu. S tou delospermou je to podle druhu, něco je plevel, něco né ale snadno se množí snad všechny druhy. Ono to chce v létě vodu a v zimě sucho a to může být trochu problémek. Navíc se traduje, že je to suchomilka což není tak zcela ve vegetační sezoně pravda. V jižní Africe, kde je domovem, má v létě (tedy když je u nás zima) dost vlhko. Rád vyměním zkušenosti s každým pěstitelem ale na psaní moc nejsem. Omlouvám se tedy že jsem odpověděl velice povrchně. V ústě zdraví Jarda

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 79.234 (?), 21.6.2015 12:51

Ještě bych se rád vrátil ke kapradinám. To je sice skalníčkářsky disciplina jen částečně ale krása v celém rozsahu všech druhů. Do skalky tedy asi především sleziníky ale jak je tam dostat zatím řeším. Zasadil jsem Caterach officinarum (nebo jak nově tvrdí botanici Asplenium caterach),- ulovil na výstave KS Praha a zatím se jeví dobře.  U ostatních asi zkusím vypěstovat přímo na místě z výtrusů. Problém je, že né vše se dá sehnat.  Krásné jsou i Woodsie ale to už vůbec není k mání. Tak ještě některé formy osladiče a možná puchýřníky a tím moje poznání končí. Ostatní je pro skalku veliké a nebo náročnější na prostor.Ctěl bych někde ulovit žebrovici různolistou (ne do skalky) ale v přírodě to rejpat nebudu, u nás je opravdu vzácná, a na trhu jsem jí zatím nepotkal. Rostliny které znám v přírodě (dvě známé na celém okrese po konsultaci s odborníky, možná jediné) navíc v loňském roce "nekvetli" No botanici asi mají husí kůži a budou říkat že to je sporofit ale já nejsem botanik a tak si tento žert můžu dovolit. Jarda

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
1,  2   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika