Bezudrzbovy svah



pylorus - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (113) - 184.108 (?) 
14.12.2010 23:35, zobrazeno: 13989x
Zdravim vsechny,

nevim, jestli se ptam uplne v te nejspravnejsi sekci, ale snad mi poradite. :) Pred nedavnem jsme koupili dum s velkou zahradou (3000m), na ktere jsme provedli terenni upravy. Zahrada je rozdelena na dve "terasy" s vyskovym rozdilem cca 1,5m. Pro lepsi predstavu prikladam foto z listopadu 2010.

Puvodne jsem myslel, ze svahy, ktere maji sklon cca 30 az 45° nechame zarust travou. Samozrejme mohu svahy udrzovat sekackou a kam se nedostanu tak krovinakem, ale treba existuje lepsi reseni... Napadlo me je nechat porust nejakou "bezudrzbovou" rostlinou. Z casti blizko domu urcite udelame skalku, ale jinde? Protoze vcelarim, bylo by vyhodou, pokud by to byla nejaka medonosna rostlina. Premyslel jsem treba o levanduli, ale rad si necham poradit. Puda je lehka a hodne piscita. Lokalita - nedaleko Chebu 440mnm.

Predem diky za Vase nazory

Martin
Pohled od zapadu
Pohled od zapadu
Adresa příspěvku
Připojit reakci   
   
pylorus - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (113) - 184.108 (?), 15.12.2010 10:13
Pro lepsi predstavu co myslim sem davam nekolik inspiraci z internetu.

Skalka - vypada pekne, ale je s ni hodne prace

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
pylorus - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (113) - 184.108 (?), 15.12.2010 10:16
Jednodruhovy porost skalniky me prilis nenadchnul...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
pylorus - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (113) - 184.108 (?), 15.12.2010 10:22
Tohle se mi docela libi

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 152.34 (?), 15.12.2010 18:37

Dost záleží na tom, kam ke svah obrácen. Pokud je obrácen k jihu, levanduli by se tam vést mohlo. Ovšem: věřte naší zimě. Po loňské zimě mi z mých levandulí mnoho nezbylo, a to byly zazimované chvojím. Přece jen je to rostlina ze subtropů. Co třeba naše mateřídouška. Její polštáře se celkem agresivně rozrůstají, takže plevelu nedá moc možností, snese sucho, mrazy i občasné pošlapání, nemusí se sekat, voní a je medonosná.

Běžný trávník na svahu může být problém nejen kvůli obtížnějšímu sekání, ale i kvůli stékající vodě. Ta se na svahu neudrží, odtéká a trávník trpí suchem.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
pylorus - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (113) - 184.108 (?), 15.12.2010 20:21
Diky. Materidouska je dobry napad!
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 61.106 (?), 9.2.2011 8:25

Jako včelař bych použil květnatou medonosnou květenu výslunných strání, dá se obstarat a místo mateřidoušky je možno zaset vitální a pro hmyz svým nektarem vysoce atraktivní dobromysl, ale lepší je ta od jara do podzimu vykvétající floristicky bohatá směs, plus bych svah osadil velkým množstvím šafránů a dalších dostupných hlíznatých a cibulovitých raně jarních květin a např. i koniklece s hlaváčky jar..

Z keřů brzo kvetoucích pro horní lem, případně solitérně po ploše, se dá využít třeba lýkovec (je však jedovatý), dřín jarní a mandloň nízkou, nebo višeň křovitou. Neváhal by takto svah ozelenit, či předělat po předchozí úpravě. 0.


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Kytule - (22) - 51.27 (?), 9.2.2011 10:16

Dobrý den, taky by bylo možné oddělit terasy suchými zídkami, vzniklé mezery mezi kameny můžete osadit skalničkami (již zmíněné nízké druhy mateřídoušky, rozchodníky, netřesky, polštářové floxy a řada dalších). Do zídek můžete začlenit kamenné schody. Samozřejmě to je stavebně náročnější, než svahy jen osázet. Záleží na tom, jak plánujete budovat celou zahradu, aby se vám to tam hodilo a také na dostupnosti kamene. Sama mám skalek i suchých zídek několik a nemůžu říct, že by byly v zahradě nějak obzvlášť náročné na údržbu, máme zahradu 7000m, tak toho mám i bez skalek na údržbu dost.  Lepší je, si celou zahradu předem naplánovat, případně nakreslit, než začít něco bezhlavě stavět. Zdravím a přeju příjemné budování. Dana

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Marvella - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (820) - 35.114 (?), 9.2.2011 10:32

Dobrý den, na fotce není vidět, jak moc je svah prudký. Máme poměrně velkou zahradu v terénu a osázení různé. Některé svahy jsou osázené kapradím, rododendrony, azalkami, bohyškami, hortenziemi, weigeliemi, rozchodníky - je to vlastně téměř bezúdržbové. Jinde jsou keře a tráva, to je také moc pěkné, ale svah je hodně prudký a tráva se dá sekat pouze motorovou kosou a i tak to poměrně hodně klouže. Kde je zahrada mírně svažitá, sekáme trávu sekačkou s pohonem a to je celkem pohoda. Takže záleží na Vás, jak moc se o svah chcete starat a co na něm chcete mít. Zda kvetoucí květiny, keře, nebo jen různě zelené a panašované rostliny a keře. Marcela

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
zahrada.cz
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika