Vplyv pocasia na pestovanie ovocia na juhu slovenska



aaa9 - (1) - 153.117 (?) 
24.1.2019 17:06, zobrazeno: 1955x

Dobry den,

chcel by som sa poradit s mojim zamerom: naskytla sa mi moznost kupit mensi pozemok v dedine nedaleko Dunajskej stredy, chcel by som ho vyuzit ako zahradu - chcel by som si tam vysadit bezne ovocne stromy. 

Avsak mam pochybnosti - pozeral som archiv pocasia.

Ide o to, ze casto je tam aj v zime dost teplo. Napr. min. tyzden boli skoro cely tyzden teploty nad nulou s maximom takmer 10 stupnov.

Teda moja dilema spociva v tom, ze ci ma vyznam zaoberat sa touto moznostou(pestovania stromov), ked to vyzera, ze to tam takymto pocasim bude vymrzat.

Nie som odtial, takze neviem ako tam funguje ovocinarstvo. Je niekto z tamtej oblasti-ake mate skusenosti?  prip. aky je nazor ostatnych?

Dakujem.

Adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   
Ivan Hlavatý - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4384) - 234.158 (?), 24.1.2019 18:03
Záhradu mám v podobnej oblasti (okr.Nové Zámky). Neviem čo konkrétne myslíte tým že to "bude vymŕzať". Čo sa týka jabloní a hrušiek, nevidím najmenší problém, môžete dokonca pestovať teplomilné chuťovky ako Boscova fľaška či Abate Fetel. Slivky, čerešne, višne - detto. Riziko teplých zím sa týka najmä broskýň a marhúľ (konkrétna modelová situácia: v januári bude 15°C po dobu viac dní, kvetné puky "narašia" a potom vo februári príde -20 a vymrznú). Toto sa ale stáva raz za mnoho rokov, napríklad priebeh terajšej zimy je úplne štandardný, ako pred desaťročiami. S dopestovávaním marhúľ a broskýň nemám tiež žiadne problémy. Pri nich je kritickým obdobím jar (koniec apríla-začiatok mája), kedy neskoré mrazíky môžu poškodiť kvety/mladé plodíky. Opäť platí - stáva sa to raz za viacero rokov. Súhrn: v danej lokalite máte (z klimatického hľadiska) takmer optimálne podmienky na pestovanie akýchkoľvek ovocných stromov. Môžete dokonca pestovať aj teplomilné "exotinky" ako napr. hurmikaki. IH
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 193.197 (?), 21.11.2019 21:33
V Dunajskej luznej a v Alzbetinom dvore su obrovske jablkove sady, pestuju aj ine ovocie a myslim si ze sa im dari. Jedine co budete urcite potrebovat je dostatok vody na zavlazovanie, lebo inak vam to vsetko uschne. V lete sa krajina bez polievania meni na vyprahnutú step. Z exotickych druhov sa dari napriklad figovníkom. Nesadte orechy, v poslednych rokoch ich zerie novy skodca - vrtivka orechova a nie je ziadna pouzitelna uroda.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika