Světlušky 2017



Stránky: 1,  2,  3,  4,  5   
Josef. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2694) - 136.182 (?) 
30.5.2017 23:29, zobrazeno: 12200x

A je to tady: světluščí sezóna je zahájena.

Dnes jsem viděl první letošní světlušku. Přesně ve 22.09.

Velmi teplý večer doufal jsem, že to vyjde.

Včera ještě nic.

Jak jste na tom vy?

Josef.

Adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   
Mimmo - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2261) - 91.93 (?), 4.6.2017 15:53

Taky jsem je v noci ve větším počtu zaregistroval na BG zahradě. Larvy mají k svému vývoji málo slimáků bezdomovců (tuhá zima, příliš teplá léta, ještěrky, hadi a ježci), takže budou asi napadat uliťáky. Pokud je tedy místní lidé nevysbírají jako vyhledávanou delikatesu. "Jarní šneci, to je pochoutka", říkají.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
konvalinka - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1285) - 240.228 (?), 4.6.2017 16:15

Viděla jsem světýlko včera, kolem 20.30h, na zemi v posekané trávě pod tisovcem(že by tedy larva?) Cestou se psem zatím nic.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Mimmo - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2261) - 91.93 (?), 4.6.2017 19:03

Mohla to být spíše samička.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
Josef. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2694) - 227.130 (?), 4.6.2017 21:43

Tak možno, aj tak možno.

20.30- to ještě svítí sluníčko - to mi připadá nějak moc brzo na to, aby bylo vidět světýlko, byť v trávě a ve stínu.

Včera a předchozí dva dny jsem neviděl ani světýlko; procházka nevedla tím nejsprávnějším místem kolem lesního rybníčka. Ale později tu létají světlušky doslova všude kolem...

A teď - vezmu kočky a alou za světýlkama :-) Je zataženo, temno, už by svítit mohla.

Josef.

EDIT 22.40: Hlásím návrat z procházky: ani světýlko - ve vzduchu ani na zemi.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Josef. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2694) - 184.243 (?), 11.6.2017 23:38

Tak jsem se konečně opět dočkal.

22.18 - nad lesním rybníčkem - 2 ks.

22.32 - mokrá louka pod rybníčkem - další světluška.

Ale začíná to pomalu, pomaličku. Kdybych si nebyl naprosto jist svým prvním pozorováním, pak bych ho silně zpochybňoval, ale světýlko tehdy letělo opravdu téměř na dosah, kdybych popošel, mohl jsem ho chytit - a po pár minutách na druhé straně hráze blízko mne opět přeletělo.

V předchozích dnech jsem většinou býval ve vhodný čas na vhodných místech, ale opravdu jsem žádnou další světlušku neviděl, až dnes.

A teď to snad už bude jen narůstat až do svatého Jána (a pak zase během 2-3 týdnů ubývat).

Pěkné pokochání lítacími světýlky všem přeje

Josef.

P.S. Vlákno samozřejmě může narůstat a košatit se, základní zaměření je na světlušky, potažmo jakoukoli bioluminiscenci pozorovanou u nás v zahradách a přírodě, rozvětvit se může i na další zajímavé brouky, světélkování nejen v našich končinách atd. - jak je komu libo.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
konvalinka - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1285) - 240.228 (?), 12.6.2017 12:35

Doma jsem zatím už žádnou světlušku neviděla, sad a jetel je posekaný. Ale není to tím, že večerní a noční teploty byly zatím vemi nízké, alespoň u nás? Několik večerů bylo kolem 9st., předevčírem do rána 3st. Co jsem zachytila je rojení roháčů, ale to sem nepatříwink Včera jsem kolem potoka viděla dvě světýlka, možná tam bylo cestou i víc, ale bylo mi blbě jak psovi, tak jsem místo pozorování pelášila na WCwinkcheeky

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Josef. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2694) - 176.46 (?), 12.6.2017 22:56

Konvalinko, snad už je Vám líp.

My jsme se právě z trochu zkrácené procházky vrátili a potvrzuji: už je to tady! Ve 22:16 první dvě světýlka na "otevřené scéně" (tedy nad neposečenou ovsíkovou loukou); dosud byla světýlka jen v zarostlých partiích.

Pak několik dalších v lesíku, bývalé třešňovce a po návratu na zahradu ve 22.32 první "zahradní" světluška. Jak jsem již napsal: už je to tady!

Přeji všem pozorovatelům hezké zážitky.

Josef.

P.S.: Roháči v našich končinách ale opravdu nejsou, ty Vám "závidím" (ale zároveň Vám je přeji). Třeba nám je globální oteplení taky přinese. 

A ještě doplním, že dnes to bylo celkem cca 8 kousků.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 240.228 (?), 12.6.2017 23:53

Děkuju. lepší se to, snad jen nějaká ta,,střevní chřipka". Dnes už mne jen bolí žaludek.

Na pozorování bohužel dnes nebyl čas, ale u večerního zalévání zahrádky(dokud teče nějaká voda) jsem viděla zase prolétnout roháčovou. Škoda, že je nemáte, jsou to taková srandovní nemotorná torpédawink Nemám ani chytrý mobil, abych vám je natočila. Konvalinka

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 136.28 (?), 13.6.2017 22:13
Dobrý večer. Pepo, na Šumavě zatím nic. Předevčírem bylo v noci - 3 a čtvrtého května u nás ještě strašil sníh. Zdeněk
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4,  5   
zahrada.cz
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika