Soukromé arboretum - pojďme do toho



Stránky: 1,  2,  3   
host - 224.142 (?) 
7.7.2008 20:57, zobrazeno: 22558x

Dobrý den, už delší dobu se mi honí hlavou tato myšlenka. Napadlo mě, že by se dalo založit velké soukromé zahradní arboretum (popř. botanická zahrada), které by vlastnilo více osob. Měl by někdo na internetu zájem, popř. by se našel vlastník nevyužitého pozemku? Měl bych představu alespoň 100 ha (např. pole), podmínkou by samozřejmě byl přístup ke zdroji vody. Našlo by se více nadšenců?

Adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   
Hráběnka - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (391) - 242.231 (?), 7.7.2008 21:10

Tak mě by se to líbilo, ale váš návrh je plný nevyřčených technických otázek (kde, za kolik, pro kolik lidí, kdo se s kým dohodne na druhové skladbě, kdo bude pečovat o co, jestli to nakonec nějaký úřad nezakáže-např. kvůli zavlékání nevhodných rostlin...). Takže jestli vás to láká a jste sám, což začít v malém? Třeba se to povede. A nebo napište víc o své vizi, aby to nebylo tak mlhavé. Ráda se dozvím podrobnosti. H.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 34.103 (?), 8.7.2008 13:06

Dobrý den. Otázek je samozřejmě hodně. Pozemek by se dal sehnat, ovšem v méně atraktivních lokalitách od větších měst (což by možná i bylo dobře) - Prachaticko, Domažlicko, atd., atd. Při ceně 5 Kč/m2 by se dalo např. pořídit pole (travní porost, ideálně kopcovatějšího rázu) 50ha (500 000 m2) za cenu kolem 2,5 milionu. Pokud by se dohodlo např 20 lidí, tak by každý obhospodařoval 25 000 m2 a pořízavací náklady na hlavu by byly 125 000 Kč. Pozemek by byl rozdělen na ideální v tomto případě dvacetiny, které by se daly i posléze prodat jinému zájemci. Druhová skladba by byla dle uvážení jednotlivých vlastníků, jednotlivé podíly by musely být plynule navazující a tvořit tak ve finále jeden celek. Nejde o to osázet 1000m2, tam se vám totiž moc stromů nevejde, mě by se líbil celkový krajiný ráz, ale mnohem více propracovanější a bohatší než třeba v Průhonicích. Co se týče zavlečení druhů, no tak pokud by to nebyl plevel, tak by to myslím nikomu nevadilo, naopak by místní obec mohla být ráda, že někdo krajinu obhospodařuje a kultivuje. Naopak by se o obci mluvilo široko daleko:-)

Bál bych se spíše těchto věcí: 1) čím více vlastníků... no znáte to:-), využití pozemku by se ošetřilo smlouvou 2) napojení na sítě - voda, elektřina (pozemek by asi musel z jedné strany sousedit s civilizací) 3)ochrana pozemku - vandalismus

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
PP. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (6488) - 147.108 (?), 9.5.2010 8:27

___mnohem více propracovanější a bohatší než třeba v Průhonicích___

A kdo to propracuje?

Sníte hezky, ale tak na 3 generace a HOOODNĚ velké zdroje financí. Sněte dál. Taky občas sním, třeba že jsem miliardářem.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 120.190 (?), 8.7.2008 2:55

100 ha??, nejste troškař :-). No bylo by to krásné, ale neumím si to představit, více vlastníků je vždycky problém. Nejdřív by se to muselo ošetřit po právní stránce, možná založit akciovku, nebo třeba jeden majitel pozemku, druhý – ten odborník, který by se o vše staral (udělal z toho smysl svého života), ostatních XYZ lidí, kteří by finančně přispěli částku v řádu stokorun, … a za to by dostali potvrzení a mohli by se přijít zdarma podívat a vyzvednout si mapu, kde si mají na těch 100 ha najít svůj strom :-).

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 34.103 (?), 8.7.2008 13:26

Dobrý den. Uznávám, že jsem to s těmi 100 ha asi přehnal, ale proč ne. Spíš by byl možná problém takový velký pozemek v jednom celku sehnat. Když nad tím přemýšlím, tak váš návrh není vůbec špatný. Majitel by byl pouze jeden (takového člověka bych chtěl poznat:-)) a umožnil by na základě smlouvy trvalý přístup všem zájemcům na pozemek, kde by dle mapy každý obhospodařoval svůj kus. No s tím polobohem, který by to celé obhospodařoval nevím, nevím.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Ferda Mravenec - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2064) - 153.130 (?), 8.7.2008 8:38

Já už jsem si něco takového založil. Mám půl hektarový pozemek, na kterém mám nyní asi sto druhů dřevin. Mám tam i malý pozemeček, který byl původně polem, nyní jsem z něj udělal zónu, kam je vstup zakázán a je to tam přenecháno volnému vývoji.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 34.103 (?), 8.7.2008 13:27
Tiše závidíme:-)
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 32.133 (?), 18.7.2020 8:10

dobrý den, a kde máte to miniarboretum?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 113.182 (?), 8.7.2008 21:35

Myšlenka jistě zajímavá, ale je třeba si uvědomit že nákup pozemku by nebyl tou největší investicí. Letos jsem vysazoval ovocný sad - 1 ha, tak mám představu kolik by jen výsadba dala práce. Nejprve by bylo třeba celou plochu zatravni a připravit (orba, urovnání, koupit osivo, nechat zasít, zaválet), pak výsadba vlatních stromků (náklady na kopání jam a výsadbu, cena stromků, kůl, plastová chránička) k tomu nějaký krajinářský projekt. Pak je třeba myslet na údržbu - sečení trávy cca 3 x ročně, buďto službou nebo pořídit vlastní techniku  - na tuto výměru pořádný traktor - a cena? milióny. Bez všeho toho co tady píšu a ještě celé řady věcí na které jsem nemysle by z to ho nebylo arboretum, ale džungle, která by postupně zarostla náletem a byla by spíš pro ostudu.

Říkám, myšlenka zajímavá, ale chtělo by to najít nějakého milionového mecenáše.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Husqvarna 36. - zapalování17.4.2024
Ako očistiť zalakované časti?14.4.2024
Cesta z litého betonu13.4.2024
Motorova pila stihl 02813.4.2024
Kouří do místnosti12.4.2024
Ventilátor na krbová kamna12.4.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika