Neřezání ovocných stromů



host - 245.172 (?) 
22.8.2016 17:35, zobrazeno: 5440x
Jsem zahradník začátečník a tak zvažuju jak ke svému zahradničení přistoupit. Na zahradě mám vysázeno několik ovocných stromů, protože mým cílem je mít zahradu ne okrasnou ale tak nějak přirozeně hezkou i užitečnou. Zvažuju jak mám přistoupit k řezání ovocných stromů. Všude čtu milion rad jak a kdy řezat stromy ale asi nejsem schopná dle těchto teoretických rad dobře stříhat stromy, když mě to někdo nenaučí. Ráda bych na své zahradě měla hezky tvarované a rostlé stromy, které dávají chutnou a slušnou úrodu (o mega úrodu mi nejde). Bohužel, když se všude koukám, jak jsou stromy řezané, v naprosté většině případů vypadají jako mrzáci-obzvlášť v zimě po opadu listů. Bojím se, že nebudu umět dobře stříhat stromy, aby i po střihu zůstaly hezké a mrzáky z nich vyrábět nechci. Myslím, že když se nebudou řezat budou si vytvářet hezkou korunu sami. Ale budou i dobře plodit? Nebo bude plodnost výrazně omezená jak se tvrdí? Co vy na to zkušení pěstitelé? Erika
Adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 92.38 (?), 22.8.2016 19:04

Musíte si ujasnit priority. Chcete, aby strom byl pěkně košatý nebo aby plodil kvalitní ovoce? Nebudete-li stromy řezat, jejich plodnost omezena nebude. A v tom je problém. Plodů bude dost, ale spíš drobné, brakovité.
   Jistý kompromis je možný. Stromy je možné udržovat v jistém polopřirozeném tvaru, kdy ovoce ponesou slušné a po opadu listí jejich vzhled nebude mlátit dveřma. K tomu je dobré zvolit odrůdy a podnože, které se k takovému pěstování hodí. Vy už máte ale vysázeno, takže je to skoro jedno.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Ferda Mravenec - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2064) - 247.50 (?), 22.8.2016 19:58

Já zkušený pěstitel si myslím, že to jde. Možná že ne se všemi stromy, ale jistě to jde se všemi slivoněmi, třešněmi, ořechy a i některými jabloněmi, třeba s jadničkami. Jistě se najde plno všelikých brblů, co to nikdy nezkusili a budou tvrdit, že to nejde.

Ovšem ne vždy strom hned vytvoří hezkou košatou korunu, některé slivoně v prvních letech porostou hlavně nahoru a vytvoří takové svislé štíhlé koště, které se až v pozdějších letech  rozkošatí.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Ivan Hlavatý - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4384) - 234.198 (?), 22.8.2016 20:10
Erika, Vaša snaha o kompromis je sympatická, je pravdou že niekedy v snahe o čo najkvalitnejšiu úrodu už "nevidíme pre oči" a stromy už nevnímame ako tie nádherné stvorenia, ktorými bezpochyby sú. Ale je to - ako píše aj pán Vysloužil - niečo za niečo. Bez rezu má strom tendenciu plodiť čo najviac ovocia, pre nás ale nižšej kvality. Nedivím sa Vám, že po prečítaní rôznych príručiek Ste zmätená, mnohí sme na tom boli rovnako. Je to tak trochu ako so šoférovaním - v autoškole Vám dajú základy, ale vodičom sa staneme až neskôr. Ide len o to, aby tá fáza učenia sa bola čo najkratšia. Časom sa do toho dostanete, ale preskočiť toto obdobie v čase sa jednoducho nedá. Pripájam ešte nejaké fotky ako povzbudenie, že istý kompromis v zmysle úroda x nemrzačenie je možný. IH. P.S: Ešte chcem podčiarknuť vetu z reakcie p. Vysloužila o potrebe zvoliť vhodnú kombináciu podpníka a odrody. Toto je pre Váš zámer esenciálne dôležité, ale to je už téma na dlhšiu debatu.
Jabloň Golden Delicious
Jabloň Golden Delicious
Hruška Konferencia.
Hruška Konferencia.
Hruška Bieloruská neskorá.
Hruška Bieloruská neskorá.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 245.172 (?), 23.8.2016 16:28
Vaše stromečky vypadají opravdu pěkně a vůbec je vidět že je hezky opečováváte (viz odplevelené kruhy pod nimi) :-). Věřím tomu, že jak píše pan Fidla, že se stromy dají řezat tak aby nevypadaly jako mrzáci, problém je v tom, že to málo kdo umí a já teda jako laik rozhodně ne. Pokud by byl v Praze a okolí někdo, kdo by byl ochoten mě zaučit tak sem s ním. Co se týče odrůd a podnoží - zatím mám nasazenou meruňku Leskoru a Bergeron jednu na semenáči a jednu myrobalán (je to totéž jako běžné špendlíky?)(bohužel si nejsem jistá která má kterou podnož), hrušku Hardyho máslovku na kdouloni, třešeň Kordia na semenáči a planou vinohradnickou broskvičku z pecky. Hodlám sázet ještě meruňku Velkopavlovickou nebo Maďarskou, jabloň asi Rubinolu, ještě jednu nějakou hrušeň asi Eriku, švestku Hanita, višeň Favorit (tu sice už mám ale zaschly jí větve krom jedné která teď roste do boku jako hlavní a to se mi pranic nelíbí asi ji přesadím do vedlejšího remízku ať si tam roste jak chce a místo ní pořídím novou.) a ještě plochou broskvičku. Krom třešně a plané broskve jsou to předloni na podzim sázené stromečky, jednou stříhané v předjaří.po výsadbě Upřímně řečeno, je dost problém sehnat si odrůdy, které si člověk usmyslí a aby si ještě vybíral podnož a výšku (nejraději bych čtvrtkmeny nebo polokmeny), to už mi přijde příliš vysoký cíl. Laickým okem mi přijdou vůbec stromečky v zahradnictvích dost mizerné. Bohužel zemina je tu příšerná, nahoře trochu hnědý jíl a po 30 cm už jen cihlářská hlína. Rostliny obecně tu rostou velmi pomalu, takže možná se vzrůstnosti podnoží nemusím tolik obávat. (pro novou výsadbu hodlám kopat větší jámy aspoň 80 cm prům i hloubku) Všem děkuji za názory, pokusím se asi stříhat tak nějak intuitivně - když budou hodně dlouhé letorosty tak je trochu zkrátím, když budou malé tak je nechám, nebudu stříhat do staršího dřeva (nejhorší je, když ze staré větve trčí spousta letorostů), starší větve raději uříznu celé u mateřské větve... O.K.? Peckoviny můžu stříhat teď v srpnu, že? Erika
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 92.38 (?), 23.8.2016 16:47

...pokusím se asi stříhat tak nějak intuitivně - když budou hodně dlouhé letorosty tak je trochu zkrátím, když budou malé tak je nechám...

Nevím, jestli je to dobrý nápad. Intuitivně jednat bych Vám doporučil při výběru partnera, ale řez stromů by bylo lepší napřed nastudovat.
  Například Vaše intuice ohledně řezu je oproti odborným doporučením přesně opačná. Když jsou malé, řezat víc, když jsou dlouhé, radši ponechat.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 245.172 (?), 23.8.2016 17:23

Obávám se, že toho nejsem schopná, nastudovat si podle literatury řez stromů :-(  Nerozumím používaným pojmům, nepoznám druhy pupenů, stromy v reálu zásadně vypadají jinak než na ilustrativních obrázcích, různé typy řezů apod. Navíc si myslím, že stromy se často zachovají jinak než by člověk předpokládal - vyhodí větev jinde apod. Prostě mám z toho hlavu jak pátrací balón. Proto ta úvaha - raději stromy neřezat než je řezat špatně.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Ivan Hlavatý - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4384) - 234.99 (?), 23.8.2016 23:26
Ten výber hrušky odrody Erika je štýlový, super :-) Takže o pár rokov môže odznieť takýto dialóg (či skôr monológ) : "Erika, natrhaj ešte pár Erík z tej krásnej Eriky, sú naozaj perfektné! Skoro ako Ty, Erika." Ktorý pestovateľ toto môže zažiť? Ale nie, iba Vás chcem trochu rozveseliť, žiadna kaša sa neje taká horúca ako sa navarí a určite aj Vy časom ten rez/nerez stromčekov v pohode zvládnete, tak ako mnohí pred Vami i po Vás. Základ je, že to zvládnuť chcete, ostatné príde. Všetci raz začínali, nikto nespadol z neba učený, hoci poznám aj záhradkárov u ktorých platí "zabudol vôl, že teľaťom bol". Prajem veľa trpezlivosti, vytrvalosti a úspechov. IH
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 189.156 (?), 22.8.2016 21:30

Je důležité zdůraznit fakt že drtivá většina ovocných stromů u nás není řezána v souladu s ovocnářskými principy a není radno se jimi inspirovat. Pro vás je ideální pouze výchovný řez v prvních letech po zasazení a poté řez omezit na občasné prosvětlení, popřípadě později lehké zmlazení, závisí ale od odrůdy. Jsou odrůdy na řez náročnější (Šampion, Golden) a méně náročné (Rubín, Boskoopské). Není to tak že bny se řezaly zásadně jinak, ale je to očetnosti zákroků, které jsou potřeba pro Top kvalitu plodů. Správně zapěstované mladé stromky budou po pár letech vypadat podobně jako Golden Ivana Hlavatého na fotce, o nějakých mrzácích nemůže být ani řeč. Naopak správně zapěstovaný strom vzbuzuje třeba u permakulturistů výbuchy nadšení, protože maj pocit, že teorie neřezu funguje (vypadá totiž že nikdy řezán nebyl!) Ovšem nikdy neřezané stromy maj často vzhled koštat a to ¨nemluvím o tom, že leckdy babčí a nerostou...

           Ing. Fidla

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 248.8 (?), 22.8.2016 22:23

Eriko, a co za stromky jste tam nasadila? Víte odrůdy a podnože? Protože také na tom záleží, jak moc nebo málo porostou. Jinak minimálně pro založení korunky je v prvních letech řez potřeba.            Lída

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
zahrada.cz
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika