Název rostliny? Měchýře plné ochmýřených semen



Stránky: 1,  2   
ZA - (36) - 57.182 (?) 
27.10.2012 21:15, zobrazeno: 6690x

Poradíte prosím, co by mohlo toto být za rostlinu? Plody jsou měchýře / lusky - plné ochmýřených semen

Co je toto za rostlinu?
Co je toto za rostlinu?


Adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   
mičurinec - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (3092) - 93.3 (?), 27.10.2012 21:37

nebude to klejicha-Asclepias? - mrkněte do vyhledávače na fotky :)

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Josef. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2694) - 251.42 (?), 27.10.2012 21:54

Ano, klejicha syrská zvaná vatočník - Asclepias syriaca.

Vatočník právě podle toho chmýří - vaty, pro kterou se prý dříve pěstovala.

Expanzívní rostlina! Kde se jednou vyskytne, tam dělá dost velké porosty, výška až kolem dvou metrů. 

Občas pěstována na zahrádkách.

Josef.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
ZA - (36) - 57.182 (?), 29.10.2012 18:52

Ó díky za radu :-)  myslela jsem, že to je tolita - možná že ty rostliny mají i něco společného, že?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
Josef. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2694) - 245.11 (?), 29.10.2012 22:03

Ano, mají něco společné: jsou ze stejné čeledi a na wikipedi jsem se dočetl, že (cituji)

  • ",,,Toješťovité náleží mezi 10 největších čeledí kvetoucích rostlin. Čeleď zahrnuje přes 4500 druhů v přibližně 415 rodech. Rozšíření je celosvětové, chybí pouze v chladných oblastech severní polokoule..."
  • "...v ČR 2 druhy - barvínek a tolita..."

a byl jsem překvapen, co dalších různě pěstovaných a využívaných kytek, stromů a keřů čeleď obsahuje,... nejrůznějšího vzhledu, původu, životních nároků...

Josef.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
Jiří Janča - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1577) - 166.4 (?), 29.10.2012 23:03

Ano, je jich spousta druhů nejrůznějšího vzhledu, původu, životních nároků.. společné mají to, že jsou vesměs všechny nepříjemně jedovaté...frown

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
Josef. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2694) - 245.11 (?), 29.10.2012 23:18

Obvykle si je do salátů nepřidávám, takže v tom nevidím (pro sebe) velký problém.laugh

Josef.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Beny2 - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (759) - 150.232 (?), 30.10.2012 8:34
Je to opravdu zajímavá čeleď. Ze známějších bych připomenul Oleander, Věncovec (Stephanotis) a Voskovku (Hoya).
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 58.254 (?), 30.10.2012 20:42

Tak nevím, myslel jsem, že klejicha i tolita jsou z čeledi klejichovitých, zatímco brčál a další jsou toješťovité. I když jsou to čeledě blízké, je to přeci nějak rozlišeno, dříve i podle nového Klíče ke květeně České republiky. Že by se objevilo další třídění? Ono došlo k velkým změnám v systematice, protože zatím co od dob Káji Linného se počítaly korunní plátky..., dnes se to dělá pomocí testů DNA a najednou je všechno jinak, proto mě zaujaly předchozí příspěvky.   pH

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Josef. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2694) - 252.98 (?), 30.10.2012 21:30

No vidíte, pH. Ani jsem si tuto "nesrovnalost" v čeledích neuvědomil. Po Vašem příspěvku jsem se podíval zpět na wikipedii, je tam o tomto problému (Asclepiadaceae vs. Apocynaceae) psáno více. I na mne je to "moc chytré" a nové oproti zažitým "klasickým" údajům.

Ale ať to vezmeme z jedné či z druhé strany, klejicha syrská zůstává stále klejichou syrskou či vatočníkem anebo taky klejichou hedvábnou (jak jsem si teď oživil na biolibu). 

Josef.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2   
zahrada.cz
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika