Jak zachránit včely které se usídlili ve vykopané jámě



Stránky: 1,  2   
host - 245.172 (?) 
7.5.2015 17:01, zobrazeno: 5668x
Zdravím mám morální problém. Na jaře jsme vykopali velkou jámu pro borůvku ale borůvku jsme ještě nestačili zasadit. Jenže mezitím se v jámě kde je na dně vlhký jíl zalíbilo včelkám- nějaký druh který si dělá dírky do země a pravděpodobně tam má larvičky. Jenže teď bych chtěla zasadit tu borůvku ale je mi líto zasypat je rašelinou. Nebylo by nějaké řešení jak je odtud odsídlit (respektive mám šanci, že se odstěhují samy a kdy?) díky za radu Erika
Adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   
host - 157.239 (?), 8.5.2015 5:37

Guviř Klvaňa sto roků v šachtě žil... nejde vykopnout jámu pro borůvky o kousek vedle?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
PP. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (6491) - 9.135 (?), 8.5.2015 8:12

Musela byste nějak určit druh a způsob života včely. Podle toho odhadnout, kdy se budou líhnout. Vývoj včely medonosné např. trvá 21 dnů od položení vajíčka do vylíhnutí. U těchto včelek mám dojem, že podzimní generace přezimuje právě v těch dírkách. Asi tam budou klást dokud bude zem pro ně správně vlhká.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 204.11 (?), 8.5.2015 9:28

Dajte tam nejaku trubku ohnutu tak, aby do nej neprsalo a a vcielky nevytopilo. druhy koniec umiestnit k tej dierke. Potom to mozete zasypat.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 245.172 (?), 11.5.2015 11:47

To nejde není tam jedna dírka ale desítky - pro každou larvičku pokojíček.

Napadlo mě, že bych dno opatrně podryla a zem dala někam vedle. Stejně pravděpodobně přijdou o život v nějakém deštivém období.Je to jáma a když bude hodně pršet, bude tam stát voda.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Ferda Mravenec - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2064) - 247.50 (?), 11.5.2015 12:30

Tak tam napusťte vodu, co uteče to uteče a můžete si říci, že jste pro ně udělala, co jste mohla. A aby se nevrátily, tak tam za chvilku po vodě naházejte rašelinu a máte.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
J.f.K - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (322) - 244.2 (?), 11.5.2015 12:41

ano, podrýt to můžete a přemístit... 

Dírky bývají až 5 cm hluboké a jsou tam až 4 vrstvy larev.

... cool

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 186.98 (?), 11.5.2015 13:08

Premistit to sice pani muze zkusit, ale beztak je tim vsechny zahubi. Larvy jsou velmi citlive, jde i o mikroklima a vlhkost, jakmile se v tom zacneme stourat, larvy na 99% nemaji sanci prezit.

Takze bud vykopak diru vedle, nebo jeste par tydnu s vysadbou pockat no a nebo hold prekonat moralni zabrany a boruvku vysadit, svet se taky nezbori... pri ceste autem clovek zabiji hmyz porad a taky autem jezdit neprestane.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
J.f.K - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (322) - 244.2 (?), 11.5.2015 13:26

Nejsou až tak citlivé na manipulaci jako na tu vlhkost - ale pokud to dá někam do závětří a do stínu tak to larvy doklepou do vylíhnutí, ale včelky samotářky už opuštěné chodbičky nevyužijí pro další snůšku. 

Morální problém se dá řešit také podporu těch co jsou mimo jámu nebo už vylíhnuté umístěním domečků pro jejich larvičky. Je to jako se stromy - když některý skácím, nasázím dva nové...

cool


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 228.125 (?), 11.5.2015 19:59

Premisteni je nesmysl. Vcely larvy letaji krmit, jakmile je premistite, larvy uhynou hlady protoze je vcely nenajdou. 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2   
zahrada.cz
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika