Desinfekce půdy?



Marcela41 - (32) - 49.70 (?) 
15.7.2019 15:46, zobrazeno: 1979x

Dobrý den, prosím o váš názor na problematiku desinfekce půdy po výskytu choroby. Po nákaze jahodníku pravděpodobně antraknozou jsem musela celé jahodiště zlikvidovat a rostliny spálit. Je toto dostačující nebo by se měla desinfikovat i půda popř. jak? Děkuji Marcela.

Adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   
host - 224.69 (?), 15.7.2019 17:17

Kdo Vam poradil jahodnik zlikvidovat? Na antraknozu se pouziva postrik pripravkem Ortiva. Pochybuji, ze se likvidaci rostlin antraknozy zbavite. Puda se v amaterskych podminkach obvykle desinfikuje dusikatym vapnem.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Standa_HK_ - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1484) - 163.221 (?), 15.7.2019 20:25

Jestliže jste zlikvidovala jahodník z důvodu nevyhovujícího zdravotního stavu, pak je nejspolehlivější dodržet časový odstup a 3-5 let na stejný záhon jahody nesázet (ale i do karanténního okolí 1 m od toho konkrétního okraje záhonu). Po jahodách se vždy dávají nepříbuzné rostliny v první trati. Pokud na záhon po letošním vyklizení jahodoviště nemíníte využít například pro podzimní pěstování brokolice, pak desinfekčně působí zelené hnojení z hořčice, ředkvičky a aksamitníku (afrikánu).

Já osobně ale mám na záhon, kde jsem jahody zaoral tuto neděli připravený zbytek sadbových brambor ˇod jarního sázení" (z loňské sklizně).

V listopadu tam přijde česnek a po jeho sklizni příští rok touto dobouzelené hnojení. Nasledovat budou rajčata a gladioly a pak zase přijdou na řadu jahody (nebo o rok později).

SfK.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Marcela41 - (32) - 49.70 (?), 15.7.2019 20:41

Jahody byly nakažené již loni, ošetřila jsem postřikem a znovu ještě na jaře. Přesto nemoc opět propukla. Mám v úmyslu příští rok vysadit brambory. Jak tedy píšete, mělo by stačit zelené hnojení. Děkuji za odpověďi. Marcela.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Standa_HK_ - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1484) - 163.221 (?), 15.7.2019 21:13

Ano, vhodné zelené hnojení. Pokud mají brukvovité nádory na kořenech, volte směs bez hořčice a ředkvičky. Pokud bojujete s půdními háďátky, tak je dobré dát axamitník (tagetes na to h. bramborové stačí). Pro opravu půdní struktury volte vikvovité jako pelušku, jetel, vojtěšku, vikev huňatou, čičorku,... Nevíteli si rady, dejte svazenku.

SfK.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 225.15 (?), 16.7.2019 6:03

Zelené hnojení není špatné, ale žádná desinfekce půdy se tím nedosáhne.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Ako očistiť zalakované časti?14.4.2024
Cesta z litého betonu13.4.2024
Motorova pila stihl 02813.4.2024
Kouří do místnosti12.4.2024
Ventilátor na krbová kamna12.4.2024
Motorova pila stihl 02812.4.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika