výsadba na jaře



Stránky: 1,  2,  3   
slepice - (9) - 117.166 (?) 
23.1.2008 22:10, zobrazeno: 46103x

Prosím o radu do jakého termínu lze sázet růže na jaře,loni se mi nedařilo, také bych rád věděl v jaké vzdálenosti sázet pnoucí růže aby vytvořily souvislou stěnu.

Adresa příspěvku
Připojit reakci   
   
Daniela. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1262) - 204.208 (?), 24.1.2008 11:06

Můžete sázet na podzim, nebo i na jaře v březnu až dubnu. Růže mají rády prokypřenou a lehkou zem a ne moc kyselou. Vzdálenost při výsadbě 40 až 50 cm - záleží to na velikosti odrůdy.    Daniela.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
micuko - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (712) - 0.50 (?), 8.3.2008 21:31

Kdy je prosím nejvhodnější čas pro výsadbu popínavých růží a clematisů. V týdnu u nás byly noční teploty až 8 stupňů pod nulou. Květiny jsou v koupené v květináčích a zatím je mám v chladné místnosti, růže jsou zavoskované a začínají rašit.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 205.168 (?), 11.3.2008 12:50

Vždycky je lepší sázet růže na podzim, lépe zakoření a nejsou příští rok zpožděné. Ale někdy to jinak nejde, než sázet až na jaře. Potom platí ČÍM DŘÍV TÍM LÍP.

Záleží na tom, jak moc jsou Vaše růže nyní narašené - kde byly přes zimu skladované?  Pokud byly v zahradnictví venku založené v záhoně, potom neotálejte a sázejte. Slabý jarní mrazík jim stoprocentně vadit nebude. Řiďte se tím jak moc jsou narašené růže venku u Vás. Já osobně bych neváhala ani s těmi více narašenými, předpověď teď silné mrazy neslibuje a venku je jim každopádně lépe než kdekoliv v místnosti. Pro jistotu zasazenou růži přikryjte na záhoně chvojím. To ji ochrání proti mrazíkům a ostrému slunci klidně až do začátku dubna.  Mimochodem totéž bych já udělala s clematisem.Čím déle budou rostliny v místnosti, tím budou choulostivější, a tím hůře se budou vyrovnávat se záludnostmi počasí.

Vyjímka:Nevím, kde jste je koupila, někdy rostliny v teple obchodu nepřiměřeně vytáhnou světle zelené křehoučké výhonky, s těmi je pak velký problém. Nezvládají přechod na venkovní prostředí a na přímé světlo. První sluníčko je spálí nebo mrazík sežehne. Takové musíte postupně zvykat - ve dne ven a do stínu a na noc zase domů. 

P.S. Jsem odpůrcem zavoskovaných růží. Dělá se to tak, že se růže na podzim vykopou, seříznou, násilím odlistí a namočí do horkého zeleného vosku, což samo o sobě je pro rostlinu obrovský šok. To, co se skrývá pod krásně zeleným voskem, bývá často pohled k pláči. (rostlina je odřená, popálená horkým voskem a zaschlá). Snad Vy budete mít štěstí na pečlivého výrobce, velmi bych Vám to přála. V každém případě jí  opatrně zbavte alespoň části vosku, aby stonky mohly dýchat a volně růst.

Moc Vám přeji, aby se Vašim růžím dařilo, dobře Vám rostly a krásně kvetly. A až budete kupovat další, zajeďte si raději přímo do růžové školky k pěstiteli, který růže prodává rovnou ze země. Rostlina pak změnu ani nezaregistuje.           Lili

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 205.168 (?), 11.3.2008 12:59

Pnoucí růže potřebují vzdálenost 0,75 až 1 metr. I tak Vám srostou. Dáte-li je blíž budete mít veliký problém s prořezáváním a budou si vzájemně konkurovat. Ne všechny jsou stejně vitální, některé dorostou 2,5 - 3 metry, jiné 5 - 8 metrů. Zejména climbery svými tvrdými výhony rostou vějířovitě a tvarují se obtížněji než ramblery. Jaké máte odrůdy?

Lili 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 221.138 (?), 11.3.2008 13:13

Vážená pani Lili. Jen budu reagovat na Vaši zmínku o voskování růží, kde píšete o obrovském šoku. Nic takového se neděje. Vosk je zahřátý na zhruba 8O°C a ponoření je jen mžikové. Takovým způsobem zahradníci ošetřují rostliny již od nepaměti. A samozřejmě nejen růže. Pokud byste navšívila na jaře ovocnou školu, tak byste viděla tisíce naroubovaných podnoží, které byly takto ošetřeny. Důvod je ten, že se tímto zabrání odparu z tkání, ať už měkých, nebo tvrdých. V žádném případě ale nedojde k prohřátí rostlinné tkáně, to ani náhodou. Voskování je naopak ukázka toho, že se pěstitel dobře stará o vyzvednuté rostliny, a že mu záleží na kvaliním zboží. Stanislaw

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
micuko - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (712) - 19.202 (?), 11.3.2008 13:50

Tak že jsem vlastně začátečník.Pomalu se učím co a jak, na konci léta jsem si připravila místa pro růže a clematisy ale díky nemoci  to bylo vše.No aminulý týden jsem zabrousila do Baumaxu A koupila růže Paul Scarlet a Royal Gold plaménky Jackmanii a Ville de Lyon.Zboží už bylo ve venkovním prodeji.Tak dobře růžičky dám ven.A ty plaménky to taky zvládnou? jsou to takové křehulinky

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 205.168 (?), 11.3.2008 21:27

Růžičky jste vybrala báječně. Obě jsou odolné a mrazuvzdorné. Paul´s Scarlet Cl. se pěstuje už od r. 1915 a je ověnčen medailemi. Dorůstá až 6 metrů (když jí to dovolíte). Je téměř bezostná. viz obrázky na: http://ruze.wi.cz/cs/pauls-scarlet-climber.html ...Royal Gold dorůstá až 3 metry a silně voní. Jako všechny žluté růže si musí na nové místo nejdřív zvyknout, pak se teprve rozroste do plné krásy. Obrázky viz: http://www.helpmefind.com/rose/pl.php?n=5531&tab=10 

Oba clematisy jsou velmi zimovzdorné odrůdy. Protože o nich píšete jako o "křehulkách", nerada bych je měla na svědomí, kdyby přišel nějaký nečekaný mráz nebo vichřice. Tak je ještě nechte v bezpečí do velikonoc, pak uvidíte. Obrázky viz: Jackmanii -  http://www.helpmefind.com/clematis/pl.php?n=653&tab=10,  Ville de Lyon -  http://www.helpmefind.com/clematis/pl.php?n=42&tab=10.         Kdyby jste náhodou neměla zkušenosti s pěstováním clematisů připomínám jednu dobrou radu: "clematis má rád hlavu na slunci a nohy ve stínu." Řeší se to předsadbou trvalkou nebo keříkem. Druhá dobrá rada je vysadit ho hlouběji než jak nyní roste v květináči (cca o 5 cm), je to bezpečnostní opatření dávající naději, že v případě napadení tzv."vadnutím plaménku" znovu obrazí). 

Říkáte, že jste začátečník, ale vybrala jste odrůdy úplně profesionálně. Tak ať se Vám jen daří a všechno Vám kvete.           Lili  

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
micuko - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (712) - 19.202 (?), 11.3.2008 22:00

Moc děkuji za pochvalu to potěší je pravda že hodně hledám a pátrám jak na internetu tak v knihách a časopisech jen jestli mohu ještě otravovat jak hluboko sázet někde jsem četla že mají přijít do země oněco níž než jak jsou v květníku

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 205.168 (?), 11.3.2008 22:38

Vážený pane Stanislawe, já Vám neberu Vaše nadšení pro voskování růží.  Vím, že producenti růží takto brání odparu vody z dlouho skladovaných sazenic a také z estetických důvodů - aby se skryly nedostatky pod nánosem zeleného vosku. Já pouze píši svůj osobní názor a trvám na něm na základě svých špatných zkušeností s životností voskovaných růží. Ponoření živého organismu do 80°C horké tekutiny, i když "mžikové" vyvolává tepelný šok (mimochodem už jste to sám na sobě zkusil?) Někteří renomovaní pěstitelé upouštějí od voskování a přecházejí k distribuci růží v kontejnerech i z důvodů častých reklamací. Byla jsem koncem srpna v letních vedrech u nejmenovaného producenta růží, kde se růže v květu vyryly traktorem, ořezaly, odrhly se jim listy a brigádníci je za kořeny máchali v zeleném horkém vosku, zmáčkli kořeny do igelitu s trochou rašeliny, zavěsili jmenovky a v bednách expedovali odběrateli ve snaze být na pultech dřív než konkurence.- tomu já říkám barbarské zacházení.           Lili

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika