výsadba na jaře



host - 59.51 (?)
16.3.2019 12:47

Já jsem takto ošetřené růže koupila vloni a pod vrstvou zeleného vosku byly mrtvé stonky růží což nebylo vidět. Neujala se ani jedna. Takové maskování dobře není. Milada

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3   
                  
host - 221.138 (?), 13.3.2008 8:14

Vážená paní Lili. Nevím, kde jste v mé reakci přečetla něco o mém nadšení pro voskování. Já uvádím, že je to naprosto běžný způsob ochrany rostlin před odparem, který zahradníci používají již celá desetiletí bez sebemenšího problému. V žádném případě to nedělají z estetických důvodů. Co mě však opravdu pobavilo je Váš dotaz na to, zda jsem to vyzkoušel na sobě. Přirovnávat rostlinnou a živočišnou tkáň je zcela mimo. Rostliny jsou na vysoké teploty naprosto bez problému přizpůsobené. Uvedu příklad. Zkuste si Vy ráno v červenci v opalovačkách lehnout na plné slunce a buďte tam bez hnutí do večera. Pokud neskončíte v márnici, tak skončíte na ARO. Ale rostliny si libují, maximálně uzavřou dýchací průduchy. Bylo by zajímavé změřit, jaká je teplota listu na přímém letním slunci. Tak to chodí, co je svět světem. Rostliny koncem srpna mají bez problémů vyzrálá očka,  a to je taky důvod, proč se v srpnu běžně množí očkováním naprosto vše, co množit jde. A pokud jste viděla dle Vás barbarské zacházení, klidně jméno té školky napište, ať se tam podíváme. Jistě to bude zajímat spoustu potencionálních zíkazníků. A co se týká konkurence, tak pokud ta školka byla v našem státě, tak ta se konkurence moc bát nemusí, protože pěstitelů růží u nás je velmi málo a spoustu hotových rostlin se dováží, protože rostlin od našich pěstitelů je nedostatek.  Ale zahradníci všeobecně vykonávají celou spoustu zásahů, nad nimiž neznalí lidé většinou stojí v šoku. Namátkou uvedu řez ovocných dřevin, např. broskví. Takže, voskování všeobecně je dle mého profesionální přístup. Pohodu přeje Stanislaw:-)

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 99.106 (?), 13.3.2008 9:48

Nevíte náhodou, jestli mohu už nyní ostříhat růže? Všude se píše až někdy v dubnu, ale když už jsou nyní hodně narašené a já je ostříhám až později tak na nich nic nezbude.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 221.138 (?), 13.3.2008 11:35

Dobrý den. Ničeho se nebojte a pusťte se do toho. Slabý výhon jen na jedno očko a silný maximálně na 3 očka. Nebojte se silně řezat, budete mít krásné nové letorosty zakončené květy. Ať se Vám daří přeje Stanislaw:-)

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 205.168 (?), 13.3.2008 16:24

Stará růžařská moudrost říká: "Když rozkvete forsythie můžeme odkrývat a řezat růže".   Důležité je, jaké je jaro. V knížkách radí k opatrnosti, protože když výhonky ořezané růže namrznou, musí se jít s řezem ještě hlouběji. Hodně také záleží, jestli pěstujete růže v nížině nebo v podhůří (tam je samozřejmě drsněji a větší nebezpečí mrazů). Pokud je v noci -1°až cca -3°, tak se tolik neděje, horší je -7°a méně, opakovaně za sebou.  Řežte vždy na oko směřující ven z keře, aby byla růže košatá a výhony si nepřekážely,  takže ne vždy musíte striktně dodžovat počítání oček. Například v Soutěžním rozáriu v Hradci Králové řežou růže spíše s citem pro tvar keře (než počítáním oček), v souladu s trendy zahraničních šlechtitelů, kteří růže do soutěže zasílají. 

Nevím jaké máte růže? ... pnoucí, sadové, půdopokryvné a všechny jednoukvetoucí se "na počet oček" neřežou, jen se odstraňují suché, namrzlé a přestárlé větvě, eventuelně se některý výhon zatvaruje. U ostatních typů doporučují odborníci: mnohokvěté na 4 - 6 oček, velkokvěté na 2 - 4 očka (RNDr. Větvička, RNDr. Žlebčík.). Pro podrobnější informace o pěstování a řezu růží navštivte stránky pana Žlebčíka, kde je podle mého názoru nejpřehlednější návod: http://pestovani-rostlin.unas.cz/zakladni-pravidla-pestovani-ruzi.htm  

P. S.  Pokud máte čerstvě vysazené růže pak řežte podle rady pana Stanislawa, rostou-li Vám již na záhoně nějaký rok, budete řezat podle toho, kolik škod způsobily zimní mrazy. Potom, bez ohledu na všechny rady a jakékoli počítání oček, musíte provéstzpětný řez až ke zdravému dřevu.               Lili

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 82.70 (?), 18.3.2008 0:36

Dobrý večer, předpověď počasí vypadá hrozně, ale pokud jsem to dobře pochopila, mohu dnes dodané růže z volné půdy bez obav sázet? Podotýkám, že jsem v nadm..výšce kolem 500 m.n.m. a odrůda je žlutá, ta je prý choulostivější.

Děkuji moc za rady, to víte, moc jsem se na rostlinky těšila a teď se o ně při pohledu z okna bojím.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 205.168 (?), 18.3.2008 12:19

Máte dvě možnosti buď je založíte do půdy a počkáte, nebo je zasadíte. Já bych neváhala a sázela. Má zahrada má podobnou nadmořskou výšku jako Vaše a sázela jsem minulý týden a taky žlutou. Když byla venku je zvyklá. Trochu jí přihrňte zemínou místo očkování podobně jako se to dělá na podzim a udělejte jí "kabátek" z chvojí. To jí ochrání. Já vzhledem k našim drsným podmínkám mám choulostivé druhy pořád ještě pod chvojím.           Lili

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
lenka011 - (4) - 82.70 (?), 18.3.2008 13:28

Děkuji moc za radu, vzhledem k dlouhodobější předpovědi, kdy podobné nepříznivé počasí má prý trvat do konce měsíce by mě stejně asi nezbylo nic jiného než zasadit.

Jen ještě dotaz ohledně prolití vodou při sázení. V normálním počasí jsme jamku hodně prolili, nebude to při nočních mrazících vadit kořenům?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 205.168 (?), 18.3.2008 21:18

Za sebe mohu říci, že když jsem sázela byla půda dost mokrá a po těch plískanicích posledních dnů vlhkosti ještě přibylo. Nebojte se, i když budou noční mrazy půda zas tak hluboko nepromrzne, aby to vadilo kořenům. Jedna konev vody by neměla způsobit problémy. Přesto, trochu opatrnosti neuškodí. Já bych například zasypala povrch půdy nad zasazenou růží trochu listím, aby půda nepromrzla a s chvojím dohromady je to "teplá peřinka". A až se jaro umoudří, šup s "peřinkou" do kompostu.           Lili

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 59.51 (?), 16.3.2019 12:47

Já jsem takto ošetřené růže koupila vloni a pod vrstvou zeleného vosku byly mrtvé stonky růží což nebylo vidět. Neujala se ani jedna. Takové maskování dobře není. Milada

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
1,  2,  3   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika