Stromková růže: sázení a zazimování



host - 37.229 (?)
4.1.2007 18:03
Vážení přátelé,nekupujte co je drahé.Ono je to relativní.Chudáci zahradníci,tedy někteří ,se hrbí nad rostlinstvem atd.Já již po léta žádné stromkové růže nekupuji.Pěstuji si je sám.Na podzim si vykopu jednotlivé pruty šípků na poli,v lese atd.Jsou to pruty,které nevybočují z žádné ,,soustavy,,šípkových  prutů.Musí být jednotlivé.Jen ty mají vlastní kořenový  systém.Tyto vysadím na místa ,kde počítám s umístěním budoucí str. růží.Jáma 50 cm ,dobý kompost.Hnůj ne .Zalít.Na jaře necháme náš planý šípek zelenat ,okopáváme, zaléváme.Pro naočkování můžeme vybrat růži stromkovou,keřovou,která se nám líbí.Rozhodující chvíle přichází po 1.odkvětu růží,kdy stvoly odkvetlých růží  vytváří zárodky budoucích výhonů,očka.Procházejí postupnou barevností až  do červené.Tehdy provedeme pokud možno pod kůrou řez ostrým zahr.nožem.K řezu nasadíme nad očkem ,řez vedeme pod očkem  a končíme 0.5 cm pod ním.Tento materiál přeneseme do rozevřeného T řezu na podnoži.Ve výši založení budoucí koruny. Obtáhneme na půl rozříznutou roub.igel. páskou.Druhé odříznuté očko přeneseme 10cm pod 1.očko,ale na protilehlou stranu.Vytvoří se tak souměrná koruna.Tímto způsobem můžeme očkovat do konce července.To je klasický způsob očkování. Další se nazývá Forkerův způsob očkování.Spočívá  v tom,že očko  s kůrou ,které jsme oddělili od kulturní podnože zasuneme do zářezu nedok.kopulačního řezu na podnoži.Hrany řezů se musí krýt,alespoň po jedné straně.Opět obtáhneme rozpůlenou páskou.Očkovat tímto způsobem je možno použít po celou sezonu.Pokud očkujem v červenci ,dočkáme se ,když jsme pracovali dobře, květů.Já mnohdy na jeden šípek očkuji několik barev.Možno očkovat i  naplané výhony keřových růží.Působí to velmi atraktivně.Nevím zda byla má výpověď o očkování přesná ,jsem amatér.Škoda,že jako fotograf nemohu doplnit texty fotografiemi.Nůž na očkování musí být ostrý tak ,že  je schopen holit chlupy na ruce.Dejte pozor při jeho použití!!!Forkerův způsob očkování lze aplikovat při srpnovém roubování rybízu a angreštu .Řez zůstává stejný,ale nepřenáší se očko ,ale roub  zvolené odrůdy  o3 pupenech a řapíky listů Na meruzalku zlatou,která Vám mnohdy vyrůstá bez zhodnocení u keřů str.rybízu či angreštu. Nazývá se  roubování do boku.Po naroubuvání na jaře oddělit od mat. rostliny.Hodně úspěchů přeje  zdendukat @volny.cz
Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

Stránky: 1,  2   
host - 112.250 (?), 3.10.2006 15:09, zobrazeno: 70530x
Objednal sem si stromkovou růži a nevím jak asi hluboko sázet, nic sem nenašel, tak jestli je to jedno nebo jak je to nejlepší? A ještě jsem si koupil netkanou textílii na zimní ochranu, a nevím kdy ji do ni zabalit a jestli je dobré zabalit i kmínek? Děkuji za reakce
Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 112.250 (?), 6.10.2006 21:19
Nevím jestli se to jako u keřovích sází nějak vůči očku, stromkovou sem ještě nikdy nechtěl a jen to nechci zkazit. Víjde skoro na 400 kč a to by byla škoda.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 112.250 (?), 9.10.2006 19:30
Tak děkuji za snahu , jen sem nevěděl že tady nikdo stromkovou růži  nezná a neumí pěstovat. Tak snad to dopadne a povede se mě to .
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 197.82 (?), 10.10.2006 9:53
U nás na zahradě to děláme tak, že se stromek opatrně ohne a korunka se zahrne zemí. Je to prý lepší, než růže obalovat papírem nebo textiliemi.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 10.34 (?), 10.10.2006 14:39
Vážený pane. Stromkové růže zná pochopitelně spousta lidí a také je umí pěstovat. Zdá se mi, že jste nějak nedůtklivý. Takže takto. Mladé stromkové růže, které jdou dobře ohnout, je možné zazimovat tak, jak už bylo jednou odpovězeno.  I u ohlých stromkových růží je vhodné balit i kmínek, protože ten může namrznout taky, viz letošní zima! Ty růže, které již pro svoji sílu kmínku nejdou ohnout je vhodné zabalit. Jako výborný balicí materiál se osvědčil papírový pytel třeba na obilí, který má 3 vrstvy papíru. Nepoužívat žádné plastové pytle! Korunku zakrátit tak, aby se Vám do toho papírového pytle vlezla, pytel jenom přetáhnout. Kmínek zabalit do stejného materiálu. Pytel rozříznout, kmínek omotat a pevně vhodným vázacím materiálem přitáhnout. Vše na jaře brzy odstranit a umožnit rostlině normální život. Je to tak v pohodě? Stanislaw:-)
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 112.250 (?), 13.10.2006 13:18
Ďekuji za odpověď. Já jsem koupil světlou netkanou textilii, tak bych tam dal tu, jak ste radil po celém stromku, jinak se už koruna více obalovat nemusí ? Je to dostatečné ? Někde sem zaslech něco o seně, ale nevím jestli je to vhodné dávat pod textýlii eště seno, nebo něco jiného ? A ta hloubka ja asi jedno, tam je roub, nebo očko asi jen v koruně ? Eště jenou děkuji a omlouvám se za mou předešlou reakci. a děkuji za další vaše reakce.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 10.34 (?), 13.10.2006 13:51
Dobrý den. Netkaná textilie se dá jistě taky použít, ale záměrně jsem psal o tom papírovém pytli, protože má zpravidla z výroby již 3 a více vrstev papíru, mezi kterými je vzduch, který jak známo je výborným izolantem. Dají se použít klidně starší pytle od cementu, jen se dobře vyčistí. U kvalitní stromkové růže by měly být vždy dvě očka na podnoži proti sobě, což je záruka vytvoření nádherné korunky. Na korunku bych já volil ten papírový pytel, který se pod korunkou mírně sváže. Dříve se kmínek obaloval třeba větvema ze smrku, ale je to asi pracnější. Se senem bych byl opatrnější, jsou to usušené rostlinky, které mají zachovány semena a do těch se v zimě mohou pustit myši a mohly by to potom zkusit i na kmínku. Dá se to vyzkoušet, ale je to pochopitelně riziko. Pokud to ale funguje, tím lépe. U stromkové růže a růží všeobecně se nebát řezu, ale měla by tomu odpovídat i kvalitní výživa a ochrana proti různé havěti, kterým se růže líbí taky. Pohodu přeje Stanislaw
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 112.250 (?), 14.10.2006 23:46
No když už tu textílii mám tak ji tam dám i na korunu, jinak je nějaká extra silná zimní , ale obalím to dvakrát, to seno teda dávat nebudu, myší tu máme dost, ale s tim chvojím bi se to možná nezkazilo.? Děkuji
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 37.229 (?), 4.1.2007 18:03
Vážení přátelé,nekupujte co je drahé.Ono je to relativní.Chudáci zahradníci,tedy někteří ,se hrbí nad rostlinstvem atd.Já již po léta žádné stromkové růže nekupuji.Pěstuji si je sám.Na podzim si vykopu jednotlivé pruty šípků na poli,v lese atd.Jsou to pruty,které nevybočují z žádné ,,soustavy,,šípkových  prutů.Musí být jednotlivé.Jen ty mají vlastní kořenový  systém.Tyto vysadím na místa ,kde počítám s umístěním budoucí str. růží.Jáma 50 cm ,dobý kompost.Hnůj ne .Zalít.Na jaře necháme náš planý šípek zelenat ,okopáváme, zaléváme.Pro naočkování můžeme vybrat růži stromkovou,keřovou,která se nám líbí.Rozhodující chvíle přichází po 1.odkvětu růží,kdy stvoly odkvetlých růží  vytváří zárodky budoucích výhonů,očka.Procházejí postupnou barevností až  do červené.Tehdy provedeme pokud možno pod kůrou řez ostrým zahr.nožem.K řezu nasadíme nad očkem ,řez vedeme pod očkem  a končíme 0.5 cm pod ním.Tento materiál přeneseme do rozevřeného T řezu na podnoži.Ve výši založení budoucí koruny. Obtáhneme na půl rozříznutou roub.igel. páskou.Druhé odříznuté očko přeneseme 10cm pod 1.očko,ale na protilehlou stranu.Vytvoří se tak souměrná koruna.Tímto způsobem můžeme očkovat do konce července.To je klasický způsob očkování. Další se nazývá Forkerův způsob očkování.Spočívá  v tom,že očko  s kůrou ,které jsme oddělili od kulturní podnože zasuneme do zářezu nedok.kopulačního řezu na podnoži.Hrany řezů se musí krýt,alespoň po jedné straně.Opět obtáhneme rozpůlenou páskou.Očkovat tímto způsobem je možno použít po celou sezonu.Pokud očkujem v červenci ,dočkáme se ,když jsme pracovali dobře, květů.Já mnohdy na jeden šípek očkuji několik barev.Možno očkovat i  naplané výhony keřových růží.Působí to velmi atraktivně.Nevím zda byla má výpověď o očkování přesná ,jsem amatér.Škoda,že jako fotograf nemohu doplnit texty fotografiemi.Nůž na očkování musí být ostrý tak ,že  je schopen holit chlupy na ruce.Dejte pozor při jeho použití!!!Forkerův způsob očkování lze aplikovat při srpnovém roubování rybízu a angreštu .Řez zůstává stejný,ale nepřenáší se očko ,ale roub  zvolené odrůdy  o3 pupenech a řapíky listů Na meruzalku zlatou,která Vám mnohdy vyrůstá bez zhodnocení u keřů str.rybízu či angreštu. Nazývá se  roubování do boku.Po naroubuvání na jaře oddělit od mat. rostliny.Hodně úspěchů přeje  zdendukat @volny.cz
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 204.84 (?), 5.1.2007 19:53 Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Cesta z litého betonu18.4.2024
Husqvarna 36. - zapalování17.4.2024
Ako očistiť zalakované časti?14.4.2024
Cesta z litého betonu13.4.2024
Motorova pila stihl 02813.4.2024
Kouří do místnosti12.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika