Růžová školka



Stránky: 1,  2   
Standa_hk - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5555) - 220.186 (?) 
24.2.2014 22:31, zobrazeno: 14408x

Pro letní očkování keřových růží budu v tomto týdnu školkovat podnožový Pávův šípek. Pro osvěžení paměti mi připomeňte, na co vše si mám dávat pozor nebo jestli máte nějaké fígle ověřené dlouholetou praxí. 

Bude toho jen jeden řádek délky 10 - 12 m takže vzdálenost řad neřešte. Jde mi spíše o připomenutí, jak vysoký udělat hrůbek, aby se mi dobře odkrývaly krčky pro očkování, a jakou asi tak dát rozteč mezi sazenicemi, abych neměl moc málo místa pro ruce při ovazování nebo naopak neplýtval místem.

Fotečky potěší.

Adresa příspěvku
Připojit reakci   
   
Najdem - (2) - 70.230 (?), 26.3.2014 22:49

Prosím, kde se dá koupit podnož - Pávkův červený šípek. Děkuji za odpověď.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Standa_hk - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5555) - 244.2 (?), 27.3.2014 8:13

Ing. Renáta Škápíková, Čejč okres Hodonín a nebo hromadnou objednávkou přes rosakluby ČZS.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 213.126 (?), 27.3.2014 9:36

Jaký je rozdíl mezi Pávovím a normálním šípkem.Na obyčejný šípek se taky může očkovat?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
Standa_hk - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5555) - 244.2 (?), 27.3.2014 12:37

Pávův šípek je vyselektovaný semenáč šípkové růže, který při vegetativním množení je zcela beztrnný a při generativním množení téměř beztrnný. Ještě má možná světlejší květy (bílorůžové oproti standardní růžové).

Na obyčejný šípek se dá taky očkovat, afinita je stejná.

Pávův šípek se lépe rozpoznává, pokud vám keřová růže začne podrůstat z podnože. Lépe a rychleji se s ním pracuje jak při školkování, tak při očkování. Hladká kůra umožňuje dát očko kamkoliv, nemusíte přemýšlet nad jizvami po odtrnění....

Není na škodu si matečnici udělat někde u obecní cesty v ouvoze. Pro ptactvo má stejnou užitnou hodnotu, pokud ovšem nesklidíte šípky na čaj, marmeládu,... protože z Pávova šípku se sklízejí lépe.

V domácích podmínkách ho nejlépe namnožíte právě odkopkem z matečnice v ouvoze, nebo výsevem semínek co Vám zbydou od přípravy marmelády.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 168.20 (?), 2.9.2014 11:04

dobry den kde bych sehnal pavu červeny šipek 100ks   česke budejovice dekuji jirka

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Mike Dundee - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (206) - 211.105 (?), 11.10.2017 16:12

Na internetu nemohu samotný Pávův šípek sehnat (u Škápíků vyprodáno). Jak jsem pochopil, tak většina našich růží je roubována na tuto podnož. Jak nejlépe tedy získat původní šípek? Je možno odkopnout kousek kořene a počkat jestli se z toho vyklube beztrnný šípek?

(pozn. každý podzim chodím po mezích sbírat šípky, ale těch trnů co mě každoročně popíchá...;-) Tak chci k plotu vysadit pár beztrnných...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Standa_hk - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5555) - 244.2 (?), 2.9.2014 11:43

lokalita je asi jedno, stejně nejlevněji to dostanete poštou...

Dokud nezačne podzimní dobývání (15. října) budou mít asi všici vplněno "vyprodáno". Jinak se můžete zeptat v nejbližší produkční školce okrasných dřevin, jestli neobjednávají pro sebe, tak jestli by Vám ten jeden svazek nepřeprodali.

Já si jej pro svou potřebu množím jednak kopčením v matečnici, tak výsevem semínek. U semínek je potřeba udělat selekci, protože některé zrníčka mají otce trnitého (nechce se mi dělat sterilaci květu a umělé opylení). Pro semenné účely se šípky sklízejí dokud jsou mírně nezralé =  tvrdé. Dejte mi do SZ kontakt, pokud by jste měl zájem o semínka (matka pávův, otec nejistý z volného opylení).

Další možnost byla na výstavě ZŽ, kde možná vystavovatelé nabírali objednávky s termínem zaslání v lednu.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 193.77 (?), 11.10.2017 18:26

Můžete zkusit růžařství Fryčovice Filipcová.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Standa_HK_ - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1484) - 248.223 (?), 11.10.2017 23:49

On kořenový krček, kam se očkuje je vždy beztrnný, takže ten Pávův šípek není až tak nutný. Jde spíše o to, že kořenové výmladky jsou podstatně odlišné a při údržbě trnitého keře rychle rozpoznatelné = lze je eliminovat ještě dokud jsou bylinné.

Pokud budete hledat pávův šípek ve volné krajině, pak se v době kvetení koukejte po planých keřích s bílými květy. Všechny růžovokvěté jsou trnité. Na průzkum zblízka pak zbyde velmi málo keřů.

Na kořenech podnoží se výmladky zpravidla indukují mechanickým poškozením kůry a nedostatečným zakrytím substrátem = kalus rány hojící se na světle je náchylný k vytvoření adventivních pupenů a následně výmladku. Tuto pěstitelskou chybu můžete otočit = nedělejte kořenové řízky, ale nechte odkraté kořenové krčky nějaké slabě rostoucí kulturní růže (např. polyantky).

SfK

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika