Růže ze semínek?



Marie Klára - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (187) - 41.2 (?) 
11.10.2012 14:43, zobrazeno: 19062x

Loni jsem nasušila semínka ze zapomenutých šípků z neodstřihnutých květů růžových keřů, když jsem růže před zimou kopčila. Zkusmo jsem je pak zasela ve studeném skleníku.

Z růže Orava mi vyrostly sazeničky, které již jako osmi až deseticentimetrové usilovně kvetly práznými červenými květy. Vypadaly moc hezky. Mám jich kolem dvaceti a ráda bych je zasadila kolem plotu.

Zajímalo by mě, jak se bude lišit jejich růst od mateřské rostliny. Zda budou takto vypěstované růže menší nebo větší, zda budou méně či více mrazuvzdorné. Případně, zda si musím vše z toho vysledovat, protože se to nedá předem odhadnout.

Děkuji 

Adresa příspěvku
Připojit reakci   
   
host - 230.129 (?), 11.10.2012 19:11

ahoj - nedá se to předem odhadnout. kolegyně si taky vypěstovala růžičky z šípků.. měly by přemrznout - řeknu ji aby tu napsala své zkušenosti.. K.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 241.9 (?), 15.10.2012 14:24

Stratifikovat semínka musíš, jinak nevyklíčí hned, ale až příští rok. Vyloupaná semínka na cedník a pod vodovodem proprat, i za pomoci kartáčku - některé mají na sobě zbytky dužiny. Pak asi bude dobré rovnou prolít nějakým fungicidem proti plísni. Já to loni neudělala a některá začala po čase plesnivět, tak jsem prolívala dodatečně. Pak do skleničky od přesnídávky dát mírně navlhčený perlit a do toho semínka
(musí to zůstal vlhké, ale vzdušné).  A pak od půlky listopadu až do cca půlky února skladovat v chladu - teplota lehce nad 0C nebo do ledničky dolů, možná ani nevadí přemrznutí, ale to jsem nezksuila. Občas s nimi protřepalat provzdušnít a tím promíchat, zkontorlovat, zda neplesniví. Pak se doporučuje před koncem stratifikace vždy třeba celý den nechat semínka v teple a pak zase dát zchladit, několikrát zopakovat, semínka "nastartovat" změnami teplot. Koncem února klasicky vysít do koupeného substrátu pro výsev. Vzcházejí postupně a vždy když mají několik pravých lístků postupně přepíchat. Růže, které opakují kvetení, vykvetou většinou ještě týž rok a celkem brzy tj, už tak v červnu ty nejrychlejší. Neopakující růže kvetou prý až další rok nebo ještě déle. První květ ještě není 100%, většinou není tak plný ani vybarvený... - pak se ještě může měnit. Ze semenáčků se musí vyselektovat nejhezčí, nejzdravější a rovněž s trvanlivějšími květy (některé opadávají třeba už 2. den). Moje semenáčky jsou teď zasazené v záhonu venku a na zimu je trochu zahrnu a budu čekat, jestli mi zdárně přezimují - doufám že ano. Přeji hodně úspěchů a radosti! 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 230.129 (?), 15.10.2012 15:47

a já moc děkuji Jitce za příspěvek -  viděla jsem růžičky už v květu.. K.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Verenka - (10) - 211.197 (?), 10.2.2013 20:00

pak sem dejte prosim fotky je to zajimave tema--_o)cheeky

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 175.210 (?), 10.2.2013 22:26

V knize Růže od Večeřa a kol z roku 1967 se o stratifikaci nic nepíše. Je tu popsáno jak se provádí křížení atd. Šípkky - plody - sklízet co nejpozději, podle odrůd mohou být narůžovělé až načervenalé. Sklizené zralé šípky rozdrtíme v el. mlýnku, vysušíme, přečistíme. Vyséváme v prosinci do do směsi písku a rašeliny, nebo listovky na výsevní stoly, výška substrátu cca 25cm, horní vrstva 2cm jemně prosátého písku, do jamek, řádky 10-15cm, mezi sebou 2-3cm.Teplota první dva měsíce nemá překročit 5stC. Prosincový výsev klíčí v březnu a semenáče kvetou v dubnu. Atd.

brousek

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 137.146 (?), 23.3.2013 19:58

Mi se takto podařilo nechtíc vypěstovat šípkovou růži na balkoně. Nasypala jsem předloni do truhlíku celé šípky pro ptáky a jedna růžička zřejmě ze zapomenutého semínka vyrostla. Přečkala v truhlíku i zimu a pak jsem ji vysadila na zahrádce. Zatím nekvetla, ale roste zdárně.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 230.129 (?), 28.3.2013 18:54

tak to se fakt chytla a vzešla ze semene.. je dobré šípek nechat přemrznout. bude to samozřejmě zase šípková - ale jde takhle zasít i šípky z růží šlechtěných. ty pak budou mít květ i odlišný.na zahradě se mi v půdě sem tam taky objeví semenáček - hlavně pod jednokvetoucí popínavkou.. příště zkusím nasadit do květníku - jen pro zajímavost..

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 92.7 (?), 4.10.2017 8:13
Dobrý den, chtěl bych se zeptat jestli se šípky dají sbírat už teď začátkem října. Konkrétně šípky z růže Rosa multiflora. Příjde mi, že dozrává o něco později než obyčejná šípková růže. Myslíte že semena budou dostatečně zralá? Děkuji.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 18.16 (?), 6.10.2017 9:56
Možná by mohla dozrát, když se celé neporušené šípky nechají nějakou dobu někde v chladu. Myslím že semena v nich dozrají.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Podklad dlažby na terasu22.4.2024
Výběr hliníkové pergoly od A do Z22.4.2024
Cesta z litého betonu18.4.2024
Husqvarna 36. - zapalování17.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika