Růže ze semen?



Stránky: 1,  2,  3   
host - 137.170 (?) 
11.12.2014 9:55, zobrazeno: 22462x

Dobrý den.

Dostala jsem semínka růže připravena k výsevu. Co mi ze semínek vyroste? Může vyrůst jiná, než planá růže? Nemám žádnou zkušenost s výsevem růží, proto uvítam jakoukoli radu či zkušenost.

Děkuji, Lenka

Adresa příspěvku
Připojit reakci   
   
Ferda Mravenec - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2064) - 247.50 (?), 11.12.2014 10:34

No, když jsou to semínka, tak z toho nejspíš vyroste špenát nebo ředkvička?

Proboha lidi, kam chodíte na tak blbé otázky?  Ze semínek vyroste to, čeho jsou ta semínka, jestli máte semínka plané růže tak vyroste planá růže, jestli ne, tak vyroste nějaká jiná.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 137.170 (?), 11.12.2014 10:53

Asi jsem otázku blbě položila, omlouvám se.  Ale to proto, že jinde mi odpověděli, že ze semínka nemůže vyrůst ušlechtilá růže, ale pouze růže planá. Já jsem semínka dostala s tím, že se jadná o vzácnou ušlechtilou růži. Takže se zeptám jinak. Dá se ušlechtilá růže množit semeny? Nebo se množí poze řízky?

Lenka

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Ferda Mravenec - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2064) - 247.50 (?), 11.12.2014 11:01

jinde mi odpověděli, že ze semínka nemůže vyrůst ušlechtilá růže.. zkuste si odpověděd na otázku z čeho vyrostla asi tak ta první ušlechtilá růže. No, pokud jste věřící, tak si můžete myslet, že ji stvořil Pánbů.

A co vyroste z těch vašich semínek? To zaleží na tom, kdo byl tatínek a kdo maminka.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 137.170 (?), 11.12.2014 11:17

Děkuji za odpověď a aslibuji, že už se nikdy na nic nezeptám, protože to vypadá, jako bych byla úplně blbá. Jsem jen zahrádkář začátečník, růže pěstuji od minulého roku a to jsem si zakoupila hotové sazenice. Semínka prostě zasadím, radu už hledat nebudu :-(.

Lenka

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
Jiří Janča - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1576) - 71.148 (?), 11.12.2014 11:39

Tak trošku po lopatě.

Planá růže je botanický druh, například naše růže šípková. Množí se semeny, která vzniknou oplozemín květu jedné šípkové růže pylem z květu jiné šípkové růže. Z těchto semen vyroste zase šípková růže, botanický druh.

Pokud opýlíme květ šípkové růže pylem růže jiného druhu, ze semen vyroste kříženec - hybrid.  Jak budou vypadat jeho květy se předem nikdy neví.

Tak zvané ušlechtilé růže jsou vybraní kříženci, kteří měli hezké květy, vůni, byli odolní a tak dál... Tito se dále množí jen vegetativně - roubováním, očkováním nebo zakořeňováním řízků.

Co vyroste z Vašich semen, těžko předem řící. Jsou li to semena botanického druhu, vyroste tento druh, jsou li to semena z růže ušlechtilé = křížence, vyroste opět kříženec předem neznámých vlastností.

Tož tak..

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 137.170 (?), 11.12.2014 11:58

Také moc děkuji za odpověď, Jiří. Teď už vím asi vše, co jsem vědět potřebovala :-)

Lenka

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
Ferda Mravenec - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2064) - 247.50 (?), 11.12.2014 13:09

Pokud opýlíme květ šípkové růže pylem růže jiného druhu, ze semen vyroste kříženec - hybrid.  Jak budou vypadat jeho květy se předem nikdy neví.

Tak zvané ušlechtilé růže jsou vybraní kříženci, kteří měli hezké květy, vůni, byli odolní a tak dál.....Je toto správný popis toho jak vznikaly ušlechtilé růže? Nemohly tom sehrát významnou roli náhodné mutace při opylovaní v rámci jednoho druhu?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
Jiří Janča - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1576) - 71.148 (?), 11.12.2014 13:26

Jistěže je to správný popis vzniku ušlectilých růží a vůbec většiny ušlechtěných rostlin, při opýlení v rámci jednoho druhu je vznik mutace velmi málo pravděpodobný. To už je častější vznik pupenové mutace, kdy z pupenu vyroste výhon mající jinou barvu květu než původní rostlina. Ale i toto se děje téměř vždy u kříženců.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Ferda Mravenec - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2064) - 247.50 (?), 11.12.2014 13:38

Nebudou mezidruhoví kříženci neplodní a nebránilo by to vzniku dalších kříženců?

No a čemu říkáte druh? Nepletete si to s tím, co se v botanice označuje jako poddruh či varieta?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Cesta z litého betonu18.4.2024
Husqvarna 36. - zapalování17.4.2024
Ako očistiť zalakované časti?14.4.2024
Cesta z litého betonu13.4.2024
Motorova pila stihl 02813.4.2024
Kouří do místnosti12.4.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika