Při poskytování těchto stránek nám pomáhají soubory cookie. Používáním stránek s tím vyjadřujete souhlas.
Další informace.
Ú v o d n í   s t r á n k a  |  Reklama   
Zahradní domky.cz
Chatky, zahradní domky a domky na nářadí, dodání po celé ČR.
Nábytek Vladeko
Dřevěný zahradní nábytek, doprava po ČR zdarma

Růže > růže na kmínku

Růže na kmínku

Ivan Hlavatý (3921) - xxx.xxx.234.79 (?)
15.5.2019 20:15
Ruža je čistá esencia krásy (foto). Podmanivá vôňa a kvitnutie od mája do novembra sú bonusmi, ktoré z nej popri nádhernom vzhľade robia kráľovnú kvetín. Na vysokom kmienku jej krása osobitne vynikne. IH
Obrázky:

Ukázat polohu příspěvku v diskuzi >
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna

růže na kmínku

janislava (56) - xxx.xxx.29.75 (?)
28.4.2008 11:29, počet návštěv: 34428
Přejít na: tento příspěvek (zjistit adresu)

Dobrý den,

objevila jsem nedávno v Obi bílou růži na kmínku, moc se mi zalíbila ale nevím jestli ji zvládnu pěstovat, všichni mě straší že jsou růže hrozně náročné a náladové. Máte někdo zkušenosti s takovýmto pěstováním? Určitě bych ji nedávala nikam na záhon, ale měla bych ji ve velkém květináči. Stačilo by to? a jak je to se sluncem a zálivkou a stříháním?

Děkuji moc

Připojit reakci   

růže na kmínku

Lili (337) - xxx.xxx.205.168 (?)
28.4.2008 19:52
Přejít na: předchozí příspěvek | tento příspěvek (zjistit adresu)

Dobrý den Jano,

nebojte se, určitě jí zvládnete pěstovat. V nádobě s ní zacházejte jako s jinou terasovou rostlinou.  Zalévejte když je třeba, přihnojujte hnojivem pro kvetoucí rostliny, nejlépe tekutým - rostlina ho nejrychleji přijme. Hnojení ale ukončete koncem července a pak už jí dejte jenom draselné hnojivo  (ideálně síran draselný), to proto, aby vyzrály výhony a dobře přezimovaly.

Náladová růže??? Jako lidi.... Většinou lidé nazývají růži náladovou, když nekvete tak, jak si oni představovali. Nevěřte, když někdo tvrdí, že ".. tato růže Vám nepřetržitě bohatě pokvete..". Každá stálekvetoucí růže po prvním bohatém červnovém kvetení prochází obdobím, kdy se připravuje na další. V tom jí musíte dopřát čas. V tomto meziobdobí pak podle odrůdy kvete o něco méně, nebo málo nebo vůbec. Druhé, někdy i třetí bohaté kvetení Vám to vynahradí. Násadu nových poupat urychlíte tím, že odkvetlé květy sestřihnete pod květem nad prvním "pravým listem". Odtud vyrazí nový květný výhon. Žádné zaštipování nových výhonů.

Jako všechny růže ocení sluníčko, ale ne sluneční úpal před jižní stěnou (to se ostatně moc nelíbí skoro žádné rostlině). Péče není nijak zvlášť náročná - občasný zásah proti škůdcům a chorobám. Tou "achillovou patou" u všech růží jsou houbové choroby, hlavně černá skvrnitost a padlí. Náchylnost se liší podle odrůdy - takže některé jsou odolnější, jiné náchylnější. Přijde-li ale vlhké léto, kdy se střídají slunečné a deštivé dny za sebou, daří se houbám nejen v lese, ale i na růžích. Proto bych doporučila preventivní opakovaný postřik proti černé skvrnitosti (Dithane, Syllit a existují i další - poraďte se, co prodávají ve vašem obchodě).   

Náročnější je jenom zimování - v každém připadě se musí ochránit před silným mrazem. Jedna možnost je kmínek a korunku zabalit (do juty, netkané textilie - nikdy ne do igelitu, obal musí být prodyšný), vnitřek korunky vycpat chvojím a nádobu zapustit do země. Má to ale háček, keramická nádoba často mrazem praskne, tomu zabráníte, když zabalenou růži vyjmete opatrně z nádoby a zapustíte pouze bal.

Mnohem jednodušší a spolehlivější je růži místo výše uvedeného balení vyndat z nádoby a založit na ležato do rýhy v záhonu a celý kmínek a místo očkování zasypat zeminou a nechat koukat ven jen vršek korunky. Pro představu je to takový mírně šikmý "hrobeček". Pokud Vaše růže nemá vysoký kmínek, doporučuji tento způsob - zmiňované růže z OBI mívají nižší kmínek. I chladná zimní zahrada může posloužit jako zimoviště. Nezimujte předčasně, slabé podzimní mrazíky růžím nevadí, stačí na konci října či v průběhu listopadu. Růže by měly prožít první podzimní mrazy ještě odkryté. Na jaře koncem března (zhruba v období kdy začne kvést forsythie) růžičku vyprostíte ze zimního zábalu. Pokud byla vyndaná z květináče, tak jí tam zase vrátíte. Snažte se nepoškodit kořenový bal.

Je toho trochu víc, ale dotaz měl široký záběr...           Lili

P.S. Vůbec se nebojte jí dát i na záhon, pokud máte chuť - pak se ta péče změní pouze v tom, že jí budete jen balit na místě.

Připojit reakci

růže na kmínku

2.5.2008 11:47

Ó Lili,

děkuji moc za všechny rady. Tento dotaz jsem psala v pondělí a ve čtvrtek jsem dostala na narozeniny hned 2 růže na kmínku, jedna je dost vysoká a košatější, druhá menší a taková zaoblená. Určitě je nechám v květináči abych je mohla přemisťovat různě po zahradě. Mám ještě dotaz ohledně zastřihování. Na papírku u té větší růže bylo napsano, že před zazimováním ji mám ostříhat na 10cm dlouhé stonky. Je tohle opravdu nutné? vyroste zase behěm dalšího období?

Díky moc a hodně zdaru na zahrádce

Jana

Připojit reakci

růže na kmínku

2.5.2008 16:46

Ještě jedna otázka. Koupila jsem si Baycor 25WP, mám jen aplikovat preventivně nebo až se objeví problémy?

Děkuji

Připojit reakci

růže na kmínku - zastřihování, postřik

6.5.2008 1:21

Paní Jano, blahopřeji k narozeninám.

Přeji Vám, aby se novým růžičkám dařilo a doporučuji, nečekejte a preventivně postříkejte. Preventivní postřik je lepší, než čekat, až se objeví první příznaky. Když choroba propukne, už se s ní špatně bojuje.

Ad sestřihování na podzim: Aby se dala dobře zabalit tak trochu sestřihnout ano, ale v žádném případě ne tak krutě. Spíš bych kladla důraz na odlistění před zabalením korunky. Podzimní střih je pouze kvůli snazší manipulaci, teprve na jaře provedete střih definitivní. 

Na jaře odstraníte přednostně suché a viditelně namrzlé a nemocné větvičky, poté vystříháte neperspektivní extrémně tenoučké větvičky, které zahušťují korunku. Zatvarujete korunku tím, že zdravé výhony zakrátíte. "Řežte spíš s citem než s centimetrem", i na jaře je 10 cm relativně hluboký řez, který nemusí být striktně dodržen. Mnohem důležitější je, že se stříhá cca 1cm mírně šikmo nad očkem, které vždy musí směřovat ven z korunky. Tím se vytvoří pravidelný obrost.  V průběhu letošní sezony poznáte, jak růže poroste, jak dlouhé budou výhony - sama Vám tak ukáže, jak moc jí bude třeba řezat, aby byla košatá, ale nevylamovala se. To, jak je ořezaná teď, není až tak směrodatné, růže jsou řezány s ohledem na snazší expedici. Ale nebojte se, ať už jí příští rok na jaře ořežete jakkoli, opět obroste.

Rada k řezu je všeobecná, protože nevím, co je na stromečkách za odrůdu. Existují například tzv. smuteční růže, které jsou efektní dlouhými převisavými výhony a ty se řežou trochu jinak. Možná by bylo zajímavé, kdybyste napsala jakou odrůdu máte (tedy pokud to bylo na jmenovce), nebo alespoň je-li mnohokvětá nebo velkokvětá.           Lili  

Připojit reakci

růže na kmínku - zastřihování, postřik

host - xxx.xxx.29.75 (?)
6.5.2008 10:02

Děkuji za přání.

Bohužel na visačce je napsané pouze ROSA, a jednoduchý popis co s ní a kam s ní. Včera jsem je přesadila do velkých květináčů a dala preventivní postřik. Ještě bych se chtěla zeptat čím bych mohla osádit nyná ty květináče, ve kterých mám růže, aby to vypadalo hezčí a bohaté. Které květiny se hodí k růžím aniž by se neomezovaly navzájem? Chtěla bych nějaké převislé.

Ještě k tomu druhu, jedna růže je taková drobounká a má již nasazeno hodně květů a je hodně hustá a ta druhá větší je méně hustá a zatím nasazeno jen pár květů. Ještě se podívám znovu na ty visačky a jestli si vzpomenu tak možná vyfotím.

Děkuji moc za Vaše příspěvky Lili, všechny si je schovávám a učím "nazpaměť".

Připojit reakci

růže na kmínku v nádobě - podsadba

6.5.2008 14:30

Dobré odpoledne,

obzvláště k růžovým a koneckonců skoro ke všem barvám růží se hodí jako doplněk modrá a bílá. Nejlépe drobné něžné kvítečky, které dávají květům královny květin vyniknout. Do nádoby bych nedávala trvalky, spíše letničky, které se dají každý rok obnovit. Trvalka by vytvořila mohutný kořenový systém a konkurovala by růži v boji o vodu a živiny. Výhodou letniček je, že je na podzim jednoduše ustřihnete u země než růži zazimujete.    Zkuste bacopu, a určitě lobelku, nebo třeba stříbrný plectranthus a vzpřímený nestařec v kombinaci k té vyšší růži. Možná i hezký modrý nebo bílý "million bells" by vytvořil souvislý obrost na květináči. V podstatě jsou to samé balkonovky, tak zkuste zapátrat mezi nimi. Není-li Vaše růže žlutá, vyhněte se žluté barvě podsadby.           Lili       

P.S. Až růže rozkvetou, určitě se pochlubte fotkou.   

Připojit reakci

růže na kmínku v nádobě - podsadba

15.5.2008 14:57

dobrý den, tak jsem koupila ty lobelky ale asi jsem prohloupila, koupila jsem rostlinku za 15kč a asi se mi to vymstilo, myslela jsem že se zvednou a trochu se probudí ale zatím nic, dám jim ještě týden a asi zajdu koupit nové, větší, bohatší, dražší. teď už vím že na tom nemám šetřit. jinak menší růže už trochu rozkvetla, takže až rozkvete více květů tak určitě vyfotím.

Mějte se

Připojit reakci

Růže na kmínku

host - xxx.xxx.239.7 (?)
19.3.2016 9:42

Dobrý den,

mám dotaz k zazimování. Je ještě nějaký způsob jak květinu zazimovat? Jestli si jí pořídím, budu ji mít na balkoně, zahradu nemám. Může se třeba dát přez zimu do bytu?

Děkuji za rady!

Martina P.

Připojit reakci

Růže na kmínku

host - xxx.xxx.170.1 (?)
20.3.2016 15:59

já teda kmínkovou růži v květníku nemám.ale co jsem kde vyčetla, tak se balí květník do bulinkové folie a staví na polystyrenovou desku.  

do bytu asi ne -  a už vůbec ne do vytápěných prostor. snad do chladu, ale aby měla světlo. 

Připojit reakci

Růže na kmínku

Ivan Hlavatý (3921) - xxx.xxx.113.117 (?)
21.5.2016 8:02

Choďte do toho bez obáv! Ja mám síce nejaké skúsenosti s pestovaním ovocných stromov, ale o ruže som sa nikdy nestaral. Tá na obrázkoch je prvá, a snáď to nie je až taká katastrofa... Vôbec si nemyslím, že by boli ruže "hrozne náročné a náladové", aspoň tá moja určite nie. Ak by Ste sa chceli spýtať niečo konkrétne (napr. ohľadom ochrany pred chorobami alebo zazimovania) kľudne odpíšte.    IH

Obrázky:

Stromčeková ruža
Stromčeková ruža
Stromčeková ruža
Stromčeková ruža
Připojit reakci

Růže na kmínku

host - xxx.xxx.157.239 (?)
21.5.2016 9:47

Podívej! Kvete růže, podívej!wink Pane IH, prozraďte, pěkně prosím, co máte pod štrkom, jakou výšku má tento, zda růži hnojíte na list atď...-moja to po mně taky chce a že si to po těch 25 společně přeskákaných letech sakra ZASLOUŽÍlaugh! Vďaka, S.P.,Ch.

Připojit reakci

Růže na kmínku

21.5.2016 9:59

Pod štrkom je obyčajná hlina, ale medzi ňou a štrkom je premokavá fólia, kvôli tomu aby nerástla burina.  Hnojivo som dal pri sadení, inak hnojím len asi 3x ročne zálievkou. Hnojivo na list nedávam vôbec. Ošetrujem pomocou Folicur AL (je to už pripravený hotový postrek v sprejovacej fľaši, chráni pred múčnatkou, hrdzou a čiernou škvrnitosťou ruží) a tiež používam Decis AL (tiež je už rovnako pripravený na priame použitie, chráni pred piliarkami). Takáto ochrana možno nie je najlacnejšia, ale ak máte len 1-2 ruže tak je rozhodne najvýhodnejšia (postrek robím 3-4x za rok). Prvý rok som ružu zabalil celú do netkanej textílie, potom už nie, ale kmienik som obalil "na čínsky spôsob" - je to popísané aj odfotené v jednom mojom príspevku na vlákne "Natírání kmenu vápnem".  Ale aj bez toho obalenia by ruža určite prežila zimu bez úhony - v mojich podmienkach (je z južnej strany domu, celý deň na slnku, od severu úplne chránená domom).   IH

Připojit reakci

Růže na kmínku

21.5.2016 10:02

Ešte som zabudol na tú výšku - tá je asi 1,80m (myslím tým celú rastlinu).  IH

Připojit reakci

Růže na kmínku

host - xxx.xxx.157.239 (?)
21.5.2016 10:05

Děkuju velmi nejen za tuto odpověďyes. Výškou jsem myslel vrstvu štrku. S.P.,Ch.

Připojit reakci

Růže na kmínku

21.5.2016 10:07

Maximálne 5 centimetrov. Sú to skôr menšie kamienky.   IH

Připojit reakci

Růže na kmínku

Ivan Hlavatý (3921) - xxx.xxx.234.170 (?)
22.8.2016 13:13
Stromčeková ruža. Po odkvitnutí a odstrihnutí už niekoľkej generácie kvetov v tomto roku znovu takto vyraší novými pukmi. Do októbra stihne ešte 2x zakvitnúť. IH
Obrázky:

Připojit reakci

Růže na kmínku

Ivan Hlavatý (3921) - xxx.xxx.234.155 (?)
10.11.2016 16:36
November rain, november rose. Posledná ruža v tomto roku. Vďaka za krásu a vôňu. Teraz len prespať zimu v pokoji a dovidenia na jar... :-) IH
Obrázky:

Připojit reakci

Růže na kmínku

Ivan Hlavatý (3921) - xxx.xxx.234.74 (?)
19.5.2017 18:10
Iba obyčajná ruža na kmienku, ale potešilo že v zime nezmrzla. Chránená nebola (je ale z južnej strany domu). IH
Obrázky:

Připojit reakci

Růže na kmínku

Ivan Hlavatý (3921) - xxx.xxx.234.22 (?)
24.5.2017 16:20
...a ešte raz, teraz už v plnom kvete (foto). IH
Obrázky:

Připojit reakci

Růže na kmínku

30.5.2017 20:26
...dokvitá prvý "nástrel"... IH
Obrázky:

Připojit reakci

Růže na kmínku

antonovka (7) - xxx.xxx.224.10 (?)
2.4.2018 14:24

Nedavno som kupil stromkovu ruzu /ako inak polskej produkcie/. Zaujalo ma na nej, ze ma na velkost korenov mohutny kmienik. Pri podrobnejsej prehliadke som zistil, ze kmienik je na korenoch naockovany. Druhe ockovanie je vo vyske korunky uz uslachtilou ruzou.Nasiel som na internete a aj v literature zmienku, ze sa to robi. Ma s tym niekto skusenosti v amaterskych podmienkach?  ant.

Připojit reakci

Růže na kmínku

Ivan Hlavatý (3921) - xxx.xxx.234.229 (?)
3.11.2018 12:19
Stromčekové ruže (fotené dnes) - potiahnu to kvitnutie až do decembra? IH
Obrázky:

Připojit reakci

Růže na kmínku

15.5.2019 20:15
Ruža je čistá esencia krásy (foto). Podmanivá vôňa a kvitnutie od mája do novembra sú bonusmi, ktoré z nej popri nádhernom vzhľade robia kráľovnú kvetín. Na vysokom kmienku jej krása osobitne vynikne. IH
Obrázky:

Připojit reakci

Růže na kmínku

Ivan Hlavatý (3921) - xxx.xxx.234.24 (?)
23.5.2019 19:40
Prvá "várka" kvetov býva najkrajšia. Kvitnutie potrvá až do novembra. IH
Obrázky:

Připojit reakci

Růže na kmínku

Mimmo (1750) - xxx.xxx.30.232 (?)
24.5.2019 8:41

Je vidět, že je nejen pěkně tvarovaná, ale hlavně je v teplé lokalitě. Moje růže na Vysočině je zatím jen silně olistěná a má malá žlutá poupátka. Během sezóny budeme vyřezávat květy do vázy a pak snad nebude tak hustá jako dnes. Na Vysočině obdivuji, že ještě krásně kvetou šeříky. Ořechy mají teprve 5 mm a uskočily tak mrazům. Bohužel, některé meruňky, přestože se vyhly mrazům, jsou posekané od krup.

Obrázky:
Růže 480 m. n. m.
Růže 480 m. n. m.
Moje šeříky z 520 m. n. m.
Moje šeříky z 520 m. n. m.
Připojit reakci
Založit nové téma Nápověda
  Název diskusního téma   Počet příspěvků   Datum   Počet návštěv
růže na kmínku2624.5.201934429
Přesazení starých velkých růží teď 418.5.2019307
zkušenosti s firmou Bakker8623.4.2019121568
výsadba na jaře2916.3.201939122