Rosa rugosa



Stránky: 1,  2,  3   
host - 164.146 (?) 
11.5.2009 15:11, zobrazeno: 29609x

Dobrý den! Chtěla bych si na zahradě vysadit pár keříků rosa rugosa. Bylo by to na jižní straně domu, půda je chudá jílovitá, na povrchu suchá, ale máme dost vysoko hladinu spodních vod, nadmořská výška 300m. Zajímalo by mě, jak vysoká/široká bude (v různých zdrojích se uvádí 1-2m, což je podle mne podstatný rozdíl-jestli ji budu mít do pasu nebo přes ní neuvidím) a zda případně snáší drobné ostříhání, pokud by při volném růstu začala přerůstat vymezený prostor. Děkuji! veve

Adresa příspěvku
Připojit reakci   
   
host - 31.1 (?), 11.5.2009 16:04

já mám tyto růže 2x a už bych je nikdy nedala. Odspodu vyholuje, strašně moc trnů, na podzim škaredě žloutne, navíc strašně odnožuje kam se ji chce.  Prostě nemůžu na ni najít nic pozitivního. Jen že je nenáročná na místo i půdu. Asi se ji brzo zbavím. maruš

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
PP. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (6490) - 128.44 (?), 11.5.2009 17:34

To není růže na zahradu, ale někam na násep, na mez, na svah. Kde se bude omezovat kosením. Jinak zaplevelí celé okolí. Drobné ostříhání je opravdu případný výraz...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 12.98 (?), 12.5.2009 12:14

U nás na sídlišti dělá spoustu parády podél chodníků, krásně voní, odolává v zimě solení a zahradnická firma ji silně seřezává, takže dorůstá necelý metr. Ale na zahradu si ji nedám. Je fakt moc divoká a pichlavá.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 174.166 (?), 19.5.2009 21:45

Mám z rugosy plot (zatím spíš plůtek) v polostínu u potoka, před dřevěným plaňkovým plotem. Ráda bych, aby, až vyroste, ten plaňkový plot úplně nahradil. Protože starší keře odspodu vyholují (ty moje ještě ne), chtěla bych se zeptat, čím třeba trnitým, ale hlavně neprostupným by se rugosy daly dosadit, nebo spíš podsadit. Hanča

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
Lili - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (337) - 63.163 (?), 22.5.2009 17:44

Jestli jsou pravokořenné - rozuměj množené z řízků - tak budou odnožovat a prostor mezi keři zaplní odnože. Holou nohu pak vykompenzujete předsadbou, nesázejte mezi, ale do řady před.

Pokud je to třeba z estetických důvodů   tak můžete vybírat mezi barevnými dřišťály (odrůdy Berberis thunberghii). Existují červené i žluté varianty, zakrslé i větší odrůdy, dá se výborně tvarovat a to i do přísně střižených živých plotů nebo zahradních uměleckých tvarů. Dobře zapojenému živému plotu z dřišťálu se každý obloukem vyhne a přesto je úpravný a efektní, dobrým zatvarováním se stane barevným klenotem vaší zahrady.

Pokud hledáte divoký volně rostoucí bezpečnostní živý plot, kterým neproleze "ani myš" a který nemusíte ošetřovat, pouze ho držet ve vymezených hranicích sekačkou na trávu, pak zapátrejte po Rosa nitida. To je relativně nízká, velice velice jemně a jehličkovitě ostnitá růže, kvete růžovými květy, na podzim tvoří červené šípky a její listy se barví do oranžových tónů. Na bezpečnostní živé plůtky ideální neboť pozor intenzivně odnožuje a tak rychle vytvoří neprostupný val vzpřímených hnědavě červených výhonů, pěkně těsně jeden vedle druhého. Mám ráda jejich barvu ve sněhu, je to krásný kontrast hustě ostnitých červenavých větévek na bílém polštáři.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 174.166 (?), 22.5.2009 18:29

Děkuji, paní Lili, Rosa nitida mě zaujala, přesně tohle potřebuju, jenomže čtu, že je teplomilná. Mám zahradu v 600 m n. m. a navíc v mrazové kotlině, a tak se bojím, že v těchhle podmínkách nevydrží. Nebo ano? (Hledám něco, co poroste opravdu samo, bez zvláštní péče, nejvýš se bude držet "na uzdě" sekačkou.) Hanča

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
Lili - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (337) - 63.163 (?), 22.5.2009 20:11

Zdravím Hančo, teď jste mně vyděsila, protože já znám R. nitida jako superodolnou a supermrazuvzdornou a tak jsem pro jistotu vytáhla odbornou literaturu, abych si to ověřila... Všichni bez vyjímky o ní tvrdí, že je to mrazuvzdorná růže, na Helpmefind uvádějí zónu mrazuvzdornosti 4b to jest, že snese mrazy až   -32°C. Naše česká růžařská autorita Václav Větvička ve své knize píše toto: "...v přírodě roste ve východních oblastech Severní Ameriky,... přibližně mezi kanadskou provincií Quebec a Newfoundlandem po Nové Skotsko a stát Connecticut... " Takže žádná teplomilka!!! Patří mezi růže vhodné pro Kanadu.

Jinak, kdyby jste se chtěla držet jednotného stylu, daly by se vaše vysoké rugosy předsázet jejich poloplazivým potomkem Rosa paulii. Ta je vysoká nanejvýš tak 1m a tvar keře je "kopule u země".

P.S. Kdyby jste někdy uvažovala si na zahradu pořídit i další růže a přemýšlela které u vás přežijí zimu, tak se inspirujte seznamem mrazuvzdorných odrůd doporučených pro severské klima.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 174.166 (?), 22.5.2009 21:17

Na vás dám víc! Ještě jednou díky. Hanča

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Lili - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (337) - 63.163 (?), 22.5.2009 21:56

Ještě Vám přihodím ještě výpisek z odborného článku z časopisu Rosa Klubu:      Přirozené stanoviště Růže lesklé (Rosa nitida) je v pobřežních zónách jezer a řek i v mokřinách, je tolerantní k těžší vlhčí půdě s dostatkem živin, je mrazuvzdorná a odolná proti většině chorob růží, polostín snáší naprosto bez problémů.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Cesta z litého betonu18.4.2024
Husqvarna 36. - zapalování17.4.2024
Ako očistiť zalakované časti?14.4.2024
Cesta z litého betonu13.4.2024
Motorova pila stihl 02813.4.2024
Kouří do místnosti12.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika