Pěstování plodových růží - pro sklizeň šípků na zpracování



host - 35.66 (?)
10.12.2018 16:37

VUOOD Bojnice sa už dodávaním sadeníc nezaoberá. Mám skúsenosť s plodovou ružou "Krasavica". Je veľmi zaujímavá tým, že má len jedno väčšie semeno v plode a minimum chĺpkov. Takže je oproti iným velmi dobre spracovatelná. V popise má podiel dužiny 80%, čo môžem potvrdiť.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

Stránky: 1,  2,  3,  4,  5   
Standa_hk - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5555) - 223.242 (?), 2.1.2015 10:56, zobrazeno: 32130x

Objednal jsem si v eshopu VÚOOD rostliny a Výskumný ústav ovocných a okrasných drevín a.s. (Prievidzská 53, 97201 Bojnice) se ani neobtěžoval s odpovědí, že mi nebude zakázku vyřizovat.

Moje otázky tedy jsou :

  • Jaké máte zkušenosti s tímto internetovým obchodem? Chová se jako naše Sempra jen s tím rozdílem, že zahraniční zákazníky ignoruje (objednávku jsem posílal v češtině s přidaným sklovenským překladem).
  • Jaké máte zkušenosti s jimi vyšlechtěnými plodovými růžemi? KARPATIA, JOJA, KRASAVICA
  • Nevíte jestli jejich kultivary prodává některý z českých eshopů?

Oproti jejich kultivarům pak pan Janča uvádí, že vyšší obsah vitamínu C mají kultivary odvozené od Rosa pendulina a Rosa cinnamomea, které však Bojničtí k šlechtění nepoužili. Další věc je, že mimo obsahu vit.C mne zajímá i chuť, protože vybírat pouze podle vit.C, tak bych skončil u nejvíce zapáchajících kultivarů rakytníku řešetlákového.

Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 248.16 (?), 2.1.2015 11:59

Karpatii mají "staré odrůdy" a "prodej stromků".           Lída

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 248.16 (?), 2.1.2015 12:01

A také Pelcovi...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Standa_hk - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5555) - 223.242 (?), 3.1.2015 12:35

Asi se kouknu k Pelcovým, je to kousek na celodenní výlet do Českého ráje. Možná se jim podaří objednat i ostatní cv. protože Karpatia má na šípcích chloupky a proto je jen na protlaky, jamy a šťávy (včetně vína a průtahového destilátu). Není na čaj.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 236.1 (?), 3.1.2015 13:01

To mě zajímá. Koupil jsem si loni sazenici Karpatie, plody jsem zatím neviděl. Proč myslíte, Stando, že není na čaj? Kvůli těm chloupkům?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
Standa_hk - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5555) - 223.242 (?), 3.1.2015 15:12

Někde v referencích jsem četl, že na čaj vyšlechtili právě tu Krasavicu. Popisy odrůdy před registrací Krasavice mají i použití na čaj ve formě drti (nálevové sáčky). Druhá věc je, že mají měkčí plody, tak je otázkou jak snadno se suší. Ale popravdě, více užitku bude, když si do lipového čaje dáme 1/2 čajové lžičky mraženého protlaku, nebo si meduňkový čaj osladíme 2 čajovými lžičkami sirupu (50% dřeň + 50% cukru).

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 35.66 (?), 10.12.2018 16:37

VUOOD Bojnice sa už dodávaním sadeníc nezaoberá. Mám skúsenosť s plodovou ružou "Krasavica". Je veľmi zaujímavá tým, že má len jedno väčšie semeno v plode a minimum chĺpkov. Takže je oproti iným velmi dobre spracovatelná. V popise má podiel dužiny 80%, čo môžem potvrdiť.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Standa_hk - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5555) - 223.242 (?), 3.1.2015 20:03

Ale objednávku poslanou 23 října by snad mohli v tomtéž roce zpracovat, nebo alespoň odpovědět, že konkrétní věci nelze (vyprodáno apod.).

Nemáte náhodou fotky plodů té Vaší R. villosy? Kolik vlastně těch chloupků na povrchu bývá.


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 211.184 (?), 4.1.2015 12:24
Stando, jo, v říjnu by fact reagovat mohli. Pochopil jsem to špatně, omlouvám se! * Fotky bohužel nemám. Už ani plantáž. Jsem se přestěhoval a při bagrování rybníka ji zlikvidovali. Zmizela beze stopy, jako můj chvalozpěv na to ovoce. Můžu jen oskenovat něco z Pomologického atlasu. Ale až večer. * A napadlo mně, jestli ty chloupky nejsou spíš vevnitř. Ale jak jsem psal, nikdy jsem s nimi problémy neměl. Zkuste když tak ještě popátrat směrem - " Cynosbati Pili". Šípkům Zdar! Rafael.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Standa_hk - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5555) - 223.242 (?), 4.1.2015 18:52

Z pomologického atlasu nic nehledejte, nejlépe nafocené jsem našel na stránkách průhonického rozária, které má i kolekci středoevropských botanických růží.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4,  5   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Cesta z litého betonu18.4.2024
Husqvarna 36. - zapalování17.4.2024
Ako očistiť zalakované časti?14.4.2024
Cesta z litého betonu13.4.2024
Motorova pila stihl 02813.4.2024
Kouří do místnosti12.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika