Nemoc růže



Stránky: 1,  2   
neofemka - (4) - 28.154 (?) 
31.5.2018 22:52, zobrazeno: 9187x

Prosím o radu, co je to za nemoc, kterou mají tyhle růže. Jsou to půdokryvné růže The Fairy, sazené loni na podzim. Stanoviště je v mírném svahu, na jihu - celý den slunce, úpal... Na listech světlají žilky, postupně žloutnou celé listy, pak hnědnou od krajů a opadávají. Navíc kvetou bíle místo světle růžově. Hodně rychle to postupuje. Stříkala jsem už třikrát postřikem Saprol a žádný účinek. Moc děkuji za pomoc, nevím si rady...




Adresa příspěvku
Připojit reakci   
   
host - 248.228 (?), 31.5.2018 23:34

Nemoc nevím, ale v tomhle příšerném horku jižní svah a růst na tmavém rozpálené kamenivu - musí být chudáci uvařené. Přílišnému horku by odpovídalo i to, že květy jsou sluncem vybledlé doběla.

Podmínky by vyhovovaly spíš venkovním kaktusům nebo sikulentním rostlinám.           Lída

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 111.26 (?), 31.5.2018 23:44

co jste použila za zeminu? zásobní hnojivo?

hadr/textilka?

--

V letošním "jaře" mají novicky problém. Pozdní, dost hluboké mrazíky, kdy byly ledaskde již růže v míze a rychlý nástup tropů + sucha jim (nejenom jim) dává pěkně zabrat. Nově zasazené navíc nemají vytvořený dostatečný kořenový systém. 

- kačírek jim nepřidává, rozpaluje se, akumuluje teplo.

- odhrnula bych jej, pokud mulč, pak zaschlá tráva (event. štěpka). Prozatím.

- nenechala bych je kvést. Pravidelná zálivka, je-li možnost, pak i přistínit.

- z f. mi připadá, že toto počasí nezvládají, jsou ve stresu. Houbové choroby nyní na nich nevidím. Lapidárně řečeno - jsou uvařené.

Nedá se dělat nic jiného než čekat, The Fairy je dost nezmar..

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 111.26 (?), 31.5.2018 23:49

o5 k předchozímu podpis : Květa

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
neofemka - (4) - 28.154 (?), 1.6.2018 8:43

Děkuju za radu. Jsem začátečník a nevím proč jsem si myslela, že to růže zvládnou. To kamenivo jsem tam dala až předevčírem, bez fólie, jen kamínky. Od podzimu doteď tam byla jen hlína. Při sázení jsem hlínu vylepšovala mulčem a rašelinou, několikrát jsem i přihnojovala. Kamínky jsem tam dala proto, že mi přišlo, že ty lístky odchází i od toho, jak byly po prudkých deštích celé zabahněné...

Zvláštní je, že některé keříky jsou krásné...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 248.181 (?), 1.6.2018 11:41

Pokud jste nově zasazené růže několikrát přihnojovala, mohou být kromě "uvaření se" i přehnojené. Ale kamínky odeberte, dejte jim tam třeba posekanou trávu jako mulč (žížalky si ji časem zatahají do země) a pokud budete někdy později dávat opět kamennou drť, tak si pod ni dejte netkanku, ony se kamínky ze zeminy špatně vybírají.           Lída

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 248.181 (?), 1.6.2018 11:42

ps - růže mají rády slunce, ale ne úpal...        L.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
neofemka - (4) - 28.154 (?), 1.6.2018 13:24

OK, moc děkuji za rady

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 111.26 (?), 1.6.2018 16:37

Neofemko, po přečtení bych doporučila :

- nehnojit do konce roku

- Saprol je systémový fungicid, tzn. jeho účinek je dlouhodobější. Za normálních počasních okolností jsou 3 postřiky rychle za sebou nadbytečné.

Uvidíte, co teď s těmi podpařenými vystreslými růžemi udělají lijáky.

Ty mapy na listech mohou být i následkem popálení právě opakovaným postřikem + vysoké teploty.

- ty nejpostiženější větvičky bych (s citem) ošmikla/ zakrátila, pokud dobře vidím, vyrážejí na nich nové výhonky. Keříky obrazí znovu, je teprve zač. června.

Snažte se stříhat menší kousek než nyní nad nějakým listem, ty hnědé zbytky stonku by na růži být neměly.

- nenechávala bych růže nyní kvést. Ať energii na kvetení nečerpají.

- ad kačírek: The Fairy je půdokryvka, nezmar, kačírek dá. Nyní ale raději opravdu ne, pokud chcete pod nimi jej mít, pak nahrnout někdy k podzimu. The Fairy mám ozkoušenou do -25 st. bez přihrnutí, přežila bez nějakého většího namrznutí i krutozimu.

Textilce bych se já osobně vyhnula, v jejím použití vidím jen negativa.

Kačírkový záhon s růžemi jeden mám, hamtám v něm holt jen pokud není bláto. V pohodě.

ať se růžičky zvetí.  Květa

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 47.77 (?), 26.8.2018 9:00
Dobrý den, chtěla bych se poradit, co se děje s růži. Část keře uschla, opadává, poškozená je i větvička. Růže byla zalívaná (ne kropená), listy nevypadají nijak poškozené. Co s tím? Děkuji, Iwka

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika