Choroba ruží



Stránky: 1,  2,  3   
host - 249.165 (?) 
14.4.2018 22:20, zobrazeno: 11913x

Dobrý deň, chcela by som poprosiť o posúdenie. Minulý rok v lete mi uhynula predtým na jeseň vysadená ruža. Myslela som, že to bolo následkom extrémnych horúčav, že to proste ruža nezvládla. Začali jej od vrchu černať vetvičky a postupovalo to dosť rýchlo. Prestrihávam teraz ruže a nachádzam niečo podobné aj na mojich starých harcovníčkach. Už olistené - zrejme ich osmahol mráz na konci teplej zimy, čo by bolo v poriadku - no zase sa tam objavuje tá čierna farba, resp. tmavo fialová. Ide zvyčajne zvrchu, ale objavuje sa napríklad aj na vetvení konárikov. Čo s tým? Zatiaľ len takéto poškodené vetvičky odstraňujem celé, alebo hlboko do zdravého dreva.
Vopred ďakujem za rady.


Adresa příspěvku
Připojit reakci   
   
host - 248.219 (?), 14.4.2018 23:19

Nemohla by to být černá skvrnitost, která "přelezla" z listů? Nic jiného mne nenapadá. Někde to trochu také mám, na černou skvrnitost jsem loni nestříkala, nebylo jí moc (ale byla).           Lída

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Josef. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2694) - 159.99 (?), 15.4.2018 2:35

Já myslím, že to je "stará známá" 

Josef.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Ivan Hlavatý - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4384) - 234.22 (?), 15.4.2018 6:12
Myslím že Josef má pravdu (napokon ako [takmer😉] vždy). S veľkou pravdepodobnosťou ide o hubové ochorenie spôsobené Coniothyrium sp. Pár info máte na fotkách (bohužiaľ len v angl.). Podstatné je asi to, že postihnuté časti treba odrezať s rezervou do zdravej časti, fungicídy v tejto fáze už nezaberú. A nožnice vydezinfikovať. IH







Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 249.165 (?), 15.4.2018 7:45

Ďakujem vám všetkým. Na čiernu škvrnitosť to nevyzerá. Ale na tú fialovú som myslela tiež. Netuším, kde som k tomu názvu prišla, ale tiež mi hneď bliklo v hlave. Vychádza mi z toho teda, že mi ju mohla priniesť tá novovysadená ruža, rozniesla som si to nožnicami a podporila dusíkom - ruže na zimu kopcujem vyzretým konským hnojom. Intuitívne som postihnuté časti odstraňovala úplne alebo do zdravého dreva. Tak snáď by to nateraz mohlo byť v poriadku. Neskôr ich všetky skúsim vziať nejakým fungicídom. Nemáte niekto skúsenosť s použitím múdrej huby (Pythium oligandrum) na hubové choroby ruží? Minulý rok mi krásne udržala vínnu révu bez perenospóry. Ďakujem ešte raz.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 36.166 (?), 15.4.2018 10:06
Mám stejnou chorobu na loni přesazené růži. Chytrou houbu jsem nezkoušela, ale díky za nápad, zkusím ji. Pomohla mi proti houbové chorobě na moruši. Jana
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 111.26 (?), 15.4.2018 21:03

- u té loni uhynulé růže se zřejmě dle popisu jednalo o botrytis stonku.

- u této růže bych spíše tipla na klasické mrazové poškození než na rakovinu růží (  jiná pojmenování - korová spála, skvrnitost stonku či fialová skvrnitost jak jí tu říkáte). Ptž. je zčernalý celý výhon, od vršku. Průběh onemocnění (uhynutí výhonu) u KS nebývá tak rychlý. Nevyzrálý + náhlý příchod poměrně hlubokých mrazů v době, kdy ve výhonech byla míza.. a je to.

- ty skvrny mrazové i korové spály jsou si trochu podobné. Korová spála má většinou fialové (purpurové) ohraničení, takový prstýnek. Když už je právě takto rozjetá. Mrazové skvrny jsou pak více hnědé až černé. Oboje se rádo objeví pod trny, v rozvětvení výhonů. Korová spála pak následně zdřevnatí, utvoří se nádor či (častěji) propadlina.

Každopádně ustříhnout do zdravého dřeva.

Pokud se na růžích skvrny KS vyskytují, je již postřik neúčinný, mj. jedná se o houbu chladu, která při + 20 téměř zastavuje růst.

Stonky napadá již na podzim, infekce je právě nejvíce viditelná (až)  v předjaří.

Chytrou houbu jako prevenci proti padlí i černé skvrnitosti loni mé kamarádky zkoušely, byly dost nadšené účinkem. Ale na zodpovědné přikývnutí je příliš krátká doba.

Květa

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
vikina - (15) - 116.124 (?), 13.5.2018 21:10
Dobrý den tak jsem doposud tvrdila, že nemám problém s popínavou růží která mi dělala velikou radost byla velmi krásná a bohatá a bez chorob je to Kordeska nasazená na podzim 2016, a včera jsem n ni objevila na listech nějakou plíseň i když je počasí celkem suché a jen nevím čím to postříkat měla jsem doma decis a tak jsem ho použila a jen nevím zda to bylo správné moc bych ji chtěla zachránit.
Popínavá ruže
Popínavá ruže
Popinavá růže
Popinavá růže

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 248.228 (?), 13.5.2018 21:29

Decis je v tomhle případě na nic, je na savé a žravé škůdce. Bude to padlí, použijte k postřiku Discus. Ono sice bylo ve dne teplo a sucho, ale noci byly chladné a listy se orosily...           Lída

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
vikina - (15) - 116.124 (?), 22.5.2018 21:32
Tak jsem dle rady postříkala přípravkem Agrobio na padlí růží, zabralo to ale ne dokonale tak nevím zda poupata na kterých zůstal bílý povlak nekompromisně ostříhat, což je mil líto protože má bohatě na květ, nebo to nevadí co mi poradíte děkuji za rady

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika