Choroba ruží



host - 234.225 (?)
29.5.2018 12:10
dobry den, na kvete ruze mi vyrasta ina rastlina, neviete co by to mohlo byt? nenasla som ziadne info o cudzopasnych rastlinach na ruziach. vyzera to ako chumac, alebo bodliak, je to dost tuhe. dakujem za akukolvek informaciu.
cudzpasna rastlina ?
cudzpasna rastlina ?
Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3   
                     
Ivan Hlavatý - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4384) - 234.222 (?), 22.5.2018 22:27
Vikina: Ostrihať to nemusíte, ale ten kozmetický defekt už nezmizne. Pri ružiach je dôležitá prevencia - teda predísť tomu aby sa choroba prejavila. Po jej vzniku je to už také chytanie zajaca za chvost. Ak to trochu zjednoduším, tak ruže sú ohrozené 3 hubovými chorobami a 2 škodcami. Tie hubové ochorenia sú múčnatka (padlí), čierna škvrnitosť a hrdza (rez). Škodcovia sú piliarky a vošky. Bez toho aby som chcel robiť nejakú reklamu - počas celej "ružovej" sezóny si vystačím s 2 prípravkami. Prvým je fungicíd Folicur AL - účinkuje na všetky 3 hubové ochorenia. Druhým je insekticíd Decis AL - ten ničí pilarky a vošky. Tieto 2 prípravky (musí tam byť to "AL") sú už pripravené na priame použitie v sprayových fľašiach a aplikujú sa priamo na ruže - netreba nič riediť či zarábať. Ja ich aplikujem raz za 3-4 týždne od konca apríla až do začiatku októbra. Darí sa mi takto predchádzať vzniku uvedených chorôb. Ako dôkaz prikladám aktuálnu fotku stromčekovej ruže, ktorá takto kvitne opakovane od mája do konca októbra a počas celej sezóny je zdravá (listy, puky ak kvety). Treba ešte dodať, že použitie prípravkov Folicur AL a Decis AL je reálne a rentabilné, ak tých ruží máte len niekoľko. Pri veľkom počte sa to už nevyplatí (obsah fliaš je 0,5 resp. 1,0 litra a vydrží na zopár ošetrení, nie sú najlacnejšie). IH

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
ivan z okénka - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (800) - 184.133 (?), 24.5.2018 9:36

Musím do opozice: ostříhat a spálit. Aby se alespoň v místě nešířily spóry. Stačí, kolik jich přilétne od souseda. Stejně tak i třeba padlí na jabloních, ostříhat a spálit, aby se už nešířilo. Já mám rád přípravek Ortiva pro jeho mnohostranné použití - když se namíchá, nikdy nezbude - vždycky se vedle růží najde Ortivou řešitelný problém u dalších rostlin.  

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 234.225 (?), 29.5.2018 12:10
dobry den, na kvete ruze mi vyrasta ina rastlina, neviete co by to mohlo byt? nenasla som ziadne info o cudzopasnych rastlinach na ruziach. vyzera to ako chumac, alebo bodliak, je to dost tuhe. dakujem za akukolvek informaciu.
cudzpasna rastlina ?
cudzpasna rastlina ?
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 248.228 (?), 29.5.2018 12:46

Není to choroba, je to škůdce. Je to hálka žlabatky růžové. Odstřihnout a spálit, dokud je uzavřená.           Lída

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 138.76 (?), 29.5.2018 13:12

dakujem za rychlu odpoved, ano je to naozaj toto. nepocula som o tom este a ani som si to doposial nevsimla na ziadnej rastline. Idem to okamzite likvidovat, dufam, ze staci odstrihnut len viditelne casti. Vedla tejto ruzicky mam dalsie tri obrovske kriky ruzi, tak snad sa to na nich nedostane :(

este raz velka vdaka :)

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 111.26 (?), 29.5.2018 22:06

vracím se ještě k padlí - postižené výhony určitě ostříhat, souhlas s p.Ivanem z okénka.

a na oba pány Ivany bych měla dotaz :

1. pro okénkového - máte Ortivu vyzkoušenou i na černou skvrnitost? zabírá? (v registraci má padlí + rzi  + listové skvrnitosti)

(pokud stříkám, používám Sylit /Dithane event. Zato)

zanechává Ortiva stopy na listech?

2. pro Ivana Hlavatého :

počítám-li dobře, pak stříkáte fungicidem 6 x ročně?

surprise

Květa

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 111.26 (?), 29.5.2018 22:09

*Syllit

Květa

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Ivan Hlavatý - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4384) - 234.28 (?), 29.5.2018 22:39
Květa: A z čohože Ste zhrozená? Nie je to predsa jabloň ani hruška, ja tie ruže nekonzumujem. Áno, je to cca 6-7 "postrekov" ročne. V skutočnosti je to zakaždým pár stlačení aplikátora - rozprašovača (foto 1), keďže ten stromček ruže má priemer (korunka) asi 60-70cm pri výške do 190cm (foto 2,3). Za tú krásu to stojí (znovu foto 2,3). Za jednu sezónu má najmenej 4 až 5 generácií kvetov, od začiatku mája do konca októbra. IH



Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 111.26 (?), 31.5.2018 11:12

p.Hlavatý, tento smajlík zhrození myslím neznamená, ale budiž.

Máte jednu růži (?), o jiných řeč nebyla.

Ano, jde o pár stlačení aplikátoru, nekonzumujete. Nic proti ničemu. Kdybych měla jednu, taky opečovávám. laugh

Abych zachovala vaši terminologii -  "zhrozila" jsem se nad představou, že bych všechny své holky byla nucena 6 (7) x ročně obejít s postřikovačem. Obvykle fungicidím 2x ročně, pokud mě popadne Lenóra, tak pouze jednou. Projeví-li se opakovaně u některé zasazené růže zvýšená vnímavost k ČS, rozloučíme se. Abych si takovou růži ponechala, musela by být něčím výjimečná (barvou, vůní, tvarem květu, původem).  Vzhledem k nepřeberné nabídce růží na trhu (nahraditelnosti) takových příliš není.

Insekticid nepoužívám vůbec, o mšice se postarají sluníčka a pestřenky. O5 výjimka - stříknu, pokud mám přemnožené pilatky.

Květa

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Ivan Hlavatý - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4384) - 113.117 (?), 31.5.2018 13:52

Paní Květo: To "zhrození" som nemyslel zle. A prečítajte si prosím ešte posledné 2 vety z môjho príspevku na tomto vlákne z 22.5.2018 o 22,27 hod. 

Ruží máme viac, ale ten počet (6 ks) sa týmto spôsobom dá zvládať. Za dôležité považujem problému predísť - ak sa už múčnatka (padlí), hrdza (rez) alebo čierna škvrnitosť objaví - to už nie je dobré a náprava býva často ťažká. Folicur AL sa mi v tomto osvedčil. Insekticíd (Decis AL) používam len v prípade ak sa škodca objaví, nie paušálne. Nie som žiadny odborník na ruže, v centre môjho záhradkárskeho snaženia sú jednoznačne jablone a hrušky, pestujem ale aj mnoho ďalších (i netradičných) ovocných druhov. Pohľad na pekné ruže určite poteší (v tomto sa možno zhodneme), pre mňa je to kráľovná kvetín.  IH





Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika