černá skvrnitost na růžích



Stránky: 1,  2   
Lili - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (337) - 205.168 (?) 
22.5.2008 13:33, zobrazeno: 41610x

"Pomoc mám na listech růží černé tečky." Tak takhle budeme všichni volat už za pár dní tohohle deštivého počasí, jen co se začne střídat se sluníčkem. Pro houbové choroby začne ráj. Aby Vaše růže nedopadly jako ty chudinky na fotkách, proveďte preventivní postřik. Podchyťte první příznaky, nedopusťte, aby se houba rozjela naplno, pak už je to zoufalý nerovný boj.

Z chemických prostředků se používají:          Fungicidy
BAYCOR 25 WP, DISCUS, DITHANE DG NEO-TEC, DITHANE M 45, NOVOZIR MN 80, NOVOZIR MN 80 NEW, SYLLIT 400 SC, SYLLIT 65 WP

A ty bio? Užívané preventivně... Toť námět pro diskuzi. Máte nějaké dobré zkušenosti? Poraďte...

černá skvrnitost
černá skvrnitost
pokročilé stádium
pokročilé stádium
totální vítězství houby
totální vítězství houby
Adresa příspěvku
Připojit reakci   
   
host - 150.100 (?), 8.6.2008 14:30

Pěstuji růže už spoustu let a na své zahrádce jsem nikdy neměla s touto chorobou problémy.Když jsem se však přestěhovala k manželovi a vysadila nové růže, které podle zahradníka měly být odolné proti většině běžných chorob, všechny se "nakazily" od původních-které na černou skvrnitost trpěly.Minulý rok jsem se rozhodla bojovat od začátku rašení růží a opakovala postřiky každých 14 dní asi pětkrát, ale nebylo to nic platné.Prý je důležité sesbírat a nejlépe spálit všechny napadené listy.Zřejmě jinak je boj proti chorobám i škůdcům dávno prohraný, ale i tak přeji všem zahrádkářům hodně štěstí a hodně květů.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 132.221 (?), 9.6.2008 9:03

Prosím o radu, kerý z těchto přípravků se dá použít i proti padlí /nerada bych růže "přechemizovala"/. Zatím jsem zjistila počáteční skvrnitost na dvou růžích ze třiceti, padlí nikde, ale vzhledem k tomu, co se letos děje, kdy je napadeno různým 50% zahrady, bych ráda předešla dalším škodám. Díky V.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 132.221 (?), 9.6.2008 19:36

Tak těch růží je už 5, a to u jedné jsem už musela /polyantka/ ostříhat polovinu výhonů. Protože až dosud jsem podobné problémy neměla, tak nemám doma žádnou zásobu postřiků-snad to do zítřka zbytek přežije bez větší úhony. Doporučuji všem důkladnou kontrolu, začíná to dost hustě.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Lili - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (337) - 205.168 (?), 13.6.2008 16:24

Baycor je i na padlí na černou skvrnitost a také učinkuje na rez růží.    

Výhony v žádném případě nestříhejte, oslabujete růži ještě víc. Na vrcholech se právě bude snažit vytvořit náhradní zdravé listy.  Pokud odstraňovat, tak jen napadené listy.  Eventuelní umístění do "karantény" nepomůže, spory houby se šíří vzduchem velmi daleko. Aktivují se při vlhkém a teplém počasí, některé odrůdy jsou schopné odolávat nákaze, některé ani postřikem neuchráníte.            Lili

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 132.221 (?), 13.6.2008 16:29

Tak jsem sáhla po správném postřiku, ale nevím co s tím udělal ten dnešní dešť - provedeno včera. Je jistější opakovat postřik hned, nebo počkat. Dík

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
Lili - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (337) - 205.168 (?), 13.6.2008 16:31

Výrobci většinou uvádějí, že k účinnosti stačí doba působení 4 hodiny...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 37.123 (?), 13.8.2008 20:29

Musím se také připojit k tomuto tématu. Známý mi poradil, že jediné co pomůže, je růže vyházet, nechat zem třeba 2 roky v klidu a zkusit to znovu.Bohužel musím říct, že ani to nepomohlo.Nové růže vydržely jeden rok bez skvrnitosti a teď se to znovu opakuje. Nepomáhá ani DISKUS

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
Lili - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (337) - 89.25 (?), 13.8.2008 22:18

To je právě ono, žádné radikální a stoprocentně zabírající řešení neexistuje. Spory hub a plísní se šíří vzduchem.  Vlhké a teplé počasí je aktivuje. Růže jsou všeobecně na černou skvrnitost náchylné. Zejména ty hodně vyšlechtěné velkokvěté. I když nejmodernější růže mají náchylnost menší, nejsou úplně rezistentní. Byly vyšlechtěny, aby odolávaly útokům chorob lépe, takže se u nich skvrnitost objeví až později k podzimu.

Lépe odolávají růže s hladkými lesklými listy a některé botanické.

Prostředky je dobré střídat, navíc jakmile se skvrnitost jednou objeví, nedá se vyléčit. Napadený list je odsouzen k zániku, žádný postřik už jeho odumírání nezvrátí. Postřikem lze zabránit nakažení ostatních ještě zdravých listů a nově rašících výhonů.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 207.103 (?), 14.8.2008 13:11

Ano, paní Lili, říkáte to naprosto přesně. A jak jste uvedla ve svém úvodním příspěvku, velmi důležitý je preventivní postřik v květnu, kdy si myslíme, že se růžím nic neděje a že je všechno v pořádku, protože vypadají zdravě. Přesto jsou odrůdy (např. krásná a voňavá Blue River), které i po pravidelných postřicích černé skvrnitosti neodolají. Po několikaletém pěstování růží jsem dnes velice opatrná při výběru odrůd a dávám přednost těm odolným, nebo alespoň méně náchylným k houbovým chorobám. Tady bych si dovolila varovat začínající pěstitele růží před nákupem těch "bezejmenných", označených jen jako např. "terasa", "parfum", "romantika" a pod. (většinou v hobbymarketech). Je to kupování zajíce v pytli a většinou se to nevyplatí.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů10:55
Nářadí pro průklest vysokých stromů9:50
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika