černá skvrnitost na růžích



host - 209.37 (?)
11.2.2020 12:41

Ráda bych se pochlubila novým objevem líného zahradníka:-) Mám už asi čtyřicet let keřík růžové růže, nějaké stolístky asi, kterou jsem získala jako odkopek od jedné staré paní, která ji už měla také od mládí, tzn.,  že růže už existuje hezkých pár desítek let, ne-li sto. Krásně voní, má vzpřímený, slabší vzrůst, ale velmi trpí na různé choroby - skvrnitost nebo rez.. takže vždy opadala, pak zas obrazila- většinu sezöny ale vypadala nevzhledně, takže jsem ji přesadila do rohu zahrady, kde nebyla moc vidět - a péče se jí také moc nedostávalo, zvlášť loni. A když jsem si na ni někdy v srpnu vzpomněla, byla naprosto obklíčená zvlčilou meduňkou. Ale růže byla krásně zelená a měla spoustu květů! že by meduňka tyto choroby potlačovala? 

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

   Předchozí příspěvky  |  1,  2   
                     
host - 209.37 (?), 11.2.2020 12:41

Ráda bych se pochlubila novým objevem líného zahradníka:-) Mám už asi čtyřicet let keřík růžové růže, nějaké stolístky asi, kterou jsem získala jako odkopek od jedné staré paní, která ji už měla také od mládí, tzn.,  že růže už existuje hezkých pár desítek let, ne-li sto. Krásně voní, má vzpřímený, slabší vzrůst, ale velmi trpí na různé choroby - skvrnitost nebo rez.. takže vždy opadala, pak zas obrazila- většinu sezöny ale vypadala nevzhledně, takže jsem ji přesadila do rohu zahrady, kde nebyla moc vidět - a péče se jí také moc nedostávalo, zvlášť loni. A když jsem si na ni někdy v srpnu vzpomněla, byla naprosto obklíčená zvlčilou meduňkou. Ale růže byla krásně zelená a měla spoustu květů! že by meduňka tyto choroby potlačovala? 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 203.235 (?), 28.8.2008 16:03

Tak to jsem v háji :-((( 

Před třemi lety jsem "zdědila"  zahradu se starými pnoucími růžemi, které jsou každé léto napadeny černou skvrnitostí a letos se k tomu přidalo ještě padlí. Na jaře jsem zasadila začátečnickou směsku z Baumaxu - anglickou Jekyll Hyde z Baumaxu, půdopokryvnou fairy, žlutou Golden Princess (nikde na netu jsem ji nenašla), růžovou mnohokvětou Debutante a pak pár bezejmenných na trhu. Všechny se krásně ujaly, rozrostly, bohatě kvetou, bohužel už na těch Debutante jsou poupata napadena padlím. Chystala jsem se na podzim celou zahradu obléct do růží (levandulí, kopretin, ostrožek, šalvějí apod.). Po přečtení Vašich příspěvků se začínám obávat marné práce a zbytečné zkázy :-((

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
iuditha - (5) - 203.235 (?), 28.8.2008 16:04

jejda, nevšimla jsem si, že mě to odhlásilo

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Lili - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (337) - 205.184 (?), 30.8.2008 12:42

Zdravím Iuditho, moc by mne mrzelo, kdyby Vám můj příspěvek připadal tak pesimistický, že by Vás odradil od pěstování růží. To bych určitě nechtěla. Bylo to psáno proto, že člověk má vždy vědět, do čeho jde. Znát nejen klady, ale i zápory a problémy na které může narazit. To slovo "může" musím zdůraznit, protože zdaleka ne všechny růže trpí chorobami tolik, že to pokazí jejich krásu. Nakonec, málokterá rostlina je bez problémů. To, že se ke konci léta objeví choroby, je mnohonásobně vyváženo krásou květů a vůní, jež Vám růže poskytují celé léto. Zkrátka, nic nemá jenom klady. Některé růže jsou v pohodě, tu a tam lupínek s tečkou - jiné přijdou o většinu listů a musí obrazit znovu. Těm odolným stačí preventivní postřik.

K těm Vašim: The Fairy (Bentall 1932) - naprosto bezproblémová superrůže, ta Vám bude dělat radost, kvete neúnavně až do mrazů, netrpí na choroby (trocha padlí, jež se občas objevuje pod poupátkem nekazí dojem a nevadí květenství, růže si s ním poradí sama), vůbec jí nestříkám a přesto je dokonalá. Přidám foto...

Golden Princess je na http://www.helpmefind.com/plant/pl.php?n=21317. Růži 'Jekyll Hyde' neznám, vím jen že existují dvě anglické podobného jména 'Gertrude Jekyll' a 'Hyde Hall'. Debutante také neznám (předpokládám, že máte tu od Warrinera 1985), uvidíte příští rok, možná bude potřebovat chemickou ochranu. Pokud uvažujete o nákupu dalších růží, teď v růžových školkách a rozáriích přesně poznáte, která vydržela zdravá a která trpí chorobami.

The Fairy
The Fairy
The Fairy v bloku
The Fairy v bloku
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 197.143 (?), 30.8.2008 21:59

nepěstujte náchylné odrůdy k černé skvrnitosti... Helmut Khol, Whisky, Gloria Dei, Lili Marlen a další...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
Danny - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (195) - 176.71 (?), 20.9.2008 11:51

Glorie Dei pěstujeme v rodině mnoho mnoho let a nikdy žádný problém 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
1,  2   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů10:55
Nářadí pro průklest vysokých stromů9:50
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika